Náhradní banner

Boj o teplo v Orlové zahájen

6. 5. 2018;

Na jednání zastupitelstva 23.4.2018 se v jeho úvodu (po vystoupení ředitele nemocnice Karviná-Orlová) rozpoutala slovní přestřelka týkající se budoucnosti dodávky tepla do Orlové.

Napřed vystoupil Ing. Kontrik, ředitel Elektrárny Dětmarovice, který přítomné ujistil, že elektrárna bude dobře fungovat určitě nejméně do roku 2030. Ve své řeči byl věcný a srozumitelný.

Potom dostal slovo Ing. Radim Sobotík, MBA , místopředseda představenstva a obchodní ředitel ČEZ Teplárenské, která prodává teplo SMO. Ve svém vystoupení reagoval na současnou situaci, kdy SMO Orlová má hotový projekt pro odpojení od centrálního zdroje zásobování teplem a náhradou "alternativními" zdroji tepla (plynovými kotelnami). Představil rozptylovou studii, která porovnává současnou situaci a situaci, kdy bude v Orlové 26 plynových kotelen. K překročení limitů nedojde, ke zhoršení (v některých parametrech) ano. Ing. Sobotík samozřejmě vystupoval z pozice toho, který chce zachránit prodej tepla, nicméně mluvil kultivovaně a jasně. Studii lze najít zde.

Na návrh předsedy představenstva SMO M.Klča představil projekt zásobování Orlové teplem spalováním plynu, Ing. Kuboš, autor. Upřesnil, že půjde o mnohem méně kotelen (8+3) než se původně proslýchalo (22) a zdůraznil, že k překročení limitů nedojde, plynové kotle budou mít ty nejlepší hořáky na světě. Na rozdíl od svých předchůdců vystupoval poněkud podrážděně (že ho nezajímají nějaké jiné studie) a veškeré pochybnosti řešil mávnutím ruky: jeho projekt je nadčasový (v republice nemá obdoby).

Do diskuse se přihlásila starší občanka paní Věčorková (jméno foneticky přepisuji), která docela srozumitelně projekt plynových kotelen zkritizovala s tím, že ke změně by se měla vyjádřit bytová družstva a jejich členové. Na dotaz občana Mgr. Sliwky Martina odpověděli ředitelé SMO a ČEZ Teplárenské, jaká je cena tepla:

Vaněk: 598 Kč s DPH (520 Kč bez DPH)
Sobotík: 358 Kč s DPH (312 Kč bez DPH)

(Doc. Kafka nevěřil svým uším, že rozdíl je zisk SMO)

K problematice odpojení od CZT se najde na internetu dost článků pro a proti. Tady je jeden z nich: Opravdu se změna dodavatele tepla vyplatí?
pozn: Videozáznam k této problematice je do asi hodiny a třičtvrtě od začátku zde.

Jestliže v diskusi zaznělo (ze strany těch, co chtějí plynové kotelny), že ČEZ Teplárenské Orlováci zaplatili náklady na připojení Bohumína, tak nikdo nerozporoval, že kotelny si zaplatí SMO samo!

Firmy i občané odebírající teplo od SMO by se měli rozhodnout, jestli systém plynových kotelen přijmou (cena by klesla asi o 100 Kč). SMO nechce pochopit (Vaněk), proč by někdo se tomu snížení ceny měl bránit.

Do "boje" za teplo by se měli nyní zapojit politici. Najde se někdo, kdo by ČSSD ("vlastníkům" SMO) zabránil "vylepšit" Orlovou?
Článek byl přečten 476×, komentářů (14) nových (14)
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik