Náhradní banner

Gutiqi se nechce mešity vzdát

28. 2. 2004;

27.2.2004 MF Dnes Moravskoslezský kraj

BUDE BOJOVAT DÁL. Muhamed Gutiqi nechce říci, kdo stojí za projektem islámského kulturního centra v Orlové. Radní proto tento projekt odmítli. Gutiqi se jej však nechce vzdát.

Radní Orlové trpělivě čekali, že Muhamed Gutiqi, který stále měnil názvy a jména investorů, přijde s věrohodnou informací. Nedočkali se. On teď cítí křivdu.

Zatímco ostatním už je jasné, že stavba mešity byla chiméra, Muhamed Gutiqi píše radním dopisy, ve kterých se pozastavuje nad jejich nedůvěrou. Naposledy den po rozhodnutí, že projekt padá, oznamuje, že s tím nesouhlasí.
"Nevím, proč do toho taháte vládu Saudské Arábie, která s tím nemá nic společného, je to český projekt," zlobil se v dopise. "Pan velvyslanec si ho přitom počátkem únoru pozval a mluvil s ním o tom, že zde není možné bez souhlasu vlády nic postavit," kroutil nad tím starosta hlavou.
"Věřím, že naše spolupráce skončí k oboustranné spokojenosti... Žádám, abyste i nadále posuzovali projekt jako doposud a s nadhledem rozhodli, společně s občany, jestli ho uskutečníme, či nikoli," psal Albánec, který se v Česku usadil před třinácti lety.
Divil se, že vedení Orlové po něm chtělo jména organizace, která by měla projekt za dvě stě milionů financovat. "Název samotného investora ani v této chvíli nehodláme zveřejnit, jelikož máme obavu, že útoky, které jsou cíleně vedeny proti mé osobě, by se mohly obrátit proti němu," vysvětloval. "Osobně si myslím, že je jedno, že jestli investora pojmenujeme Islámský svaz, Itichat nebo Islámská zajednica. Důležité je, že existuje a má i přes všechny projevy nesnášenlivosti a útokům záměr do této lokality investovat," tvrdil.
Radní usoudili, že investory skutečně nemá, když se nakonec z bohatých šejků sdružených v neziskovou organizaci vyklubala organizace na podporu Bosny a Hercegoviny.
Gutiqi se ohradil proti tomu, že je spojován s obchodem se ženami. "Trestní stíhání bylo vykonstruované mou manželkou, její sestrou a matkou. Vše si vymyslely, aby se obohatily o můj majetek," uvedl. Brzy bude mít možnost hájit se před soudem. S MF DNES už nechtěl mluvit: "Jste sprostí lidé," řekl znechuceně.
Jak vůbec na nápad postavit v Orlové mešitu přišel? O tom, že by chtěl v Česku něco postavit, prý v minulosti hovořil s arabským invalidou, který se v Darkově léčil. Gutiqi ho jmenoval jako jednoho z investorů. Arabský velvyslanec ověřil, že skutečně existuje a nějaké peníze mu dříve slíbil.

Co se také starosta Orlové Vladimír Farana dozvěděl od velvyslance Království Saudské Arábie v Praze?

- V Saudské Arábie peníze jsou, ale ne na tento projekt
- Investice ze Saudské Arábie do lokality, kde žije méně než pět až deset tisíc Arabů, není vhodná
- Velké investice v Evropě se domlouvají na úrovni vlád kvůli obavám z terorismu
- Poté, co velvyslanec dostal upomínkové předměty vyrobené v Orlové, prohlásil, že už nemá o budoucnost města strach, když tam lidé umí vyrobit tak krásné věci

Článek byl přečten 1654×, komentářů (34) nových (34)
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik