Náhradní banner

Dva týdny prázdnin

25. 5. 2018;

Takovou dobu jsem si naordinoval, abych se osvobodil od pocitu, že ORLOVINY potřebují být krmené neustále. Za ten čas jsem si udělal krátkou (ale neúplnou) inventuru mých cílů a zjistil jsem, že mne pomalu, ale pravděpodobně jistě, přestává zajímat orlovský veřejný prostor se vším, co nám přináší (i odnáší). Kdo se na tyto stránky dívá, tak ví, že doposud tomu tak bylo. Jenomže ubíhající čas zrelativňuje věci a to, co se zdálo být důležité předtím, stává se třeba i nicotným.

Volební období končí a po 6.10.2018 vznikne nové zastupitelstvo. To stávající (pamatujete si ty sliby ve směru transparentnosti konání nových politiků?), zejména díky koaličnímu seskupení ANO+ČSSD+faráři, udělalo spíše několik kroků vzad a snad ani jeden dopředu.

Bydlíme na okraji města a není to zase tak špatné. Není tady sice úplný klid (psi štěkají, sekačky startují někteří i v neděli, kohoutí kokrhání se ozývá už časně zrána a taktéž je slyšet vlaky vezoucí vagóny s uhlím - to se třesou i domy). Na poštu do centra v podstatě nemusíme (k dispozici jsou pobočky Poruba a Město) a nějaké komplikace (díra místo náměstí, chybějící místa k parkování, kaluže vody po dešti a tání sněhu apod.) se nás týkají jen někdy, např. když nakupujeme nebo něco vyřizujeme. Akce v lesoparku nenavštěvujeme, stačí nám hluk, který odtamtud slyšíme, pro zdraví neběháme ani neplaveme. Nevadí nám také, že nevíme, co je promítáno na velkoplošné LED obrazovce, kterou provozuje SMO na starém Prioru. A když bude sídliště vytápěno plynovými kotelnami, občas, při příležitosti rodinných návštěv, nabídneme našim potomkům, aby se zajeli podívat na moderní spalování, kdy komíny ozdravují orlovské ovzduší.

Ze strany města kvitujeme možnost jezdit MHD zdarma za jednorázový poplatek 130 Kč (pořízení ODIS karty). Na další vymoženosti si nějak nemohu vzpomenout. Asi se nedočkáme toho, aby seniorům byly snížené poplatky za odpady, tak, jak to mají třeba v Karviné (a nevadí to tam městské kase). Na druhou stranu jejich svoz funguje dobře. V tom směru za největší pokrok považuji vybavení RD žlutými nádobami na plasty (a mají přibýt i modré, na papír). V zimě se odhrnuje sníh, pokud někdy napadne, cesta (aspoň kolem našeho domu) je po stavbě kanalizace opravena a zatím vydržela i nápor nákladních aut dovážejících stavební materiál k novým domům. Za poslední dobu jich v této části (ohraničené ulicemi Zátiší a Akátovou) bylo postaveno zhruba asi deset. Lidé z Orlové, aspoň někteří, neutíkají, peněz mají dost.

Obchody s potravinami (ani hospoda) se v této naši oblasti neudržely, funguje zato Max Hobby Market (železářství a všechno možné) a Hobby-Profi (prodej a servis zahradní a lesní techniky) a také HD Stavebniny.

Občasné měření radarem asi zatím zmírnění rychlosti nepřineslo, když čekám na autobus, tak auta fičí jako ďas.

Volný čas (ten máme pořád) trávíme - jak jinak - na zahradě. Buď prací anebo zevlováním. Denně obcházíme "revír" a pozorujeme přírodu. V minulosti se zabydlela u nás užovka ("ukradl" jsem ji jednou z tlamy ropuchu), v rybníčku bylo povícero žab různých druhů (dokonce), u kompostu se vyhřívaly ještěrky. Ve smrcích měli hnízda kosi a v budce rodina sýkorek vychovala své potomky. Lípa, když rozkvetla, "zpívala" včelím bzukotem a na květech se střídali čmeláci a motýli. Dnes je, bohužel, té fauny už málo. I vlaštovek na obloze ubylo.

Hodně času nám zaberou naši 4 kocouři. Kdo má s kočkami zkušenosti, ví svoje. Ale o tom možná příště.
Článek byl přečten 363×, komentářů (6) nových (6)
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik