Náhradní banner

V Orlové se mešita zřejmě stavět nebude

24. 2. 2004;

Ivana Šuláková, Michal Svatoš 23.02.2004 Český rozhlas Ostrava

V případě nejasností kolem plánované stavby mešity v Orlové na Karvinsku došlo k zásadnímu obratu. Přispělo k tomu dnešní jednání hlavy města s velvyslancem Saúdské Arábie v Praze. Starosta dospěl k závěru, že projekt není seriózní a rozhodl se jej zastavit.

"Budu ve středu na radě města navrhovat, abychom projekt zastavili, protože ho spatřuji jako nereálný," řekl nám starosta Orlové Vladimír Farana bezprostředně po jednání na saúdskoarabském velvyslanectví v Praze. Uzavřel tak několikatýdenní dohady o tom, zda za projektem výstavby mešity v Orlové stojí seriózní investor či nikoli. Vladimír Farana potvrdil, že v Saúdské Arábii platí pro jakékoliv investice přísná pravidla hry. "Projekt není absolutně vůbec podporován vládními strukturami Saúdské Arábie a ani soukromá investice v zahraničí občanů této země není možná bez oficiální podpory vládních struktur."

První negativní ohlasy na plán výstavby mešity se ozvaly již před několika týdny. Část obyvatel Orlové se totiž s budoucím nárůstem počtu muslimských návštěvníků města obávala možných teroristických útoků. "Nemyslím, že by to (mešita) přineslo něco dobrého. Obzvláště po jedenáctém září z toho nemám dobrý pocit," říká například jeden z odpůrců. "Tolik muslimů, aby se kvůli nim musela stavět mešita, tady přece není," podivuje se jiná obyvatelka Orlové.

"Já nevím, o jakých teroristech mluví," podivoval se už dříve zástupce údajného investora Muhamed Gutiqi, který takové obavy považuje za přehnané.

Tečku za celou kauzou zřejmě udělají radní Orlové už ve středu. Na pořad jednání se tedy nedostane ani plánovaný výběr firmy k chystanému výzkumu veřejného mínění. Ten měl definitivně potvrdit, jestli mešitu v Orlové stavět nebo ne.

Článek byl přečten 1470×, komentářů (21) nových (21)
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik