Náhradní banner

Návrh stavět mešitu mnohé vyděsil

7. 2. 2004;

(MFDnes 6.2.2004) Záměr postavit v Orlové za čtvrt miliardy korun společenské centrum s mešitou, určené vyznavačům koránu, vyvolal lavinu reakcí. Většina lidí je návrhem zděšena.

Orlovská radnice je v posledních dnech zahlcena telefonáty a maily občanů. Lidé vyjadřují názory na stavbu mešity, kterou by v Orlové rádi vybudovali investoři z Islámského svazu Saúdské Arábie.
Většina místních lidí je ostře proti. "Muslimové se nás snaží ovládnout. Podporují terorismus. Islám je neslučitelný s evropskou kulturou," znějí nejčastějí argumenty. Jen ojediněle se mezi reakcemi občanů ozývají hlasy volající po toleranci. A málokdo se ptá po tom, co by velkorysá stavba Orlové a celému regionu vlastně přinesla.
"Volají nám i občané z různých míst republiky, z Kadaně, z Prahy, z Hodonína. Varují před stavbou mešity, někteří jsou rozhořčeni a tvrdě argumentují proti," říká mluvčí orlovské radnice Nataša Cibulková.
Nebývalý ohlas měla i středeční výzva k diskuzi o mešitě pro čtenáře MF DNES, kteří včera zahltili redakční telefon a celý den posílali maily. I tady převládaly hlasy proti stavbě, některé až nenávistné. "Muslimové mají peníze z prodeje drog a prostituce, jsou to nebezpečné bestie, které rozpoutaly válku v Jugoslávii, bojím se jich a nechci je tady. Stavba mešity je útok na naši svobodu! Policie by všem muslimům u nás měla napíchnout telefon a sledovat je," tvrdí například pětapadesátiletá žena z Orlové, která nechce zveřejnit jméno: "Oni by mě zabili!" Jen ojediněle se ozývají názory podobné telefonátu Jiřího Tenglera, devětadvacetiletého evangelického faráře ze Zábřehu na Moravě: "Hodně jsem cestoval, a tak vím, že ve světě žijí muslimové a křesťané většinou vedle sebe mírumilovně. A co se terorismu týče, ať si evropská civilizace zamete nejdřív před vlastním prahem!" řekl. Orlovská radnice nechce k projektu zaujmout stanovisko, dokud nezjistí, jaký názor mezi občany převládá.

Autor: ZUZANA KUBÁTOVÁ

Článek byl přečten 1565×, komentářů (3) nových (3)
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik