Náhradní banner

Zase něco do pranice

22. 4. 2012;

Na programu jednání zastupitelstva dne 25. 4. 2012 je také návrh zastupitele Mgr. Chlubny (Nezávislí) (bod č. 26). Chce, aby se usnesení zastupitelstva, které je zveřejňováno na internetu, doplnilo rovněž o důvodové zprávy. Argumentuje, že budeme vůči občanům vstřícnější a otevřenější, teď je bereme zkrátka.
Protože se tento návrh týká i mne, dovolím si mít názor. Považuji návrh za zbytečný, i když vypadá, že je logicky zdůvodněn. Pokusím se to mírumilovně vysvětlit, aniž bych proti autorovi návrhu něco měl.

V textu důvodové zprávy pana Chlubny čteme:

„Pro občana města, ostatní zastupitele, kteří pracují s usnesením a materiály Zastupitelstva města v elektronické podobě, toto může být nepřehledné. Občané musejí vyhledat nebo si vyžádat příslušný materiál a pak dohledat, jak dopadlo projednání v Zastupitelstvu města.“

Jestliže jsem zastupitel, který pracuje s papírem, tak se mne návrh p. Chlubny netýká. Jestliže jsem zastupitel/občan, který pracuje s materiály a usnesením zastupitelstva elektronicky, tak důvodové zprávy a usnesení (doposud bez důvodových zpráv) mám pravděpodobně v nějakém společném adresáři a problém vyřeším (aniž by mne to nějak rozhodilo), když ty dva materiály porovnám, tak, jak bych to v případě potřeby, udělal teď. Když v tom pořádek nemám, tak mě nespasí ani to, že by to bylo „lepší“. Případů, kterých se to bude týkat, nebude asi mnoho, takže si myslím, že by se akorát plýtvalo kapacitou zaměstnanců úřadu, kteří by se tímto opakovaně zabývali.
Paradoxně by však nemohl být ušetřen papír (a Zastupitelstvo města by se chovalo šetrně k životnímu prostředí), protože není možné, aby ti, kteří dostávají papírové usnesení, neměli k tomu přidané důvodové zprávy. Nelze mít dvojí znění usnesení.
Jak to nakonec dopadne, rozhodnou zastupitelé, ale – dle mého názoru – taková vstřícnost, jak ji pan magistr navrhuje, by přinesla více škody než užitku. Město přitom neporušuje žádná nařízení.
Pro zajímavost ještě uvedu, že v roce 2010 WEB pro otevřenost veřejné zprávy (otevrete.cz) si prověřil, jak Orlová poskytuje rozhodnutí rady i zastupitelstva. I když tehdy ještě jmenovitá hlasování na zastupitelstvu zveřejňována nebyla, ve skupině obcí s rozšířenou působností, které nebyly okresem, se umístila Orlová na třetím místě z třiceti.
Poznámka: Ne všichni zastupitelé pracují s elektronickými materiály.
Článek byl přečten 2107×, komentářů (1) nových (1)
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik