Náhradní banner

Tak bude nebo nebude mešita ?

26. 2. 2004;

Po jednání rady

Včerejší den (25.2.2004) byl pro mnohé občany Orlové důležitý  nejen v tom, že muselo být odevzdáno finančnímu úřadu měsíční přiznání DPH, ale i proto, že mělo být rozhodnuto, co bude dál s mešitou.

Kdo má známostí, mohl se výsledek jednání radních dozvědět již včera večer, dnes o tom takto informovala MF Dnes (na 2.str. celostátního vydání, nikoliv tedy na stránkách věnovaných regiónu) takto:Mešita v Orlové na Karvinsku stát nebude. Rozhodli o tom na svém jednání radní města. Starosta Vladimír Farana předložil návrh na pozastavení projektu po setkání s velvyslancem Saúdské Arábie Mansúrem ibn Chálidem ibn Abdalláhem Farhánem Saúdem. Diplomat zdůraznil, že neexistuje žádný saúdský projekt týkající se výstavby mešity v Orlové.

Ptáte se co dál. Především musíte vzít v úvahu, že existuje usnesení zastupitelstva ze dne 4.2.2004:

198/13 Záměr výstavby mešity a komplexu obslužných budov na území města Orlová

Zastupitelstvo města Orlová

1. souhlasí s vystoupením Muhameda Gutigi ve věci výstavby mešity

2. ukládáRadě města Orlová zajistit nejpozději do 31.3.2004 zjištění názoru co nejširšího počtu občanů města Orlová k záměru výstavby mešity a komplexu obslužných budov v katastru města Orlová, a to formou průzkumu veřejného mínění občanů města Orlová. Výsledky předložit k projednání nejbližšímu zasedání Zastupitelstva města Orlová k přijetí stanoviska k uvedenému záměru.

Rada nemůže sama o sobě zrušit usnesení zastupitelstva (viz zákon o obcích 128/200 Sb. ), nyní tedy určitě navrhne, aby zastupitelstvo revokovalo své usnesení a přijalo jiný návrh. Protože příští řádné jednání zastupitelstva je naplánováno na 14.dubna 2004, kdoví co se ještě stane. Připomenu seznam radních, kteří rozhodovali: Farana (LB), Mojžíšek (Koalice), Pustelníková, Koláček, Stančok, Bernatík (všichni KSČM), Troják (HZPO), Lindert, Štěrba R. (oba ČSSD), Horáčková (Nezávislí), Szkandera (KDU-ČSL)

Jistě by vás zajímalo, jak kdo v radě hlasoval. Zda je to možné vyzradit určuje zákon takto :

Myslím si, že do zápisu z jednání rady nahlédnout nepůjdu, je mi to v podstatě jedno. Místo toho vám ale sdělím jména některých zastupitelů, kteří proti stavbě mešity rozhodně byli (a jejich snaha by měla být po zásluze oceněna):

Turčanová (zorganizovala “Kotel” o mešitě), požaduje svolání mimořádného zastupitelstva a navrhuje odvolání místostarosty Mojžíška (za mešitu!!!)

Beliančínová (z doslechu vím, že měla ve své prodejně Fialka petiční archy, na kterých se podepsalo cca 180 protestujících)

Chramostová (údajně na “Kotli” byla ještě pro), se vhodně “zapsala” do povědomí (na zastupitelstvu) otázkou, zda by v Arábii mohl stát křesťanský kostel (velký potlesk)

Dlabaja – podporuje Turčanovou  vlastními vylepšujícími doplňky, je s ní  a s Beliančínovou v podstatě zajedno

Bouma – představa, že výzkum veřejného mínění by proběhl podle představ rady, ho nenechává klidným

Zdá se mi, že do diskusí o mešitě (na tomto webu),  se v poslední době zapojují převážně stoupenci její výstavby. Je to pochopitelné. Ti, co jsou proti, s úlevou sledují vývoj událostí a nepotřebují zasahovat a k tomu nemají ještě (možná) počítač a i když, tak neví, co je to internet.

Zbytečná poznámka: Článkem jsem se nechtěl dotknout ctí nikoho .

Článek byl přečten 2189×, komentářů (7) nových (7)
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik