Náhradní banner

Mešita v Orlové? Mnoho lidí to děsí, jiní ale velkorysý plán vítají

Zuzana Kabátová, MFDnes;5. 2. 2004;

Na zastupitelstvu rekordní počet lidí

Pětatřicetisícové město Orlová na Karvinsku je rozpolcené. Lidi dělí do dvou nesmiřitelných skupin návrh postavit ve městě mešitu a velkorysé společenské centrum pro vyznavače islámu.
Projekt, s nímž koncem loňského roku na radnici přišel Muhamad Gutiqi, kosovský Albánec žijící už třináct let v Ostravě, nemá svým rozsahem a podobou nikde jinde v Česku obdoby. Gutiqi zastupuje neziskovou organizaci Islámský svaz Saúdské Arábie, která chce v Orlové vybudovat komplex za zhruba deset milionů dolarů (tj. víc než čtvrt miliardy korun). Měla by tu vyrůst mešita, knihovna, penzion, lázeňský provoz, galerie s restaurací, čajovnou a obchody. To vše v historizujícím orientálním stylu, obklopené parkem. Návrh vyvolal ve městě vášnivé diskuze.
Petici proti stavbě podepsaly jen za šest dní přes čtyři stovky lidí. Zvlášť mladším Orlovanům se ale nápad líbí. Jednotné není ani městské zastupitelstvo, které včera o mešitě dvě hodiny diskutovalo, aniž by došlo k jasnému závěru.
"Islám mluví o proniknutí do okolního světa, o jeho násilném obsazení. Proto jsme proti," říká evangelický kněz, zastupitel za KDU-ČSL Vladislav Szkandera. "Byla by to stavba století a Orlovou by zviditelnila," oponuje však například jeho kolega Ján Stančok (KSČM).

Sál orlovského domu kultury je plný: Na včerejší zastupitelstvo přišla víc jak stovka lidí. Tolik jich tu prý nebylo od posledních voleb.
Na schůzi lidi přitáhlo jediné téma - diskuze o mešitě. Ta by měla sloužit jednak Arabům, kteří se jezdí léčit do darkovských lázní, jednak vyznavačům islámu, kteří u nás trvale žijí. Debata o projektu se protáhla na dvě hodiny.
Někteří diskutující mluví o nutnosti otevírat hranice, o měnícím se světě, o prolínání kultur, o toleranci. "Muslimové žijí mezi námi. Na místo, kde by se modlili a setkávali, mají právo", vysvětluje například členka zastupitelstva Dagmar Horváthová.
Jiní mají strach z islámu, který spojují s terorismem. Nebo varují, že investoři nedodrží své sliby. "Nabízejí ve středisku vznik nových pracovních míst. Ale kdo nám zaručí, že tam budou zaměstnáni naši lidé a ne muslimové?" ptala se Zoja Chramostová. Další politici si s problémem zjevně vůbec nevěděli rady. "Je vůbec ten hinduismus v souladu se zákonem o církvích?" ptal se zcela vážně od řečnického pultu Václav Kafka. Debata se nakonec uzavřela bez jednoznačného závěru: Radnice bude ještě zjišťovat, jaké jsou názory veřejnosti. Až v dubnu se rozhodne, zda projekt podpoří, či ne.
Zatímco v sále se o mešitu přeli politici, na stejné téma se bavili i lidé v sousední restauraci. "Ve městě se skoro o ničem jiném nemluví," potvrzuje u baru čtyřiatřicetiletý Martin Lys. On sám z mešity strach nemá: "Když ji někdo za ty peníze postaví a bude to pěkné - proč ne?" Zato dvě starší dámy u vedlejšího stolku to vidí úplně jinak. "Muslimové by u nás nic stavět neměli. Mají úplně jiné myšlení než my! A podporují terorismus! Tohle je přece naše, ne jejich vlast, a snědých tváří tu máme už teď až dost!" přizvukují si vzájemně.
------------------------------------------------------------------------------------------

Autorku doplníme o tyto informace:
- celkem zaznělo 19 příspěvků (někteří diskutující vystoupili dvakrát - např. Chramostová, Szkandera)
- zastupitelstvo nakonec přijalo usnesení, že rada města zajistí, aby se co největší počet občanů Orlové mohl k záměru výstavby mešity vyslovit a to tak, aby tento problém mohl být znovu projednán na příštím jednání zastupitelstva (14.4.2004)

P.S. Je pravděpodobné, že na jednání zastupitelstva přišli zejména ti občané, kteří proti stavbě protestují (nadšené potlesky pro ty, kteří stavbu odsoudili). Pokud investoři vyvodí, že většina občanů Orlové má stejný názor jako ti v jednacím sále, nebudou již ztrácet čas a čekat, jak to dopadne. K referendu stejně přijdou především ti, kteří mešitu nechtějí.

záznam televizních novin

Článek byl přečten 1628×, komentářů (6) nových (6)
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik