Náhradní banner

LED žárovky

20. 2. 2018;

Naše obec Orlová zařadila do Strategického plánu do roku 2033, toho který byl na včerejším (19.2.2018) zastupitelstvu schválen, toto opatření: Výběr vhodného nástroje systému Smart City pro monitoring nepořádku ve městě. Nebudu se divit, jestliže tomu někdo nebude zcela rozumět, ale není se třeba bát, úkol bude určitě jasně rozpracován. Mezitím, než se tak stane, je vhodné připomenout, že řada lidí smart (chytré) věci už používá, přinejmenším ve svých domácnostech. Pokud nejste mezi nimi, tak to rychle napravte!

Do chytré domácnosti patří řada věcí. Některé z nich jsou složitější, některé extrémně jednoduché. Celkově v tom všem ale panuje poněkud chaos. Je to tím, že je velmi moc různorodých výrobců, kteří navzájem vytvářejí oddělené systémy. Věci v chytré domácnosti můžete ovládat na dálku (přes WiFi, Bluetooth nebo věci jako ZigBee), ale bývá k tomu nutné pořizovat aplikace od konkrétního výrobce a někdy dokonce takové věci jako Hub. Do tohoto trochu zmatku vstupují ještě věcí jako je Alexa, Amazon Echo, Apple HomeKit či Google Home.

Jedna z nejjednodušších věcí pro chytrou domácnost jsou chytré zásuvky a chytré žárovky. U obou můžete vcelku v pohodě na samém počátku příliš neřešit výše popsané zmatky a prostě si kupovat věci od jednoho výrobce – bude to dobře fungovat, najdete pro to využití a (dost podstatné) naučíte se s tím pracovat. Chytré žárovky mívají různý rozsah schopností – od prostého ON/OFF (zapnout/vypnout) to může pokračovat na nastavení úrovně svícení (jasu), teploty světla i kompletní barevnosti. Tyhle jednoduché věci je potom často možné kombinovat do programovatelnosti, kdy žárovku naučíte určitou posloupnost barev/jasu, můžete ji nechat reagovat na nějaké vnější vlivy, plánovat v čase zapínání a vypínání. Více žárovek můžete v aplikacích (ale i v Google Home/Alexe) kombinovat do sad a ovládat je jedním povelem.

Tohle základní využití s aplikací co funguje jako dálkový ovládač je velmi jednoduché – zvládnou to i zcela nezkušení lidé. Mobilní telefon navíc máte neustále po ruce (a čím mladší, tím spíše ho opravdu máte neustále u sebe). „Dálkové“ jsou tato ovládání i v tom, že nemusíte být poblíž žárovky, dokonce ani na stejné sítí (WiFi). Světlo doma si můžete zapnout vlastně i z druhého konce světa – musíte ale mít dům či byt připojený k Internetu. Dost pochopitelná nutnost.

Jsou tu ještě další pokročilejší (a zábavnější) věci – můžete si žárovky připojit k výše uvedeným Amazon Echo (Alexa) či Google Home. Můžete využít starý známý IFTTT a ovládat je napojením na nějaké události či si je přidat do DO knoflíku na displeji mobilu. Mobilní aplikace dnes už většinou myslí i na to, že vás doma je možná více a každý by měl mít možnost ovládat tam umístěná zařízení. Prakticky vždy je k dispozici jak verze pro Android, tak pro iOS (iPhone i iPad).

Pokud si na takovou chytrost zatím netroufáte začněte od toho, že si do domácnosti nakoupíte LED žárovky jako takové (ovladatelné vypínačem - on/off).

Proč zrovna LED žárovky? Jsou lepší než ostatní typy žárovek. Klasická žárovka spotřebuje 95-98 % elektřiny na výrobu tepla, pouhých 2-5 % je použito na vytvoření světla. Naopak LED žárovka využije plných 75-85 % na vytvoření světla. Z tohoto důvodu spotřebuje méně elektřiny při zachování stejné svítivosti.

Srovnání spotřeby a svítivosti všech typů žárovekTabulka porovnává spotřebu elektrické energie a roční náklady na svícení za předpokladu, že se žárovkou svítí 1 hodinu denně. Cena 1 kWh pro potřeby výpočtu činí 4,20 Kč/1 kWh. Pokud doma svítíte žárovkou třeba 2 hodiny denně, jednoduše údaje v tabulce vynásobte dvěma. Údaje jsou pro jednu žárovku, jestli máte ve svítidle třeba 3 žárovky, nezapomeňte náklady vynásobit třemi.

Další rozumy si můžete přečíst tady, tak, jak jsem to udělal já.

Ke smart se vrátíme někdy příště.
Článek byl přečten 456×, komentářů (2) nových (2)
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik