Náhradní banner

Je okurková sezóna, tak 2x o SMO

4. 8. 2018;

Čas bezstarostné relaxace běží na plné obrátky. O mediálně významné události ve městě se starají městská média (noviny, facebook, internetové stránky), takže informace, které většina orlovské populace potřebuje k životu, nechybí.

Vedro nepolevuje, tržby v pivních občerstvovnách rostou. Za získané peníze majitelé koupí pro hosty něco nového (deštníky proti slunci a dešti, sklenice atd. dostanou zadarmo od dodavatele). ORLOVINY, naštěstí, i přes určitou letní nudu, neztrácejí na čtenosti. Snad i dnešní dvě krátké zprávy budou vhodné ke čtení při večerní siestě u rožně nebo televizi.

Málokdo z vás si asi nevšiml opisovací aféry, která zasáhla nejvyšší politická místa, ale že takový jev zasahuje i do etické a společenské sféry, si možná každý neuvědomuje. A že to všechno je zatíženo pokrytectvím (největší etický průšvih je předseda vlády), přehlížíme.

S opisováním jsem se setkal v SMO v době, kdy jsem tam "dělal" předsedu představenstva. Ing. Petr Troják zpracoval materiál (2.9.2013) s názvem Popis současného stavu, návrh strategie a koncepce společnosti SMO, městská akciová společnost Orlová, který byl jim osobně představen na jednání jediného akcionáře. Ing.Troják podstatnou část tohoto materiálu vydával za vlastní, přičemž ve skutečnosti okopíroval (ukradl) cizí text, aniž by citoval zdroj (autora). Ke zjištění uskutečněného plagiátorství mi posloužilo softwarové porovnání dokumentu na principu podobnosti textu (tehdy dnešní metody nebyly ještě k dispozici). Klika ČSSD, která dodnes ovládá SMO, s přispěním tehdejších mne nenávidějících lidí na čele s JUDr. Kocurem a manželkou Trojáka, mne pak vyhodila. Troják dodnes řídí ekonomiku SMO. Je to možná on, který naplánoval plynofikaci tepla v Orlové. To on denuncioval na ERÚ, že ČEZ Teplárenská neoprávněně vydírá Orlovou cenou tepla. Neuspěl, kontrola neshledala nic závadného.

SMO, jak možná někteří víte, od nějaké doby provozuje velkoplošnou LED obrazovku. Než se instalovala, existovaly určité pochybnosti o užitečnosti takové investice.
Asi před měsícem dvěma jsem pod obrazovkou nějakou dobu parkoval a shlédl několik prezentačních (reklamních) videosmyček, které se na obrazovce promítaly. Jedná trvá buď 4 nebo 6 minut a opakují se celý den dokola. Smyčka je ale pouze jedna a jsou v ní jenom "výzvy" týkající se SMO plus nabídka využití pro podnikatele. Žádná taková podnikatelská reklama se však na obrazovce, v době, kdy jsem "reklamy" sledoval, neobjevila.
pozn.: nebyl to ode mne masochizmus sedět v autě a dívat se pořád dokola na totéž, bylo to z "technických důvodů".

Nedávno jsem se poblíž obrazovky ocitl zase (šel jsem na poštu) a žádnou změnu jsem nezaregistroval. Takže mne napadlo, že se zeptám, jako to s přínosem LED obrazovky je.
Měl jsem tyto dotazy:
1. Pořizovací cena obrazovky, zvlášť technologie.
2. Cena instalace včetně transportu.
3. Provozní náklady/měsíc.
4. Příjmy z reklam za celé období od zprovoznění obrazovky.

Ačkoliv SMO je městskou společností a Rada, která SMO řídí, byla volena občany, SMO se chová jako stát ve státě. Na výše uvedené banální otázky, které mohly být obsažené v jedné větě, mi SMO zaslalo toto:

Je fajn, že mi nebyla do platby zaúčtována mzda za čas, který strávila asistentka ředitele přípravou a napsáním odpovědi, ani poštovné (59.- Kč).

I když mi bylo polopaticky vysvětleno, že ani kuře nehrabe zadarmo (a SMO mohlo, jak v odpovědi výslovně uvádí), rozhodl jsem se, že raději zůstanu nevědoucí, protože za tolik peněz ta informace nestojí! Mohl bych ale podat stížnost. Budu sice ještě o tom uvažovat i když, pokud jste si přečetli i poslední větu odpovědi (je tam uvedeno, kdo o stížnosti rozhoduje) musí vám být jasné, jak by to dopadlo. S tím jsem smířený, ale tento počin představenstva může být cenný v příštím období, kdy se současným hrdinům možná půjde po krku.

Pro neinformované: Ředitel Vaněk, který mi sdělil, za jakých podmínek mi SMO odpoví, je členem představenstva, ve kterém je ještě jeho"přítel" (předseda) Klčo (oba dva z ČSSD) a Kratochvíl (ANO).

Na jedné straně chápu, že se SMO má chovat s tzv. péčí řádného hospodáře a takových 530.- Kč (necelých 21 euro) by mohlo způsobit společnosti díru v rozpočtu. Těžko ale chápu, na druhé straně, že takto hospodárně ředitel Vaněk nepostupuje, když

- vybudoval inline plochu, na kterou, chodilo v průměru (!!!) až 5 návštěvníků/hod
- buduje ztrátový wellnes, na který bude město doplácet miliony
- chystá potupný přechod tepelného hospodářství (odstřihnutím centrálního dodávání z blízkých Dětmarovic) na výrobu tepla plynovými kotelnami

Těžko říct, které činnosti SMO, na které nedostává dotace od města (jsou vůbec takové?) jsou výnosné (kromě tepla). Pokud teď kropí vozy SMO město, tak to město samozřejmě zaplatí. Žádná dobročinnost.

Nepočítám s tím, že by se na totéž co já, zeptal někdo ze zastupitelů.

Článek byl přečten 365×, komentářů (1) nových (1)
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik