Náhradní banner

I já mám důvody si stěžovat, ale odtrhnout se nechci

Danělišyn;21. 8. 2011;

Současnou nejdůležitější kulturní i politickou událostí je léto. Jeho kvalitu a průběh hodnotí asi každý jinak a někteří už dokonce myslí na konec prázdnin a bližící se podzim a brzkou zimu. Většina lidí je buď po dovolené anebo si ještě ten poslední týden a pár dní zrovna užívá. Doma nebo v cizině. A radují se.
My jsme žádnou dovolenou neměli, byli jsme doma. Občanům, kteří bydlí v okrajové části města jako my a kteří nemohli odjet z města pryč z objektivních důvodů, se nežije lehce.
Kromě běžných prací na zahradě (o sekání trávy nemluvě) a různých opravárensko-úklidových činností, které nelze odložit, jsem se musel např. věnovat stravování pro našich pět koček a jejich každodenní evidenci, abych zjistil, zda se po nočních rejdech v zahradách a stodolách sousedů, vrátily v pořádku zpět. Šestý kocour je u nás na stravě přes ulici už více než rok, chystám pro sousedy fakturu.
Když se tak za brzkého rána procházím po rosou zmáčené trávě a slunce mi svítí do očí, uvědomuji si, že zase začíná perný den. Šedivá sídlištní rána, to bylo něco jiného, než sednout si na verandě k šálku kávy s novinami v ruce a sledovat sousedy a přírodu kolem. Ti naproti si zrovna pořídili nový plot, docela se hodí k jejich domu, ale říct jim to nejde. Z druhé strany si zase jiní vykopali jámu a asi budou stavět. Kde na to berou?
Všude kolem jsou zvuky.
Hrozným zážitkem je (na jaře na svatého Řehoře) kvakání žab, které rachotí z poblízkých rybníků. Štěkání sousedovic psů už téměř nevnímám. Straky, které zkoumají každý kousek zahrady, sice nejsou teď slyšet (asi jsou také na dovolené), ale jejich obvyklý skřehotavý hlas mě svádí až k pochybnostem, zda tento pták skutečně patří mezi pěvce. Ačkoliv už dávno není máj, hrdliččin zve ku lásce hlas stále. Aspoň, že už vlaštovky v našem vzdušném prostoru necvrlikají, za to je slyšet celými dny (od časného rána) hvízdot papouška žaka, který bydlí ob zahradu. V poslední době mě ale nejvíce obtěžují kohouti. Musím počítat (nevím ale proč), kolikrát zakokrhají. Začíná to, jak jinak, za rozbřesku. Kohoutů, kteří se ozývají je hodně, naštěstí jeden z nich je tak hlasitý, že jsem mu udělal 27 čárek, než jsem z vyčerpání znova usnul. Nemohlo by město přijmout vyhlášku, která by vymezila čas, kdy drůbež musí mlčet?
K těmto zvukům natury se připojují zvuky technické. Průjezdy aut se staly běžnou obtěžující kulisou. Zahradní sekačka, kterou spustí soused penzista v době nedělního oběda (a když ještě ví, že máme na návštěvě dvě mimina), mě přivedla na myšlenku naplánovat krutou pomstu. Zvažuji také, zda by bylo vhodné žádat po městě nějakou kompenzaci za průjezdy vlaku s uhlím OKD, který jezdí o půl páté ráno, a to denně! Myslím, že peníze na to jsou! To uhlí rabují asi v pod zimným dolem. Dost už toho!

Jak vidíte, bydlet v okrajové části města je nevýhoda. Nemohu si např. stěžovat, že musím stále platit víc a víc za plyn, aby mi bylo teplo a abych se mohl mýt v teplé vodě. Cesty máme úzké a v mnoha místech rozbité, každým rokem mráz a déšť je ničí víc a více. Chodníky nejen že nejsou opravené firmou Meccano, ale nejsou vůbec. Chybí nám kanalizace, sliby města, že bude, jsou nekonečné. Kolem mého domu nejezdí místní doprava a do obchodu to máme daleko. Dětské hřiště, na které by jsme mohli chodit s vnoučaty neexistuje. Pískoviště jsem si musel postavit sám. Při obou vjezdech na hlavní dopravní cestu chybí světelná signalizace. Trávu podél obecní cesty si musíme kosit sami. Zajímalo by mne, na co se peníze města vydávají, když ne na nás.

Nedivte se, že při takových starostech není čas vnímat i jiné věci, jako třeba neustalý tlak, některých politiků, na pilu, která by měla odřezat hlavy jiným politikům, tedy těm, kteří jim stojí v cestě ke kariéře.
Náhodou jsem si přečetl na stránkách vševědoucího hnutí VolímOrlovou vyhrožování o tom, že se občané ze Zimného dolu (za trest) od města odtrhnou. Dal jsem si tu práci a šel později spát, abych se přesvědčil, co by se stalo, kdyby se to stalo. Zde je výsledek.
Článek byl přečten 2091×,
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik