Náhradní banner

Diskuse o mešitě

7. 2. 2004;

Vyjádření dvou zastupitelů

Proti  

Szkandera: Svět islámu se mi nelíbí, ale rasista nejsem

Evangelický farář Vladislav Szkandera, zastupitel za KDU-ČSL, stavbu mešity odmítá. “Reprezentuje jiný svět, svět islámu, ve kterém jde o bezprostřední sepětí náboženství, politiky a peněz,” říká.
Proč máte ze stavby mešity v Orlové obavy?
Islám rozlišuje ve světě dva pojmy: Dar al Islam (Dům islámů) - to je ta část povrchu zemského, kde islám převládá a má politickou moc. Druhý pojem je Dar al Harb (Dům války), tedy ta část světa, kterou je třeba ovládnout. Systém islámských zemí tak, jak je organizován, se mi nelíbí, nelíbí se mi sepětí náboženské ideje s mocenskou.
Ale pokud tu muslimové žijí, neměli by mít možnost praktikovat své náboženství a kulturu?
Nevidím v našem městě lidi, kterým by mešita měla přinést naplnění náboženských potřeb. Mám za to, že za celým projektem jsou jiné záměry, které se skrývají.
Zastánci stavby vás obviňují z rasismu a nacionalismu. Co vy na to?
Velmi se mne to dotýká.
Třeba pana Gutiqiho jsem viděl jen dvakrát, je pro mne člověk jako každý jiný.
Nepociťuji rasistické choutky při pohledu na lidi jinak vypadající či mluvící jiným jazykem.
Prý v kostele rozdáváte petiční archy proti stavbě mešity...
Pan Gutiqi, který to tvrdí, v našem kostele nikdy nebyl a vidět to nemohl. Petiční archy jsem tam nerozdával, o mešitě jsem na žádné oficiální akci nemluvil. Kostel pro mě není místem k řešení podobných problémů. Byl jsem také nařčen ze zmanipulování občanů, které jsem si prý přivedl na zasedání zastupitelstva města. Přitom z lidí, kteří tam přišli, jich znám maximálně dvacet.

Pro  

Horváthová: Cizinci u nás mají právo na svou kulturu

Orlovská zastupitelka za ČSSD Dagmar Horváthová se proti stavbě mešity a společenského centra pro muslimy nestaví, projektu by nebránila.

Vy se šíření islámu u nás nebojíte?

Situace je jasná. Tím, jak se otevírají hranice, v Evropě přibývá různých etnických skupin z jiných částí světa. Tomu nezabráníme. Arabové a lidé z muslimských zemí jezdí do zdejších lázní a čím dál více jich tu také bydlí. Stále častěji se s nimi potkáváme v Ostravě, v Havířově... A když to tak je, pak ti lidé mají přece nárok na naplnění svých lidských práv.

Věříte, že Arabové chtějí mešitu, knihovnu a společenské centrum opravdu jen pro sebe?
Jistě. A nevidím nic špatného na tom, že chtějí mít důstojné místo, kde by se mohli společně modlit, že chtějí prostor pro setkávání, kde by si popovídali v rodném jazyce, nebo restauraci s jídlem, na které jsou zvyklí. Rozhodně nevěřím, že to centrum chtějí stavět pro šíření své víry mezi našimi lidmi.
Řada našich občanů se ale přílivu cizinců brání už proto, že mají strach, aby nám nebrali práci....
Přílivu migrantů z jiných zemí můžeme těžko bránit, to se dá nanejvýš zdržet o rok, o pár let, ale ne natrvalo.
Na druhou stranu u nás to alespoň zatím - není takový problém, jako ve Francii nebo v Německu: nemáme tak dobré ekonomické podmínky, aby sem lidé hromadně jezdili jako ekonomičtí emigranti a brali našim lidem práci. Pokud v Orlové je možnost vybudovat tu takové cen
trum, musíme se pak postarat o to, aby z toho něco měli i naši lidé. Takže jde o to vyjednat s investory pro město co nejvýhodnější podmínky.

Článek byl přečten 1453×, komentářů (10) nových (10)
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik