Náhradní banner

Demagogie mezi námi

1. 7. 2011;

Na zastupitelstvu, které jednalo 29.6.2011, byla přítomná i menší skupin(k)a orlovských občanů, kteří nebouchali do stolu a nekřičeli a neměli kolem krku šály s nápisem Víteček je náš Bůh! Byli to studenti gymnázia, kteří přišli bez pedagogického dozoru, dobrovolně se podívat, jak takové jednání vypadá. Nevím, jestli byli zděšení a v šoku, jako občan Zimného dolu a člen, nyní již odvolaného osadního výboru, Ing. Křístek. Zřejmě ale dávali pozor, na to, co kdo mluví.


doc. PhDr. Stanislav Balík, Ph.D.
vedoucí Katedry politologie FSS MU

Vážený pane docente,

obracím se na Vás s prosbou. V našem městě Orlová došlo k nevídané věci a já bych se Vás rád zeptal, jakožto autora knihy KOMUNÁLNÍ POLITIKA a historika a politologa, zdali kuriózní situace, která u nás po včerejším zastupitelstvu nastala, je v souladu se Zákonem o obcích či nikoliv. Kontrolní výbor ZM byl učiněn neusnášeníschopným, neboť 3 členové z celkového počtu 5 členů Kontrolního výboru rezignovali na svůj post. Shodou okolností se jednalo o nominanty vládní koalice u nás ve městě. Kontrolní výbor se tedy stal neusnášeníschopným. Bylo několik návrhů, co dál. Opozice navrhovala, aby se zvolil nový Kontrolní výbor, resp. aby došlo k jeho rekonstrukci. Koalice navrhovala, aby se odvolal i zbytek členů Kontrolního výboru (za opozici), aniž by se nový hned zvolil. Zastupitelé nakonec odvolali zbytek členů Kontrolního výboru, ale ke zvolení nového výboru nedošlo. Prostě došlo k tomu, že Kontrolní výbor je prakticky zrušen a volbu nových členů zastupitelé posunuli na 14.9.2011, tudíž na další zastupitelstvo. Je něco takového možné? Kdo v tuto chvíli má kontrolovat plnění usnesení ZM a RM? Bylo odvolání všech členů Kontrolního výboru v souladu se Zákonem o obcích či nikoliv?

předem děkuji za odpověď

Filip Dembický

Pekne zdravim,
diky za duveru, se kterou se na me obracite. Bohuzel Vas ale asi nepotesim - o poruseni zakona nejde, jakkoli to je nestandardni. Je to obdobna situace jako po volbach, kdy rovnez neexistuje kontrolni vybor, mnohde dokonce az do druheho zasedani zastupitelstva. Nicmene neni uplne jasne, jak dlouho takova situace muze trvat - pokud vim, vsima si toho krajsky urad pri auditu hospodareni a pokud jsou kontrolni ci financni vybor necinne (ci dokonce neexistuji) neda dobrou znamku potvrzeni auditu (coz pak muze byt problem pri zadani o dotace). Nicmene situace, kontrolni vybor neexistuje ctvrt roku, takovou neni.
S pozdravem

Stanislav Balik
viz také zde

Pokud se zase najde někdo, kdo bude chtít Filipa zesměšňovat, tak ať se podepíše a dovolí ověřit svou totožnost. Z textu dotazu lze vyvodit, že Filip jednal samostatně, pod žádným nátlakem.
Byl bych rád, kdyby ti, co měli na zastupitelstvu jiný názor (v tom bývalý člen kontrolního výboru JUDr. Kocur (VO)), uvedli, že se tedy spletli. Aby to jejich voliči věděli.
Článek byl přečten 2447×,
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik