Náhradní banner

Radní zvažují, že zastaví velký průzkum o mešitě

25. 2. 2004;

25.2.2004 MF Dnes Moravskoslezský kraj

Radní Orlové dnes rozhodnou, zda zastaví připravovaný velký průzkum názorů lidí na stavbu islámského kulturního centra s mešitou.
Důvodem je, že starosta města Vladimír Farana se v pondělí dozvěděl na velvyslanectví Saudské Arábie v Praze, že podobné projekty jsou možné pouze se souhlasem vlády. Ozáměru podnikatele Muhameda Gutiqiho, který si chtěl na stavbu islámského centra koupit v Orlové pozemek, však neví nic velvyslanectví a pravděpodobně ani vláda Saudské Arábie "Bylo by zbytečné vynakládat prostředky na průzkum, dokud nevíme, zda je stavba reálná," uvedl zástupce starosty Orlové Radislav Mojžíšek.

Zástupce orlovského starosty Radislav Mojžíšek také uvedl: "Projekt zatím neexistuje. Investory jsme neviděli. Zastupuje je pan Gutiqi, alespoň to říká," a dodal, že Gutiqi by měl na dnešní jednání rady města dodat konkrétní prohlášení investorů, zda mají o stavbu zájem. Má se jednat o organizaci Islámský svaz, která však podle velvyslanectví Saudské Arábie neexistuje.

Mojžíšek k tomu jen podotkl, že mohlo dojít i k nějakému nedopatření vinou nepřesného překladu.
Uskutečnění nápadu vybudovat v Orlové islámské centrum s mešitou, restaurací, knihovnou, ubytovacím zařízením, prodejnou exotického zboží a parkem za více než dvě stě milionů je stále méně pravděpodobné z více důvodů: Projekt údajně musí podpořit vláda Saudské Arábie a Orlová zřejmě přestane cokoliv podnikat, dokud nebude mít v tomto ohledu jasno. "Investice ze Středního východu jsou velmi hlídané. Všechny větší akce na území Evropy probíhají přes vládu," vysvětloval Mojžíšek. Z dosavadních bouřlivých reakcí je navíc pravděpodobné, že názor veřejnosti, pokud ještě bude vůbec o čem mluvit, bude odmítavý. Není vyloučeno, že Gutiqiho investoři si financování velkolepé stavby přinejmenším rozmysleli.

Podivné jednání


"Jste sprostí lidé. Podám na vás trestní oznámení," řekl nepřátelsky naladěný Muhamed Gutiqi na dotaz, koho zastupuje. Tento kosovský Albánec žijící třináct let v Ostravě je v současné době obžalován v souvislosti s mezinárodním obchodem se ženami. "Dozvěděli jsme se o tom až z médií. Předtím jsme si vyžádali jeho rejstřík trestů, který je čistý. Dosud nebyl za nic odsouzen. Také o jeho firmě jsme nic závadného nezjistili," dodal Mojžíšek.

Autor: PETRA SASÍNOVÁ

Článek byl přečten 1588×, komentářů (19) nových (19)
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik