Náhradní banner

Orlová budoucnosti - náměty pro akční plán v oblasti SMART

8. 3. 2018;

V souladu s tím, co načrtl Strategický plán rozvoje města (SPRM) do roku 2033 (a který zastupitelé většinově a nadšeně schválili) chtěl bych se připojit s aktivitou, kterou řečníci z řad zastupitelů (i občan Mgr. Sliwka) dopředu naznačili za vítanou. Nebudu ovšem své náměty oficiálně (prozatím) vkládat na stránky Lepší Orlová, protože by možná Řídící výbor (nebo někdo) mi musel zpracovat nějakou (samozřejmě zamítavou) odpověď a to by ty lidí zdržovalo od práce.

V harmonii se záměry města a jeho vizemi, které SPRM definoval v oblasti SMART (Výběr vhodného nástroje systému Smart City pro monitoring nepořádku ve městě) navrhuji, abychom tento úkol seriously započali co nejdříve. Především proto, že by se měl týkat nového náměstí, přes které povede (bude obnovena) tzv. orlovská Stodolní, "promenáda"mezi Centrumem a Moravou, kde noční život, zvláště o sobotní noci, jen tepe. Hudba zní z klubů (např. z Music Clubu Kavárna) i hospod, opilecké hulákání se odráží od okolních domů a vniká do pokojných bytů spát chtějících občanů. S průběhem noci se chodníky plní prázdnými lahvemi od alkoholu, plechovkami od energy drinků, plastovými láhvemi po Coca-Cole (a jiných levných nápojích) a nedopalky. Často dojde i na rvačku. Strážníci přitom údajně tuto lokalitu omíjejí obloukem. Možná ale je tam klid, protože žádné informace o vadném chování mládeže v novinách a na internetu zveřejňovány nejsou (ale to by ten bod v SPRM nebyl).

Aby město změnilo divokou image tohoto korza, mělo by z něho udělat „nejchytřejší“ část v Orlové.

Sloupy veřejného osvětlení (respektive jiná místa) je třeba osadit chytrými lampami, zařízením pro sledování wi-fi, kamerami, mikrofony, které detekují hluk i agresivní chování a jsou schopné na něj přímo upozornit policii (BroadbandLIGHT). Policie k uklidnění situace, využije rovněž, na sloupech umístěné, reproduktory.

Bude sledován pohyb mladých lidí, místa, kde zevlují – a technologie vyhodnotí jejich věk, zda se mezi sebou znají a jestli dělají výtržnost. Od monitorovacího pultu bude možné pomocí akustického systému SONOWAPP upozornit hlasově účastníky nepořádku, že prostor je sledován a podle průběhu události volit obsah dalšího verbálního sdělení (např. policie už jede!).

Nové náměstí doufejme, bude vybaveno nejmodernějším městským mobiliářem. A tady (opět doufejme) bude možnost sednout si na chytrou lavičku s USB nabíječkou, připojit se k městské Wi-Fi zdarma nebo omrknout senzory vybavené chytré koše. Skrze Wi-Fi lze nabídnout občanům služby města, lístky do kina, na hokej, akce DK a MSK. A na jaře se bude rozptylovat vůně pomerančů, která by měla mít zklidňující účinky.

Pozn.1: Dle projektu v prostoru před MěÚ a Kulturním domem dojde k " provedení" nového VO (veřejného osvětlení) - sloupy a tělesa • napojení parkovacího automatu • montáž mobiliáře v prostoru parkoviště před MěÚ • montáž mlhové fontány.
Na hlavním náměstí bude pak kašna, lavičky a sloupy VO.
O vybavení v podzemním parkovišti projekt nehovoří, předpokládejme, že vše bude zařízeno v souladu se současnými smart možnostmi.

Pozn.2:Toto vše, v menším rozsahu, je třeba souběžně realizovat i v Porubě, zejména poblíž Penny marketu.

Další chytrosti:
Staré osvětlení (nejen v centru města) není třeba měnit celé, udělá se na něm takzvaný retrofit. Vrchní část se vymění za novou s LED svícením a chytrými prvky. Lampy budou mít zabudovaný slot pro SIM kartu a nasbírané informace tak budou posílat přes mobilní síť někomu (policii). Hlavním účelem nových lamp pak bude, vedle automatické regulace osvětlení (sníží se spotřebu o 30 procent díky tomu, že se budou zapínat, vypínat a ztlumovat dle potřeby), sběr dat. Co s nimi se pak dá všechno dělat, lze průběžně vymýšlet. Např. když bude smog, bude možné zvýšit cenu parkování a dát to přes aplikaci vědět řidičům. To by je pak možná odradilo jet do města autem a použili by autobus (chacha). Nebo čidla mohou sledovat další aktuální klimatické nebo rozptylové podmínky, aby například mateřské školy mohly být informovány o stavu ovzduší při inverzních stavech a mohly přizpůsobit svůj program. Čidla mohou sledovat stav dopravy a doporučit řidičům, aby … (bohužel v Orlové zatím NIC, ale možná za těch patnáct let …..).
Všechna parkoviště v Orlové budou zpoplatněna. Smart technologie pak budou napojené na parkovací systém (ten je už určitě připravován, zájem provozovat parkoviště v Orlové má SMO). Ve městě bude fungovat navigační systém, který řidiče spolehlivě zavede na volné parkovací místo. Detekce těchto míst a případně pohyb vozidel se bude vyhodnocovat podle změn magnetického pole země (věřte/nevěřte).

Orlová v SPRM neuvádí nic, co by se týkalo skutečného řešení dopravy ve městě. Jsou v něm jenom tyto věty:

Nic z toho není zatím uskutečnitelné kvůli dlouhodobému špatnému přístupu všech vedení města (i toho současného). V případě, že po volbách se nastaví jiná konstelace šéfů, mohlo by se razantně (jak jinak) postupovat. K tomu je ale třeba přizvat skutečné odborníky. Ne takové, co "umí" strategický plán.

Orlová by měla zřídit nový dopravní plán (času do roku 2033 je dost). Ten, kromě nových průjezdných tras (mimo jiné) musí zahrnovat i nasazování hybridů a elektromobilů v rámci veřejné dopravy, taxi služby a instalaci nabíječek pro elektromobily v různých částech města. No ano!

Když se tak zamyslíme nad tím, jak Orlová díky svým smart radním pokulhává za jinými městy, člověk aby se začal litovat, že tady bydlí. Na všelijaké audity personální a překopávání odborů a oddělení, je město odborník. Věci, které jinde jsou samozřejmé, v Orlové nejdou uskutečnit. Systém je nastaven tak, aby lidé nerozhodovali, jejich zapojení se jenom předstírá. Uvažujeme o smart technologiích, ale neumíme řešit problémy, které lidé mají.

Na závěr smart povídání doporučuji se podívat třeba na tyto odkazy:
Kolínská chytrá klíčenka a další vychytávky nejchytřejšího města
Kolín je nejchytřejší v republice, překonal i Prahu
Článek byl přečten 420×, komentářů (1) nových (1)
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik