Náhradní banner

Radní se shodli - mešita v Orlové nebude

26. 2. 2004;

Michal Svatoš, ČTK 26.02.2004

Muslimská mešita se v Orlové stavět nebude. Takové rozhodnutí nad kontroverzním projektem vynesli městští radní. Rada na svém podvečerním jednání vzala v úvahu především výsledky pondělního jednání starosty s velvyslancem Saúdské Arábie. Na něm se definitivně potvrdilo, že stavba za skoro 200 miliónů korun není důvěryhodná.

"Rada města rozhodla o nekonání dalších kroků v otázce výstavby mešity a komplexu obslužných budov. Rada města rovněž považuje další jednání ve věci dosud předloženého projektu za ukončené," upřesnila mluvčí městského úřadu v Orlové Nataša Cibulková.

Starosta Vladimír Farana už v pondělí po jednání na saúdskoarabském velvyslanectví v Praze prohlásil, že realizaci projektu považuje za nereálnou. V Saúdské Arábii platí pro jakékoliv investice přísná pravidla hry. "Projekt není absolutně vůbec podporován vládními strukturami Saúdské Arábie a ani soukromá investice v zahraničí občanů této země není možná bez oficiální podpory vládních struktur," uvedl Farana.

První negativní ohlasy na plán výstavby mešity se ozvaly již před několika týdny. Část obyvatel Orlové se totiž s budoucím nárůstem počtu muslimských návštěvníků města obávala možných teroristických útoků. "Nemyslím, že by to (mešita) přineslo něco dobrého. Obzvláště po jedenáctém září z toho nemám dobrý pocit," řekl například jeden z odpůrců. "Tolik muslimů, aby se kvůli nim musela stavět mešita, tady přece není," podivovala se jiná obyvatelka Orlové.

Podle mluvčí radnice Nataši Cibulkové chtěl Muhamed Gutiqi, který byl jedním z iniciátoru výstavby mešity, o uskutečnění celého projektu i nadále jednat. Město je však ochotno obdobný projekt podpořit pouze za předpokladu, že bude předložen s oficiální podporou vlády Království Saúdské Arábie.

Kromě mešity měla být součástí komplexu i řada dalších budov. Celá výstavba měla stát zhruba 200 milionů korun. Zcela nejasné však bylo například financování projektu. Vše měl platit Islámský svaz se sídlem v Saúdské Arábii. Zastupitelský úřad však již dříve informoval, že žádná taková instituce v zemi neexistuje.

Článek byl přečten 4509×, komentářů (71) nových (71)
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik