Náhradní banner

Překvapivý zvrat v otázce stavby mešity v Orlové

14. 2. 2004;

Překvapení, ale pro koho a jaký účet?

Rozhlas:

Islámský svaz, který měl stavět mešitu, neexistuje

Islámský svaz se sídlem v Saúdské Arábii, který měl financovat výstavbu mešity v Orlové na Karvinsku, podle saudskoarabského velvyslanectví v Praze neexistuje. "Neexistuje ani žádný saúdský projekt týkající se financování výstavby islámského centra ve zmíněném městě Orlová či kterémkoli jiném českém městě," sdělila v pátek ČTK Zina Ayoubová z tiskového odboru velvyslanectví.

Kosovský Albánec Muhameda Gutiqi, který se kolem výstavby mešity angažuje, ale ČTK řekl, že v úterý jednal v Praze s velvyslancem Saúdské Arábie. "Bylo mi řečeno, že mám čekat do jeho rozhodnutí," sdělil Gutiqi s tím, že celá záležitost by se měla projednávat na vládní úrovní. O plánované výstavbě mešity chce s velvyslanectvím jednat také starosta města Vladimír Farana. Městská rada ho ve čtvrtek pověřila sjednáním schůzky s jeho představiteli. Místostarosta Orlové Radislav Mojžíšek ČTK řekl, že pokud se prokáže, že je projekt nerealizovatelný, pozastaví město Orlová veškeré průzkumy, které chce kvůli výstavbě mešity provést mezi obyvateli města. Na vedení města se v minulých dnech obrátila řada občanů z celé České republiky, kteří většinou byli proti výstavbě mešity. Lidé nejčastěji tvrdili, že se obávají hlavně hrozby terorismu a odlišné náboženské ideologie, řekl ČTK již dříve Farana.

Ostrava Mladá fronta Dnes

Muž, který jedná o stavbě mešity, je podezřelý z obchodu se ženami

Investoři, kteří chtějí stavět v Orlové mešitu za čtvrt miliardy korun, jsou zřejmě nedůvěryhodní.
Islámský svaz ze Saúdské Arábie, který má stavbu financovat, podle saúdskoarabské ambasády v Praze vůbec neexistuje. "Neexistuje ani žádný saúdský projekt týkající se financování islámského centra v Orlové či kterémkoli jiném českém městě," uvedla včera pro agenturu ČTK Zina Ayoubová z velvyslanectví.
Podle České televize Muhamad Gutiqi, který údajné investory zastupuje, navíc je obžalován z obchodu s bílým masem. "Podle informací ze státního zastupitelství v Ostravě čelí obžalobě kvůli zavlečení žen do ciziny za účelem pros tituce. Strávil už osm měsíců ve vazbě a nyní čeká na soud," upřesňuje redaktor České televize Josef Vaculík, podle nějž je Gutiqi stíhán u nás a v Bulharsku i za další trestné činy.
Gutiqi sám to popírá: "Žádné stíhání na krku nemám a o stavbě v Orlové jednáme osobně se saúdským velvyslancem." Na saúdskou ambasádu se nyní chystá i orlovský starosta Vladimír Farana. "Už máme sjednaný termín schůzky s velvyslancem, snažíme se zjistit o investorech všechny informace. Je to ale obtížné," řekl.

Článek byl přečten 1693×, komentářů (31) nových (31)
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik