Náhradní banner

Zneuznaný FENOMÉN - kdo z vás na to má?

6. 1. 2018;

Připomenu, že podle zveřejněných zpráv Radim Lapšanský byl zatčen a je ve vazbě, protože chtěl úplatky za to, že nebude zdržovat úřední jednání. Vystupoval jako ochránce životního prostředí. Na to jsme si v hospodě připili! Na tu jeho vazbu.

Než se pustíte do čtení některých příkladů Lapšanského aktivit, které uvádím níže, chci akorát vysvětlit, že jeho postup byl v podstatě jednoduchý: využil zákony, které umožňují spolkům, které mají ve stanovách uvedeno, že se zabývají životním prostředím, vstupovat do všelijakých úředních řízení (většinou stavebních) a mohou mít připomínky, ke kterým se musí úřady vyjádřit. Taková vyjádření, než jsou zpracována, ať připomínky se uznají nebo ne, trvají nějakou dobu. Pak se k nim spolek může ještě odvolat, pokud se mu rozhodnutí nelíbí. A čas běží (viz orlovské náměstí). V průběhu těchto obstrukcí se pak rozhoduje, kdo a za jakých podmínek ustoupí.

Lapšanský vstupoval do úředních jednání tak, že na různých úřadech oznámil, že jeho spolek chce být informován o všech řízeních, ve kterých se posuzuje ochrana přírody a krajiny. Když mu pak takové oznámení přišlo, něco si v dokumentaci našel "vadného" a podal připomínku.

V projektech a úředních rozhodnutích k nim není možné, co se přírody a krajiny, postihnout vše, to je absurdní. Takže když se opravuje chodník, tak v projektu třeba není uvedeno, zda kousek vedle stojí stromy a není připojená studie o tom, jestli chodcům bude vadit šum listí z nich. Stačí pak připomínkovat, že projekt tuto věc neřešil a že jde o důležitou věc. Odpovědět, že je to blbost, není možné, musí se, nejlépe, provést měření hluku šumu listí ve všech ročních obdobích, za různých denních dob a zvláště v pracovní dny, víkendy a svátky a také v noci. Samozřejmě vyjde, že připomínka byla nedůvodná. Na to dojde k odvolání, že měření neprovedla akreditovaná instituce nebo že člověk, který se podílel za zpracování znaleckého posudku, bydlí v domě, kterého majitelem je kamarád úředníka, který se zná s vedoucím odboru, který územní rozhodnutí (stavební povolení) vydal. Takové zjednodušení docela funguje, na druhé straně je ale pravda, že nelze paušalizovat, neboť mocní této země si dělají, co chtějí, takže lze je občas nachytat.

K připomenutí aktivit Lapšanského (a Svorníka) bude sloužit několik příkladů.

Tak např. pěkný obraz o tom, jak Lapšanský "vytáčel" úřady, zveřejnil Týdeník třineckých železáren.
Tanec Lapšanského si budou umět představit všichni ti, ke kterým "vlezl" do kanceláře. Tentokrát si ho vychutnala Ostrava.

Vynikající práci "odvedl" Lapšanský v zastoupení Františka Tlamky. Šlo o "odstavení" karvinského (tehdy) primátora i celého "našeho" kraje. Zasahovat musel Krajský úřad Olomouc a poslední dokument v této záležitosti z roku 2015 je datován 30.10.2017. Tento příběh je popsán zde, na 11 stranách.

Lapšanský úřadoval nejen v Bohumíně (viz dřívější články o něm), ale nezapomněl hlídat životní prostředí také v sousední Koukolné. Šlo o naprosto důležitou věc, kterou by se mohlo přirovnat ke stavbě atomové elektrárny: odkanalizování. Otevřete si tento dokument, čtěte až do konce, (tam je formulace Lapšanského připomínky). Nezapomeňte přitom spočítat, kolik je účastníků tohoto řízení, kteří se s nesmírnou radostí dozvěděli o existenci svého anděla strážného.

Rázně zatočil R.Lapšanský se snahou podniku Hyundai zvýšit výrobní kapacitu. Na jeho odvolání proti rozhodnutí Magistrátu Frýdku-Místku je razítko s datem 23.10.2017. Jako obvykle, zaměstnal dost lidí.

Tři stromy symbolizují aktivitu Lapšanského z roku 2013, kdy odhalil, že „kvůli tomu, aby si mohl zajít nějaký úředník na záchod a neměl to dál jak pět metrů, tak to není důvod k obcházení zákona a nepovolenému kácení tří stromů, zvlášť když dva z nich jednoznačně podléhají ochraně podle zákona o ochraně přírody a krajiny a navíc kácení je necitlivě provedeno ve vegetačním období stromů" Zdroj zde.

Ve věci umístění stavby „Energetické centrum Horní Suchá“ napadlo rozhodnutí obce několik účastníků řízení. Připomínky měl i spolek, kterému předsedá Bogdan Svorník. Orlovák zastoupený R. Lapšanským se dostavoval na jednání a četl protokoly. To bylo v roce 2016. O těch dvou našich hrdinech je psáno na str. 4, 5 a 6. Svorník své připomínky vzal zpět a Lapšanský "mlčel". Nabyl jsem dojmu, že se tentokrát stáhli, neboť žádný sólokapr z toho nekoukal, neboť připomínek, mnohem silnějších hráčů, se sešlo více. Pro víkendové čtení velmi vhodné, jde sice o 21 stran, ale pro masochisty (a úředníky) jako stvořené.

Speciální cit Lapšanského ke stromům ho zavedl opět do Horní Suché. Donutil tamní stavební úřad, aby do dokumentace nejen zakreslil třešeň a jehličnan, ale aby i vypracoval zprávu, jak budou chráněné s tím, že se k tomu musí vyjádřit i havířovský magistrát. Čtěte zde.

Desítky jiných případů (nebo stovky?) jsou v archivech desítek úřadů všech kategorií, asi po celé republice.

Dnes už asi nikoho nezajímá, kolik papíru se spotřebovalo, kolik elektrické energie "spálilo", kolik nervů se opotřebovalo, ale hlavně kolik si Lapšanský a Svorník vydělali. Dost na to, aby byli po pár měsících z vazby propuštěni (a pak dlouho, dlouho, předlouho) čekali na soud, podobně jako Richard Šabršula Adamus.
Článek byl přečten 686×, komentářů (2) nových (2)
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik