Náhradní banner

Začalo jaro, ale nic nového (v myšlení orlovských radních) se nekoná

22. 3. 2018;

Led nebude
Rada města na své schůzi ze dne 14.3.2018 neoblomně trvá na tom, že nedoporučí zastupitelstvu (schůze bude 23.4.2018) dřívější zprovoznění ledové plochy. Protestují rodiče bruslících dětí, klub Krasobruslení i Hokejový klub. Důvody, které petenti předložili, jsou rozumné. Důvody, kterých se drží SMO (poškození mlhou stropu) jsou liché a hloupé. Místo vydávání peněz na pochybné aktivity SMO město dávno mělo opravu střechy ZS naplánovat. Bohužel, zažalovat někoho za nehospodárné zacházení s majetkem města (nechalo střechu zkorodovat) by bylo složité. Doufejme, že zastupitelstvo bude schopno ledování povolit. Občané, zvolili do zastupitelstva lidí, kteří, jak je vidět, podporují jen někoho. Zřejmě nemají - ti, kteří rozhodují - ve svých rodinách nikoho, kdo by uměl piruety na ledě, tak ze msty dělají piruety kabinetní. Přitom chtě nechtě, město i SMO akce klubu Krasobruslení podporují: MISTROVSTVÍ ČR V KRASOBRUSLENÍ, Zimní stadion v Orlové bude ohřívat led pro mistrovství ČR v krasobruslení. Nepomohlo ani to, že orlovští byli pozváni na Olympijský festival v Ostravě.

Bez zbrojáku ("Zbroják" je zbrojní průkaz.)
Je možné, že kdyby se o led zajímal pastor Szkandera, tak by se věc měla jinak. Zatím tomu ale tak není, nicméně jeho církev nestojí v místě a rozšiřuje své letní aktivity, ke kterým zatím led nepotřebuje. Ve stanovém městečku u kostela uspořádá MILITARY tábor pro děti.Tady je přihláška.
Připomeňme si minulý rok, kdy tato skupina zorganizovala velice úspěšný Branný den v Orlové. Je vidět, že akce se líbila. O co se, pořádající, výše uvedený tábor, skupina snaží, lze vysledovat tady, zde a o táboře se zmiňuje i spřátelený Street Defence for people z.s. Není jasné, zda tábora se mohou zúčastnit i pobožné děti, tedy nejen ty, které se chtějí naučit bojovat proti nepříteli, protože v programu není uvedený čas na modlení ani setkání s Ježíšem. Spasitele lidstva po dobu trvání tábora nahradí jiné postavy (viz fotografie v odkazech), ale vlastně Ježíši podobné.

Práce pro strážníky
Lidé přes všemožná upozornění a vyhrůžky nedbají na nebezpečí a chodí po hlavní orlovské tepně v úseku zakázaným dopravními značkami (v místě, kde byla zastávka Pošta). Stav pokutovaných a zadržených není znám, zřejmě tolik úředních papírů MěP nemá anebo možná v mrazu průpisky nepsaly. Jarní dny určitě přinesou zvýšenou aktivitu strážníků. Zvýší se i průjezdnost aut kolem míst, kde se umísťuje radar. Statistiky se zatím se tají. Možná radar nefunguje. V tom případě by stejnou (dokonce lepší) službu odvedli papíroví/plastoví policajti. Prozatím by se takových papundeklových maket mohlo nakoupit více a rozestavily by se podél silnic ve větším počtu. Na první pohled je takový policista z dálky k nerozeznání od živého (ale nemusí se mu platit mzda, pojištění, nedostává odměny ani ochranné pomůcky). V některých částech města je třeba počítat s tím, že figuríny budou kradeny, je tedy třeba jich mít více ve skladu.Hotspoty
Doufejme, že starosta zařídil (pokud sám o tom nevěděl, tak na popud někoho jiného), aby se Orlová již včera (21.3.2018) přihlásila k projektu WiFi4EU. Registrace začala a kdo dřív přijde, ten dřív bere! Nikde v usnesení Rady města o něčem takovým není zmínka, takové věci orlovští velikáni neřeší. Zajímají je plynové kotelny. Další info o projektu je zde.

Odpady zdarma - ale ne v Orlové
V roce 2018 nebudou za odpady v Karviné platit nic ti občané, kteří na této položce nemají žádné dluhy a poplatek pravidelně hradí. Město tím přijde na příjmech o 28 milionů korun, avizuje však, že je ve výborné finanční kondici. Orlová je také ve výborné kondici: „Město je na tom hospodářsky nyní tak dobře, že peníze najdeme ve vlastním rozpočtu,“ prohlásil starosta i místostarostka (v souvislostí s úvěrem na budovu na náměstí). Ale peníze na to, aby občané milovali své konšelé, se nenajdou, přičemž dluhy (kolem 16 milionů) rostou a jejich vymáhání také něco (a dost) stojí. Příjem za odpady (624 Kč/osoba/rok) může činit rovněž kolem 16 milionů (děti do 1 roku neplatí). Bohužel, rozpočet na rok 2018 - rozklikávací - je off line (ani rok 2017), takže ověřit si výdaje a příjmy není možné, což samozřejmě nikomu nevadí. Ani příští starostce Jenčmionkové.

Do Brna je daleko
Brno spustilo portál s daty o městě. Nabízí i data operátorů o pohybu obyvatel. Na webu data Brno uživatelé najdou články, infografiky, aplikace, ale i zdrojová data, která mohou využít například vývojáři nebo datoví novináři. Na serveru jsou údaje samotného města a městských organizací, ale také různých dalších poskytovatelů. Portál myslí jak na laiky, kterým data zobrazuje v různých vizualizacích a infografikách, tak na odbornější uživatele, kterým nabízí zdrojová data ve strojově čitelné podobě. Web je zároveň rozcestníkem na další datové zdroje. Najdete tu například odkazy na 3D model budov Brna z roku 2017, mapu dopravních nehod ve městě nebo třeba čichovou mapu Brna.
Tohle po Orlové samozřejmě nemůžeme chtít, protože Orlová zamrzla v čase a ne a ne se probudit. Doposud trvá na tom, že nejextravagantnějším (rozuměj technicky vynikajícím) počinem pořád jsou návštěvy švýcarských přátel. Potěšitelné je (pozor, přijde pochvala), že poslední návštěvu ze Švýcar docela střízlivě zhodnotila místostarostka: „Švýcarští architekti se podívali na naše město jinýma a naprosto nezavislýma očima. Hned v první chvíli je zaujala přemíra parkovišť, která jsou všude mezi domy na našich sídlištích - a dlouhá tepna Masarykovy třídy, procházející téměř celým městem. Očekávám od nich spoustu zajímavých návrhů a jen doufám, že jejich návrhy budou proveditelné,“ podotkla místostarostka Ing. Petra Jenčmionková.
Samozřejmě, nemám tak úplně pravdu. Digitalizace Orlové postupuje mílovými kroky. Například taková velká LED obrazovka na starém Prioru je pro město velkým (ne li obrovským) přínosem. Vynaložené peníze na pořízení a provoz se vracejí zřejmě neobvyklým tempem. Jenomže neinformovanému obyčejnému člověku, který uvažuje, se může zdát opak: Kdo jede autem, nezastavuje, aby reklamy sledoval, kdo jde pěšky, tak aby si vykroutil krk dívat se nahoru (a zdaleka nepřečte, co tam je) a teď, už ani pod obrazovkou lidé nechodí - na autobus jdou jinou cestou (kvůli přestavbě náměstí).
Ale to vše může být klam, neboť velkým firmám možná peníze vynaložené na reklamu nechybí, ani v případě, že zákazníky nezískají. Jenom nedejbože, aby se neopakovala kauza Dědic.
Zájem firem podnikat v Orlové se zmenšuje. Stačí se projít městem a pozorovat podnikatelské hemžení (v souladu se Strategickým plánem, který naplánoval nanebevstoupení Orlové, nejpozději v roce 2033). Poučné v tomto směru může být takové malé zmapování situace, jak to někde ve městě vypadá.
Podobné podniky, které jako SMO dostávají "kšefty" od města a mají tržby za teplo, v Orlové neexistují. Ale pořád jsou tady banky, oční optiky, lékárny a další potencionální inzerenti, kteří MONEY neřeší a snad si reklamu objednají. Bohužel, osobně nemám možnost se na obrazovku dívat, uvítám proto zprávy o tom, co se tam promítá.
pozn.: Jeden ze dvou orlovských autosalónů Meteor Car má vlastní obrazovku a sídlí hned vedle SMO.Článek byl přečten 411×, názory na článek zatím nejsou.
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik