Náhradní banner

Co dostaneme k Vánocům od města

8. 12. 2017;

Blíží se konec roku a s ním i Vánoce. Město nám možná nějaké dárky přichystalo, ale jaké to budou, a zda vůbec, nevíme. Peníze, které do rozpočtu obce jdou, pocházejí z určité části od občanů, kteří platí obci poplatky za vše možné a daně. Na druhé straně obec peníze potřebuje a snaží se o • uspokojování potřeby bydlení, • ochranu a rozvoje zdraví, • zajištění dopravy a spojů, • uspokojování potřeb informací, • výchovu a vzdělávání, • celkový kulturní rozvoj • ochranu veřejného pořádku.

V poblízké Karviné se radní pochlapili a rozhodli, že v roce 2018 nebudou občané platit za odpad. Návrh radních zastupitelé schválili.

Ve Frýdku-Místku mají obyvatelé zdarma veřejnou dopravu.

ON-LINE rozhovor s primátorkou Havířova Janou Feberovou (7.12.2017)

DOTAZ: Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda se město nechce nechat inspirovat od sousedního Frýdku Místku, kde je doprava zdarma či Karviné, kde město platí za občany poplatky za svoz odpadů. Při úbytku občanů města Havířova by to bylo na uvážení než naopak zavádět poplatky např. za parkování. Děkuji
ODPOVĚĎ:Zavedli jsme před hlavní poštou a za spořitelnou placené parkování. Zkušební provoz nám ukázal, že 49 parkovacích míst je hodně. V radě jsme se rozhodli, že tento počet snížíme na 10 placených parkovacích míst, upravíme i dobu placeného parkování, zrušíme placení o sobotách a nedělích a do té doby, než se vše legislativně vyřeší, neplatí se zde nic a automat je mimo provoz. Vycházíme tak vstříc občanům, kteří přijedou do města vyřídit své záležitosti na úřadech a různých institucích a potřebují v klidu zaparkovat.
Co se týče plateb za odpady, děti do 3 let jsou osvobozeni od poplatků a navrhovala bych, abychom zvážili i platbu za seniory, popř. děti do 18 let.
Ohledně dopravy bych si představovala, že bychom mohli zavést zdarma dopravu MHD třeba jen o sobotách a nedělích, ale o tom sama nebudu rozhodovat, ale určitě s takovým podnětem vystoupím.

A co máme zdarma v Orlové? Dočasně, díky stavbě náměstí, parkování, ale zaparkovat není kde. Jde o každodenní boj i o jedno jediné místo.

Pro Havířov "vymysleli" vývojáři mobilní aplikaci, která řidičům "pomůže" najít volné místo, kde mohou zaparkovat. Akorát jde zatím pouze o ulici Dlouhá. Aplikace Parkování v Havířově je ještě ve stavu vývoje, aspoň to tak bylo v době, když jsem ji včera zkoušel. Ale jde o významný počin, píší o něm i Parlamentní listy. V Orlové se něco takového dočkáme, až Hájek bude starostou (i když Jenčmionková si myslí, že město řídit bude ona).

Když je řeč o budoucnosti, tak někdo z vrcholových politiků města (nebo to bylo v hospodě či v novinách nebo na internetu) prohlásil, že naše město je finančně na tom tak dobře, že ruší záměr vzít si úvěr 50 milionů Kč na krytí nákladů na výstavbu polyfunkčního domu nad parkovištěm v Orlové-Lutyni na náměstí a výstavbu pokryje vlastními finančními prostředky v rozpočtu města na rok 2018.

Důvod, proč se úvěr bude rušit, je ale prozaičtější: posunutí termínů dokončení rekonstrukce náměstí a s tím i třetí změnu čerpání úvěru už nechce tolerovat banka, takže smlouva o úvěru bude vypovězena.

Pokud by si někdo ale myslel, že těch peněz je i na rozdávání vánočních nadílek, tak se mýlí. Město bude schvalovat úvěr ne na 50, ale na 100 mil., aby mělo na příští výdaje a nám bylo líp.

Kdo rozumí ekonomice, tomu je hej. My ostatní, laici a mimo bankovní sféru, budeme věřit, že takové rozhodnutí bylo odborně připraveno. Z cizích peněz krev neteče.

Takže Vánoce budou na vodě? Obrazně i reálně? Bez dárků a bez sněhu?
Článek byl přečten 607×, názory na článek zatím nejsou.
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik