Náhradní banner

Dobrotivosti páchané naším městem a městskou akciovou společností (SMO)

11. 1. 2018;

Kalendář zdarma
Město v závěru loňského roku vydalo nástěnný kalendář s termíny svozu odpadu a pěknými (leteckými) fotografiemi. Kalendář byl (je) zdarma k vyzvednutí v síti prodejen Orlovských novin, v městském informačním centru a na Informacích Městského úřadu v Orlové.Počin je to pěkný, o tom není pochyb, provedení je však poněkud nešťastné.

Především, jak je to běžným zvykem městských "designerů", v kalendáři chybí údaj, kdo ho zpracoval a kdo je autorem fotografií. Snad nejsou kradené, jak to někdy udělala s. Pustelníková, když si "přisvojila" kresbu cizí autorky (a nechala ji natisknout na propagační předměty města), viz zde.

Kalendář je měkký, složený s přepůlených listů formátu A4 a uprostřed koněm scvaknutých. Má díru na pověšení, kde přibít hřebík rozhodne majitel. Písmo je menší než malé, šlendrián, ve kterém se město vyžívá kde může.

Stránky vypadají takto:Co znamenají barevné pruhy nebo kostičky není nikde uvedeno (v zelených, které jsou různé intenzity, jsou ještě špatně čitelná čísla). Podél dolního okraje jsou tři obdélníky různé šířky a barvy. V červeném jsou uvedené nej akce města pro daný měsíc, modrý slouží na poznámky ( do tmavého a malého pole se vejde tak jedno písmeno nebo číslo, k čemu to teda má sloužit, nevím). Záhadou pak zůstává pole hnědé, které zeje prázdnotou, tak, jak asi prázdná byla hlava grafika, který to vše spáchal.
Dedukcí a dle popisů na konci kalendáře lze přijít na to (kdo to má luštit?), že barvy označují druh odpadu. Žlutá - plast, modrá - papír, zelená - bio (kontejnery u rodinných domů jsou ale hnědé). Jejich vložení ke dnům je však matoucí a nic neznamenající, neboť majitele kalendáře zajímá, kdy odpady odveze SMO od jeho domu a ne někde jinde (sídlištním si myslím, že je to jedno do doby, než se "popelnice" zaplní). V době, kdy lze, při troše snahy, "vymyslet" přehlednější informační systém, je to škoda. Nicméně kalendář není nutné zahodit. Domkaři si v seznamu ulic najdou tu svou, a pak si zakroužkují červeným fixem dny, kdy ten či onen sběrný vůz přijede.

Obrazovka
Někdy, asi ke konci minulého roku, se na fasádě starého Prioru, objevila tzv. LED obrazovka, kterou zaplatilo a provozuje SMO. Podrobně jsem o tom vizionářsky psal již v únoru 2017, v době, kdy ještě obrazovka byla jenom na fcb SMO. Psal o tom začátkem roku 2015 i karvinský Deník, SMO v srpnu roku 2016 vyhlásilo na obrazovku veřejnou zakázku (cena dodávky měla být 660.000 Kč bez DPH). Termín dodání byl sice zřejmě nedodržen (viz smlouva), ale nyní je už systém ve zkušebním provozu. Kolik to bude stát se neví, pokud to bude prodělečné nedivil bych se, kdyby SMO požádalo město o dotaci. Postup, jak si a kde reklamu zadat a ceník, jsem na internetu ani jinde nenašel.

Zodpověni zastupitelé z NEZ zkoumají, jestli byl dobrý nápad umístit na starý Prior LED obrazovku, nebo měla být jinde, nebo se neměla vůbec kupovat.

Myčka
Dalším dobrem, kterým nedávno ke zlepšení života přispělo SMO, je zcela nová služba: mytí a desinfekce odpadových nádob. Čtěte: Ostrým testem našich nosů prošla myčka popelnic na výbornou. Věříme proto, že občané Orlové tuto službu uvítají v hojném počtu a město tuto službu zařadí mezi pravidelné služby občanům našeho města. Jedná se o novinku a v našem kraji jsme jedni z mála, kteří tuto službu mohou obcím nabídnout.
reklama

Mate mne, v této pobídce, cílová skupina, která by měla službu využívat. Služba občanům? Nádoby přece nejsou v majetku občanů. Jsou propůjčené městem. Nemá proto povinnost nechat si nádoby čistit město ?

Zákon 258/2000 Sb. O ochraně veřejného zdraví ukládá povinnost v §57: Běžnou ochranou dezinfekci,dezinsekci a deratizaci je povinna provádět každá osoba, firma a majitel nádob na odpad a to jako součást čištění a běžných technologických a pracovních postupů. V Jihlavě to dělají takto, stejnou službu nabízí OZO Ostrava a Brno myje odpadové nádoby rovněž.

Poznámka technická: Nerozumím větě, která je uvedena pod ceníkem: Likvidaci oplachové vody a kalu hradí objednatel služby a není zohledněna v ceně mytí a desinfekce nádoby. Znamená to zajisté odvoz použité vody do čističky. Není to uvedeno zřejmě záměrně, protože takový vývoz žumpy, septiku není vůbec laciný. Nemluvě o tom, jak by se cena za likvidaci vody z břicha "myčky"rozdělila mezi jednotlivé objednatelé, neboť po vymytí dvou nádob 120 l velkých, se do čističky určitě nepojede.

Protože lze předpokládat, že jednotlivé vchody panelových domů začnou mytí kontejnerů houfně objednávat (za pouhých 85 Kč bez DPH), hodí se vidět, jak to v praxi vypadá. O zábavu bude, zejména v částech Orlové, kde je hodně cigánských dětí, postaráno, neboť zrovna jejich rodiče své peníze SMO určitě věnují.

Navrhuji vylepšení či doplnění této užitečné služby a to takto:
K posádce vozu, který odváží odpad, bude přidělen strážník MP, který bude kontrolovat stav popelnice po jejím vysypání (popeláři na to nemají potřebné vzdělání). V případě, kdy půjde o popelnici zanedbanou, neumytou a nedesinfikovanou, provede vyfocení stavu a delikt (+ adresa) nahlásí na úřad. Nedisciplínovaný občan vzápětí obdrží výstrahu a doporučení, aby si vymytí objednal. Pokud tak do příštího svozu neudělá, bude se muset dostavit na úřad a zdůvodnit nebo vysvětlit, proč je proti tomu, aby SMO vydělávalo, když si myčku pořídilo.

Takto lze postupovat v rodinné zástavbě.

V sídlištní zástavbě se vytvoří z řad občanů bonzovací čety, které budou hlásit na úřad (bude k tomu vytvořena mobilní aplikace), kdo nosí do kontejnerů nejvíce odpadů. Dotyčni pak budou muset mytí a desinfekci objednat a zaplatit. Tyto čety budou zřizovány z řad důvěryhodných občanů, podmínkou bude, aby měli byt v nizkých podlažích, nejlépe v přízemí a aspoň jedno okno s výhledem na popelnice. Tato služba může být honorována, pokud se do akce zapojí bytová družstva. Je však možné, že z důvodů, aby myčka nebyla bez práce, vymyslí manažéři SMO jiný způsob, jak donutit občany, aby si službu objednávali. Tuto bonzovací činnost je možné spojit s celoměstskou akcí Tříď a buď viděn!, kdy dotyčný před vhozením svého odpadu zkontroluje stav nádoby.

Ve směru aktivizace občanů by se mohla vyhlásit i jiná soutěž, také fotografická. Ta by se jmenovala Udej svého souseda a cílem by bylo fotografování nevhodně zaparkovaných aut.
Článek byl přečten 707×, komentářů (3) nových (3)
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik