Náhradní banner

Zastupitelé byli napomenuti učitelkou!

26. 4. 2012;

Volím Orlovou zaútočilo v samém závěru jednání zastupitelstva

Varování: vzhledem k tomu, že některé osoby, které v estrádním jednacím sále potkávám, nemám rád, tyto poznámky nemusí být objektivní.
Dne 25.4.2012 se sešli zastupitelé, aby projednali 29 bodů +1 dodatečně vložený. Program nenasvědčoval nějaké dramatické zápletky a také k nim ani nedošlo. Na jednání byl téměř klid. Dobře, že nechyběla obvyklá kulisa opozice (všechno připomínkovat), jinak by možná někteří znehybněli psychicky i fyzicky. S protinávrhy a připomínkami i tentokrát vystupovali ti nejlepší "hlídací psi" orlovské demokracie Sliwka (ODS), Chlubna (Nezávislí) a Kocur (VO). Pan Šajar (TOP09)) neměl svůj den – buď řekl to, co už předtím řekl někdo jiný, nebo mluvil v době, kdy neměl. Dokonce jednou i souhlasil s „nepřítelem“.
Hned v úvodu vytkl HMVO (hlavní mozek Volím Orlovou) předsedajícímu stolu, že horké téma posledních dnů – možné zrušení orlovské ortopedie – nebylo zařazeno do programu. Vysvětlení starosty přijal se svou obvyklou grimasou.
Další průběh jednání, se šarmem sobě vlastním, určoval Sliwka. Napřed řečněním připravil všechny o 50 minut, když v exhibičním vystoupení ukazoval, jak dobře „rozumí“ rozpočtovým opatřením. (Kdyby si některé věci objasnil mimo mikrofon a dopředu, neztrapňoval by se, ale to mu nedochází.) Když překročil svým žvaněním časový limit, rozhodl z pozice víte, kdo já jsem? udělit si slovo sám (jako krajský zastupitel)! Kohout jeden!
(V probíhající mezihře se HMVO zeptal, kdo je předsedou škodní komise. Odpověď přijal se svou obvyklou grimasou.)
Rozpočtové opatření č.22 týkající se pronájmu ubytovacích jednotek v objektu ubytovny č.p. 1316 v areálu Orlovské průmyslové a podnikatelské zóny v O/Porubě (OPPZ) včetně návrhu smlouvy o nájmu se společností VIANANDA s.r.o. neprošlo, pro bylo 16, proti 12 zastupitelů. Zmiňuji se o tom, neboť tuto skutečnost využil…(viz další text).
Při projednávání bodu Odkanalizování okrajových částí města Orlová – Koncesní projekt se Sliwka opět prezentoval jako ten, který změní otáčení zeměkoule. Kladením učených otázek ale nevyvolal u přednášejícího patřičný otřes, neboť ten, aniž by věděl s kým má tu čest, nenechal se zviklat a trpělivě vysvětloval, že je to jinak, než pan kvakvakva si myslí.

Za zmínku stojí také aktivita Chlubny. Zvýšit příděl peněz na opravu střechy evangelického kostela (z 200 na 500.000 Kč) se mu prosadit nepodařilo. Po vysvětlení, že neschválením rozpočtového opatření č.22 se žádné peníze na kontě města neobjeví, dále již nepokračoval (ale účel byl splněn a dosažen: nejen věřící se mu jistě, za tu snahu v budoucnu odvděčí).
Další zvolání Chlubny – nepřijmout dar kraje (budovu Základní školy, Orlová-Lutyně, Polní 963 + pozemky) nebylo rovněž vyslyšeno, ale napotřetí tento zastupitel přece jen uspěl. Obdržel 26 hlasů za svůj návrh, aby zveřejňování usnesení Zastupitelstva města bylo doplněné o důvodové zprávy v elektronické podobě. Spíše ze zásady zkoumat nápady jiných a být ( pokud to jde) proti nim (jsem opozice opozice) jsem v článku Zase něco do pranice poukázal na to, že pak bude usnesení ve dvou různých podobách. Uvidíme.

Volba členů Výboru pro řešení budoucnosti SMO m.a.s. Orlová byla už téměř selankou. V diskusi, z obavy, že se tam nevejdou, zvedali výstražně prst Kocur a Sliwka, kteří problematiku SMO řeší již několik měsíců ( aniž by učinili nějaké pokroky). J.Kuča (ČSSD) navrhoval, aby výbor měl jenom 5 členů, ale zastupitelstvo schválilo všechny navržené, s výjimkou zástupce TOP09. Zvolení byli (v pořadí, jak byli navrženi):
T.Kuča (ČSSD, 31 hlasů), Danělišyn (ML, 25), Sliwka (ODS, 27), P.Brzezný (Nezávislí, 18), Juřica (SNK-ED, 19), Vojáček (Zemanovci, 20), P. Koláček (KSČM, 30), Kavan P. (TOP 09, 12), Kocur (VO, 24).

Nestačil jsem se divit, jak hladce se do výboru dostali Sliwka a Kocur. Myslel jsem, že kromě mne je nemá rád ještě tak aspoň 18 lidí, ale je vidět, že jsem se spletl. Blahopřát jim ale nebudu, bylo by to pokrytectví.

Ke konstruktivnímu duchu jednání v závěru přispěli pak ještě: HMVO a předseda občanského sdružení Orlovák (také nemá mne rád).
Když jsem tomu prvnímu odmítl odpovědět na otázku mi položenou (týkala se SMO), ten druhý hbitě zareagoval a zahnal plénum (a chtěl by i celý svět) do slepé uličky: Bude ten Danělišyn přínosem v tom novém výboru, když neumí odpovídat?

Zahanben, třesoucí se rukou, jsem uchopil mikrofon a …. (pro nedostatek sil snad pokračování příště). Kocur to okomentoval svou obvyklou grimasou.

Nebyl jsem ovšem sám, komu se dostalo výprasku. Schytal to i Koláček junior od Sliwky (ty nemáš rád Haška?). Proč? Zlé jazyky mluví, že v době, kdy byl Sliwka orlovským místostarostou, protěžoval oddíl tenisu a zajistil mu statut prioritního sportu a přísun peněz. Zřejmě teď Hašek, který je prezidentem tenisu, si už nemá co strkat do gumáků a možným viníkem může být právě P.Koláček, předseda pracovní skupiny pro sport. A teď pointa: kde myslíte, že chodí hrát tenis Sliwkův syn?

Pěkný akcent v závěru jednání vytvořila p. Bjalončíková, když přepracované a hladové zastupitelé vyplísnila za to, že zatímco ona ještě neskončila (předsedala návrhové komisi) někteří už mají sbaleno. Už ani nevím, jak takové počínání pojmenovala, protože hned jsem se vylekal, že mi příště někdo nařídí mít ruce za zády a poslouchat, kdo co mluví.
Článek byl přečten 2297×, komentářů (1) nových (1)
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik