Náhradní banner

Odsouzeníhodný je terorismus, ale ne víra v Alláha

Petr Žižka;7. 2. 2004;

komentář MFDnes 7.2.2004

Farář Petr Chovanec byl ve středu odsouzen za to, že se podílel na rozkrádání kostela v Dětřichovicích na Bruntálsku. Díky němu skončil gotický zvon a další cennosti někde kdovíkde, zřejmě v Německu.
Znamená to, že katoličtí faráři jsou zloději? Rozhodně ne. Takto to jistě nikdo nechápe. Každý soudný člověk tuto informaci vyhodnotil tak, že jeden člen početné církve zhřešil.
Když ale islámští věřící přicházejí za vedením Orlové s tím, že zde vybudují mešitu, zvedá se naprosto nebývalá vlna odporu. Poznali jsme to i v redakci - jen málokteré téma vyvolalo větší ohlas. Nebo ještě lépe řečeno - vůbec si nepamatuji, na které téma lidé reagovali tak mohutně.
Pro mnohé Orlovany je mešita nepřijatelná a jsou přesvědčeni, že jde o nebezpečný průnik islámu do oblasti, kam nepatří. Ti radikálnější pak rovnou soudí, že mešita dává předpoklady pro nástup terorismu. " Orlová je region, který prochází obrovskou ekonomickou krizí. Je velice jednoduché najít tam ovečky nespokojené se současným stavem a naverbovat je do Alláhovy armády. Až nám v Ostravě, Brně nebo v Praze na letišti budou vybuchovat bomby od domácích atentátníků, dáte mi za pravdu. Je lepší si s nimi nic nezačínat," napsal jeden ze čtenářů.
To je opravdu zajímavý názor. Stejně tak bychom mohli říci, že je třeba zrušit automobilismus, protože docela hodně lidí na silnicích umírá. Taky bychom mohli zakázat soukromé podnikání, protože občas někdo něco vytuneluje a kdyby se soukromě nepodnikalo, nic takového by se nestávalo.
Já však žiju v domnění (i když mám často pocit, že se mýlím), že už žiju ve svobodné zemi. A v ní dopravní policie trestá bezohledné řidiče, kriminálka by měla odhalovat podvodníky a také za terorismus by měl být někdo stíhán.
Ne však za to, že věří v Boha či Alláha.
Je opravdu až zarážející, jak dokážeme být uzavřeni a nepřístupni příchodu něčeho nového. Na jednu stranu se lidé diví, že do regionu přichází málo silných investorů, ale taková rarita, jako je mešita za čtvrt miliardy, nám najednou není po chuti. A tak bych se skoro nedivil, kdyby bohatí lidé z arabského světa šli investovat své miliony někam jinam - tam, kde o ně a jejich peníze stojí.
To je dokonce reálné, protože starosta Orlové říká, že se bude řídit názorem občanů - svých voličů. Jinými slovy, pokud budou občané xenofobní, zachová se Orlová přesně stejně. Škoda, když má člověk pocit, že by se politici mohli řídit názorem lidu, nedočkají se. Když stojí za to přesvědčit lidi, aby se na věci dívali jinak, dokáží se politici za občana pomalu bít.
Jak vzácný to příklad souznění politika s lidmi.

Článek byl přečten 1602×, komentářů (26) nových (26)
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik