Náhradní banner

Proti mešitě v Orlové protestují za hranicemi kraje

12. 2. 2004;

moravskoslezský DENÍK čtvrtek 12. února 2004

Obyvatelé z celé České republiky protestují proti plánované stavbě mešity v Orlové na Karvinsku. Lidé se nejčastěji obávají hrozby terorismu a poukazují také na skutečnost, že republika je křesťanskou zemí, a islámské náboženství, tudíž do Česka nepatří. Řekl to včera starosta města Vladimír Farana.

Na Orlovou se již obrátil také zastupitelský úřad Saúdské Arábie. Diplomaté si vyžádali kontakt na Muhameda Gutiqiho, který se kolem výstavby mešity angažuje. Na vyjádření k celé záležitosti si úřad vyžádal čas. Nad projektem visí celá řada otazníků a vzbuzuje nedůvěru i mezi zástupci islámské komunity v zemi.

Vladimír Sáňka z Islámské nadace v Praze včera řekl, že celý projekt zná jen prostřednictvím médií. “Nemyslím si, že to je vhodné místo pro stavbu mešity z důvodů těch, že tam komunita není taková, aby se tam takový projekt uskutečnil,” uvedl Sáňka. Nelze podle něj stavět ani na skutečnosti, že se do lázní v Karviné a Klimkovicích na Novojičínsku jezdí léčit řada obyvatel arabských zemí. “Mají modlitebnu v objektu lázní, která příliš využívaná není,” podotkl Sáňka. Výstavbu mešity a dalších budov chce v Orlové údajně financovat Islámský svaz se sídlem v Saudské Arábii. Celý komplex by měl stát zhruba 200 milionů korun. “My tu organizaci neznáme a slyšel jsem dokonce, že taková ani není. Je to divné a nevím, co si o tom mám myslet,” uvedl Sáňka. Islámský svaz nemá v Česku zastoupení, a finanční transakce by se tak uskutečnila společností SLATGAME, která se podle obchodního rejstříku zabývá mimo jiné provozováním výherních automatů a reklamou.

Orlovští zastupitelé byli informováni, že s tímto postupem jsou již zkušenosti při stavbě mešity v Brně. Toto tvrzení ale Sáňka označil za nehoráznost. (čtk)

Článek byl přečten 1532×, názory na článek zatím nejsou.
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik