Náhradní banner

To jste jim pane Motýl neměl udělat!

8. 7. 2018;

Vrátili jsme se včera (7.7.2018) z pobytu v Rakousku (oblast Štýrska), kde jsme bydleli na farmě, v nadmořské výšce 1.100 m. Naši hospodáři chovali především krávy na mléko (mají i další domácí zvířectvo) a tak jsme mohli pozorovat celý "technologický" proces - od ranního přesunu na pastvu a pozdně odpoledního návratu, dokrmování, dojení, ustájení. Občasné bučení krav, „kvák kvák kvák kvák“ kachen a neustálé "skřehotání" ořešníků, kteří hodinami "plundrovali" poblízkou borovici (ze šišek vyzobávali chutná semena) dokreslovalo idylické horské prostředí. Nechyběly ani jiřičky (v několika hnízdech pod střechou) a rehci (ty máme i v naši zahradě, lítají na kuličky svídy), kteří rovněž krmili potomky.

Užívali jsme si pěkného počasí a mezi výlety do okolí pozorovali senoseč a výrobu sena.
Vsuvka: Možná vás překvapí, že seno bylo nejdůležitějším vynálezem během posledních dvou tisícletí. Freeman Dyson, britský profesor fyziky, říká, že staří Řekové a Římané seno neznali. Nepotřebovali ho, protože teplé klima Středozemí umožní trávě růst po celý rok a není proto přes zimu nutné dobytek krmit jinak, než v létě.
Nedostatek sena však byl velmi důležitou příčinou pomalého rozšiřování civilizace do chladnějších klimatických oblastí, protože tam už byl problém živit býložravá zvířata v zimě.
Seno se „objevilo" někdy na počátku středověku a umožnilo šířit civilizaci z teplejších oblastí Evropy dále na sever. Schopnost vyrobit a uskladnit seno proto byla podle Dysona rozhodujícím mezníkem přesunu civilizace ze Středomoří do severní a západní Evropy.

Pro dokreslení atmosféry horského oddechu je třeba také uvést, že jsme samozřejmě i my podlehli všeobecně praktikovanému syndromu grilování.

Po téměř idylickém pobytu (pršelo akorát poslední den - v pátek) v krásné přírodě a daleko od hlučícího davu, jsme se vrátili domů. Po vybalení, přivítání se s kocoury (4 exempláře) a "prohlídce námi vlastněného areálu", během fotbalu (Chorvatsko - Rusko), došlo i na listování internetem. A ejhle! Čerstvě publikovaný článek Nejhorší místo v Česku? Orlová, kvalita života nula nás posadil rovnou na zem a sebral i těch málo zbývajících iluzí! Přečtěte si ho i vy.

Tato reportáž, dle mého mínění, některé věci pojmenovává naprosto výstižně a spravedlivě, jiné možná ukazuje zjednodušeně. Můžeme se sice bránit, ale jen proto, že jsme dávno ztratili pojem o realitě a možná si neumíme představit, že jinde je život lepší (jako ti, kterým stát všechno platí). Otupěli jsme tím vším, co tady máme a bereme to jako samozřejmost.

Vypovídající ovšem je, že to těm, kteří za mnohé zodpovídají (za některé mínusy opravdu nemohou) nevadí a vymýšlejí nereálné plány do budoucna. Připomenu ten nejhroznější: odstřihnutí se od centrálního dodavatele tepla a zavedení plynových kotelen.

Bylo by zajímavé např. seznámit s tím, jak je Orlová zvenku hodnocena, partnerská města (ta stávající i čekatelská). Obliba Chorvatů je možná v něčem jiném, než sledovat nějaká pofidérní kritéria a Švýcaři možná postupně vystřizliví.
Článek byl přečten 275×, názory na článek zatím nejsou.
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik