Náhradní banner

Orlová není černou dírou

15. 1. 2012;

Koncem listopadu minulého roku byly zveřejněny výsledky odborné studie Česká centra rozvoje 2011. Tento projekt firmy MasterCard, který realizuje tým ekonomů z pražské Vysoké školy ekonomické, se již čtvrtým rokem zabývá ekonomickou situací v České republice a přináší veřejnosti odborně vyhodnocené informace o stavu české ekonomiky.
Aniž by o tom kdokoli věděl, provedla česká pobočka společnosti MasterCard, provozující systém platebních a kreditních karet, průzkum kvality života v českých městech, mimo jiné i v Orlové.

Nad těmito výsledky se zamyslel zastupitel Kafka a požaduje, aby se rada zabývala skutečností, že Orlová se - podle této studie - umístila na konci „žebříčku“ hodnocených měst. V kategorii Město pro byznys to bylo 200. místo z 205 a v kategorii Město s nejlepší sociální situaci 58. místo z 63 hodnocených měst. Pan docent dále požaduje, aby rada navrhla „kvóty, abychom se dostali na příznivější místa“.

Odhlédněme teď od toho, že pan docent, nepřipojil ke svému požadavku žáden návrh, jakou cestou ke zlepšení dojít a ani nevysvětlil, co to ty kvóty jsou, a podívejme se na celou situaci z trochu jiné strany.

První věc, která se nabízí, je otázka: můžeme nějak ovlivnit tato statistická data? A další: jak dalece máme tento žebříček brát vážně?

MasterCard je velkým obchodníkem s platebními kartami a je zcela samozřejmé, že potřebuje vědět, jak na tom lidé v jednotlivých regionech jsou. Zveřejněním průzkumu si dělá pro sebe samozřejmě reklamu. Není také tajemstvím, že každý rok, v dosavadní historii průzkumu, se hodnotilo něco trochu jiného. V budoucnu se firma MasterCard chce podílet na projektu ministerstva práce a sociálních věcí – na tzv. sociálních kartách. A této skutečnosti svůj výzkum přizpůsobuje.

Pokládám otázku: Lze změnit dědictví krachujícího těžkého průmyslu se všemi jeho problémy? Karviná i Orlová měly na svém území doly a došlo k jejich masivnímu útlumu. Proto např. tak vysoká nezaměstnanost. S tím je spojeno zajisté i vzdělání – horníci to své k dalšímu uplatnění nemohou využít.
Ani další negativní jev – kriminalitu, nemůže město nijak ovlivnit - na to je zřízena policie.
A jak ovlivnit to, že do města se podnikatelé nehrnou, ačkoliv jsou jim nabízené např. pozemky? Dát jim je zdarma?

Studie nehodnotila, kolik kilometrů chodníků se v našem městě opravilo ani kolik nových dětských hřišť vzniklo. Zásluhy radnice v žebříčku nejsou vidět, ale zcela jistě existují. Kdyby Orlová byla takovou černou dírou, jakou ji studie přidělila, neuzavřeli by s ní družbu města z Polska, Chorvatska ani Švýcarska.

Vraťme se však k docentu Kafkovi. Pokud si myslíte, že vedení města může příští výsledky ovlivnit, poraďte jak!
Šumperská radnice oficiálně protestuje proti výsledkům této studie. Její kritiku si projekt společnosti MasterCard (MC) a VŠE Praha vysloužil poté, co se v něm Šumperk v hodnocení měst umístil na téměř posledním místě. Podle radních je průzkum neobjektivní a neodpovídá realitě.

„Věřím jen těm průzkumům veřejného mínění, které sám zfalšuji,“ řekl kdysi sir Winston Churchill.

Článek byl zveřejněn v ON.
Článek byl přečten 2633×, komentářů (1) nových (1)
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik