Náhradní banner

Orlovská kavárna a Orlovská teplárna

24. 7. 2018;

I Orlová má svoji "kavárnu". Možná není tak exkluzivní jako ta pražská, ale, v obci, která je na chvostu žebříčku hodnocení kvality života, hraje velmi důležitou roli. Za své místo, kde se scházejí její členové, si vybrali bar Jen tak (v těsném sousedství "mé" bývalé trafiky ve starém Prioru). Mezi politickými prominenty, kteří se zřejmě domlouvají o budoucnosti svých portfolií, byli viděni např. Sliwka (ODS), Paloncy, Klčo, Kocur (ČSSD). Byly informace, že byl s nimi viděn (sedávají venku) i Páleník (KSČM). Asi se vytváří blok proti hnutí ANO, ovšem kdo uzme v příštím období po volbách moc, rozhodnou (jako vždy) vhodně oblbnutí voliči.

Odtrženými od reality „běžných lidí“ se neustále projevují nominanti politických stran v SMO. Připomínám, že jsou to lidé, které poslouchá celá Orlová: takový mají kredit!

Např. teď, aby zdůvodnili své (nejchytřejší v dějinách SMO ?) rozhodnutí - odtrhnout se od ČEZ Teplárenské a vybudovat (ve své režii) v sídlištní zástavbě plynové kotelny, přišli s pojmem Teplárna Orlová. Kromě odborných dokumentů, které mají dokladovat, že se tímto krokem ovzduší nezhorší a cena tepla (enormně) klesne, zveřejnili Průzkum mínění občanů Orlové. V představenstvu SMO (i dozorčí radě i v řadách zaměstnanců) jsou sami študovaní lidé, přesto musím vyslovit pochybnost, zda jsou opravdu přesvědčeni, že výsledek průzkumu je revelantní. Dopadl totiž takto:Průzkumu se zúčastnilo pouze 100 osob (v Orlové máme tisíce bytů, z toho většina "bere" teplo od ČEZ Teplárenské přes SMO), neví se, kdo byli respondenti (jak byli vybráni). Generalizace výsledků je problematická, neboť trpí malou spolehlivostí. Firma, která průzkum provedla, pracovala s malým množstvím případů v důsledku čehož zobecnění zjištěných výsledků na všechny obyvatelé Orlové není zřejmě správné a vypovídající o skutečnosti.

Nevíme třeba také, jaké bylo rozložení některých vlastností respondentů (např. věk, vzdělání, náboženství, bydliště apod.), aby v jejich počtu odpovídalo rozložení těchto vlastností v obyvatelstvu. Respondentů obvykle bývá kolem tisíce.

Pokud průzkum přišel k číslu 80,1% lidí (tedy zjednodušeně, pokud to správně chápu, tak ze 100 osob jich 80 chce plynové kotelny) a konstatoval, že názor orlovské populace je jasný, tak (podle mého názoru) není takový závěr vůbec oprávněný a představuje manipulativní tvrzení.

Důvěryhodnost jakéhokoliv průzkumu podstatným způsobem závisí na počtu lidí, ze kterého je udělán, a to tak, že čím více respondentů, tím jistější výsledek. Informace o výsledku průzkumu, který si zadalo SMO, představuje prostor pro manipulaci. Nedejme se !

Vzhůru již hlavu, národe,
k nebi své zdvihni oči!
viz: jsou tam i malé hvězdičky,
kol nichž se velké točí!
Toť prostě tím: ty maličké
z jadrného jsou fládru,
ale ty velké a poslušné
jen z plynových jsou hadrů.

Troufám, že při té myšlénce
srdce ti povyskočí –
nuž – buďme tou malou hvězdičkou,
kol níž se velké točí!
Jde to, ach jde! jen každý hleď
k vlastnímu dobře jádru:
bude-li každý z nás z křemene,
je celý národ z kvádrů!


Neruda Jan(*09.07.1834 - †22.08.1891)
Článek byl přečten 431×,
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik