Náhradní banner

Orlová zvažuje obecní referendum

Zuzana Kubátová;7. 2. 2004;

Téma: Spor o mešitu (MFDnes 7.2.2004)

V Orlové pokračuje diskuze o tom, zda by město mělo prodat arabským investorům pozemky na stavbu mešity a společenského centra pro vyznavače islámu.

Už během příštího týdne by měla orlovská radnice rozhodnout, jakou formou bude zjišťovat názory občanů na stavbu mešity a společenského centra pro muslimy.
Teprve na základě průzkumu veřejného mínění se totiž radní rozhodnou, zda šestihektarový pozemek na stavbu mešity zástupcům Islámského svazu Saúdské Arábie prodají, či ne. Průzkum veřejného mínění se má uskutečnit do konce března, radní ale zatím nemají jasno, jak jej provedou. “Uvažovali jsme o vypsání referenda, ale právníci nás varovali, že je to právně napadnutelné. Takže zvažujeme jiné formy,” řekl orlovský starosta Vladimír Farana. “Je možné, že se rada nakonec obrátí na profesionální agenturu, která se průzkumy veřejného mínění zabývá,” uvedla včera mluvčí orlovské radnice Nataša Cibulková.
Na radnici už od středy leží petice, v níž 420 orlovských občanů protestuje proti stavbě komplexu pro muslimy. “Islám hovoří o proniknutí do celého světa, o jeho násilném obsazení, proto jsem proti,” říká evangelický farář Vladislav Szkandera, který se postavil do čela hnutí proti mešitě. Těší se i politické podpoře, na své straně má totiž místní lidovce. A mnoho Orlovanů mu tleská.
“Já se s tím, co dělá pan Szkandera, ztotožňuji, fandím mu,” říká dvaašedesátiletá paní z Orlové. “Mešita u nás, to by nebylo dobré. Kdyby tu muslimové mohli šířit svou víru, naši vnukové a pravnukové by nám to jednou vyčítali. Vždyť by to mohlo dojít tak daleko, že by se kvůli nám jejich ženy jednou zahalovaly,” dodává vážně.
Ani Ladislav Oršulík mešitu nechce: “Mešita, to je přece předvoj teroristických skupin! V Německu své muslimy kontrolují, ve Francii proti nim přijímají zákony, a my je tady budeme podporovat?” zlobí se. Muslimové podle něj jinou víru nepřipouštějí: “Své protivníky musí buď přesvědčit, nebo zabít!” “Mešitu nechceme, podívejte se, co muslimové dělají! Teď v Mekce ušlapali přes dvě stě lidí! Viděli jsem to v televizi!” dodává Zdeněk Konečný. “Bouří se mi krev, celá se třesu, když o mešitě slyším,” říká Květoslava Kohutová. “Když se nám tu bortil kostel, nikomu to nevadilo. A teď budeme stavět mešitu?!” Ozývají se ale i hlasy, volající po toleranci a pochopení vůči jiné kultuře a jiné víře: “Pan Szkandera říká, že islám nemá v Evropě kořeny. Ale co jsou balkánské země, to není Evropa? Jižní národy jsou přece islámsky založené, i když nechodí v turbanech, nikoho nekamenují a pijí alkohol. Jsou to lidé jako my, jen mají trochu jiné návyky,” napsal MF DNES Lukáš Gelnar, který také žije v Orlové. Je přesvědčen, že město má šanci vybudovat architektonické dílo, které nemá ve střední Evropě obdoby. “Zájemce slušně požádal o souhlas město a jediné, čeho se zatím dočkal, jsou nadávky, netolerance a nenávist občanů. Jako by muslimové nebyli po katolících druhou nejpočetnější skupinu věřících na světě,” dodává Lukáš Gelnar.

Článek byl přečten 1731×, komentářů (4) nových (4)
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik