Náhradní banner

Přívětivý úřad - radnice pro lidi (ale je to případ Orlové?)

12. 2. 2018;

Úvod: Tento článek je vlastně nepotřebný. Z pozorování vyplývá, že většině lidí v Orlové nic nechybí, a jestli někomu něco, tak jsou to prkotiny. Systém řízení města zastupiteli, je , předpokládám, občanům voličům v 95% šumafuk. Pokud město něco nařídí a změní, tak nikdo neprotestuje, jestli snad, tak málo a neúspěšně. Komu je v Orlové dobře, tak ať ve čtení nepokračuje, jde opět o další "štvavý" článek.
Znakem přívětivého úřadu by mělo být i zjišťování zpětné vazby od občanů. To se v Orlové děje jen jakoby. Posledním případem přívětivosti našeho Města je Omezení dopravy na trase Orlová, Lutyně, Pošta ve směru k nemocnici od 15.2.2018 (viz i fcb města).

Na druhé straně je pravdou, že Orlová pro své občany "něco" dělá. Jenomže to dělá téměř vždy bez nich. Akce malé nebo větší vymýšlejí politici a diktují úředníkům, co mají dělat a úzkostlivě dbají na to, aby rozhodovali oni (politici). Jednou ročně např. zorganizují divadlo, na kterém se vytipují tzv. nejpalčivější problémy města a je vystaráno. Nebo kvůli alibi při tvorbě Strategického plánu byl zveřejněn dotazník, kterého vypovídací hodnota je diskutabilní: co když ho vyplnili především úředníci a právě politici?

Podíl občanů je dle takového přístupu mizivý, neumožňuje, aby se vhodně a ve větší míře zapojili do rozhodování o svém městě. Aby lidé měli mít možnost sami vymyslet a rozhodnout, co se má v místě jejich bydliště za obecní peníze změnit nebo vylepšit.

Pokrok je v nedohlednu. Naopak, což lze dokumentovat na "vylepšených" internetových stránkách města. Jsou naprosto funkčně nepřívětivé, dle mého názoru nově zastaralé. Nemyslím ani tak jejich obsah (ale např. odkaz na rozklikávací rozpočet je v pořádku?). Lidem ovšem (s výjimkami) nevadí nejen tyto stránky, ale vůbec nic. Nedělají si starosti - a takto zřejmě má být. Hlavně se pobavit, volit Zemana a za pár měsíců v komunálkách ANO.

Když už je řeč o spokojenosti nebude snad vadit, když se podíváte na (ne)umělecký záznam z Městského plesu. Sál byl plný a Zagorová zpívala. Politiků tam moc nebylo (nebo se nenechalo zaznamenat). Stojí za povšimnutí, jak ředitelka Domu kultury Bára Herdová "vyrostla" do opravdové ženské krásy. I místostarostka Jenčmionková může (na tomto záznamu) zaujmout svou fyziognomii, ale možná ten bílý doplněk (šál, štola, prostěradlo, pašmína) i když barevně sladěn v kontrastním provedení s modrými šaty, tam možná nemusel být. Před kamerou.Důležité je, aby v podobném stylu obě dámy pokračovaly a přilákaly příští voliče. Kdoví, jestli Bára vstoupí do ANO, když její popularita může kolidovat s kariérou právě Petry. To se ale vyřeší lehce, způsoby jsou známé.

O podílu občanů na životě ve městě se již dost měst a obcí stará. Nebudu se opakovat, podívejte se ale třeba zde. Ale jenom ti, kterým to (jak to je) není jedno.
Článek byl přečten 497×, komentářů (1) nových (1)
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik