Náhradní banner

Zelená Orlová

27. 3. 2018;

Ústřední myšlenkou (na hlavním místě zpravodajství) současných dnů v Orlové je článek Chceme pěkné a zelené město! Jsou v něm počty stromů a keřů, které byly vykáceny a kolik jich bude nově vysazeno. A teď prosím zpozorněte: To se vše událo bez veřejné kontroly!
"Odchodem" R.Lapšanského z veřejného prostoru totiž vznikla díra, kterou zatím nikdo nezaplnil. Už tu není ten, kdo by posoudil, zda se zeleň neodstraňuje jenom tak, protože to někdo chce. Položme si proto otázku: Jsme takto odevzdáni věřit paní Květoslavě Vítové, která dohlíží na ochranu přírody nejen jako zaměstnanec obce, ale i jako soukromá podnikatelka?

Paní Vítová se těší důvěře politiků po mnoho let, není třeba proto zpochybňovat její odbornost a už vůbec ne to, že si v průběhu kontrol "shání" soukromé kšefty. Když zjistíme na internetu, že její obrat je do 5.000 Kč, uklidníme se, protože to nestačí ani na výlet s rodinou např. do Cafe Sacher Wien. Pro neorientované: bydlí spolu (s někdejším místostarostou města, předsedou dozorčí rady SMO a vyšším než nyní úředníkem) vedoucím oddělení spisové služby a podatelny MěÚ Orlová Ing. Lubomírem Kajanem.

Připomeňme si již historickou událost z roku 2011, kdy za asistence p. Vítové Na vzácný strom v Orlové museli vzít pily.

Tato "vzpomínka" není samoúčelná. Bývalý zámecký park byl zapsán do státního seznamu kulturních památek 3. 5. 1958, číslo v rejstříku USKP 51516/8-810 a pro kácení dřevin na kulturní památce platí zvlášť složitý postup. Nepochybuji, že v roce 2011 byly všechny předpisy dodržené, ale od 1.11.2014 platí novelizována vyhláška 189/2013 Sb., o ochraně dřevin a povolování jejich kácení. Pravidla hry pro povolování kácení se tak zase měnila. Plné znění vyhlášky 222/2014 Sb. zde

Co se týče případů, kdy jde o dřeviny v kulturní památce, lze složitost vysledovat tady.

Příspěvek je motivován možným kácením stromů a keřů načerno.
Článek byl přečten 381×, názory na článek zatím nejsou.
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik