Náhradní banner

Orlovské politické elity

28. 11. 2017;

V novější době dějin Orlové (po roce 1989) lze do tohoto pojmu zařadit především starosty a místostarosty (místostarostky).

Kdo ze starostů byl "nejlepší"? Kotaba, Bobák (2x), Farana, Michalík(1.75x), Kuča Jaromír (0.25x), Kuča Tomáš ?

Nejhorší (dle mého mínění a zkušeností) byl rozhodně Kuča Jaromír, nejchytřejší Ivo Kotaba, nejrafinovější Michalík. Bobák byl ve vleku své strany, Farana byl nedůrazný a Kuča T. je nejslabší (ani nepředstírá, že mu na něčem záleží).

Z místostarostů lze určitě jmenovat pouze Mojžíška, který byl vynikajícím taktikem. Některá jména téměř zmizela z paměti (Böhmová, Štětina), s jinými se setkáváme pořád: Kajan (vysoký úředník), Pustelníková, Sliwka, Koláček M., Potyšová, Jenčmionková.

Dnes je ovšem jiná politická atmosféra.

Po posledních volbách se do popředí dostali lidé, kteří na jedné straně neměli žádné zkušenosti, akorát se svezli na vlně babišizmu (ANO), na druhé straně renegáti kučovského vedení socdem v čele s Klčem, který se z nenápadného pokladníka (a bývalého policisty) stal vlivným orlovským bossem.

Zatímco sociální demokraté ztrácejí voličské hlasy, u ANO je to naopak. Půldruhého milionu voličů udělalo z ANO minimálně na dvě další období pevnou součást republikové politické scény. V Orlové to bude stejné. Může se dokonce stát, že současní zastupitelé (ANO a KSČM) prosadí nižší počet zastupitelů pro další volební období (teď jich je 31), aby ovládli hlasování. Rozpětí je od 15 do 35. Pak už žádná opozice nebude existovat.

Struktura orlovského hnutí ANO je neprůhledná, ale chytře už volají po nových lidech, protože si asi uvědomili, že s těmi, co jsou v zastupitelstvu dnes, v dalším období neobstojí. Spojit se v budoucnu s komunisty vypadá sice divně, je ale v podstatě chytré, protože se mohou zbavit ČSSD. To už se ovšem opakuji (viz předchozí článek).

Největší kariéristka ANO, Potyšová, doplatila na to, že nenašla mezi kolegy spřízněné duše, tak jak se to podařilo osobě č. 2 Jenčmionkové. Ta se udržuje na nejvyšším patře.

Pod ní je Hrdina, který buď čeká za rohem na příležitost anebo je spokojen s deputátem, který bere ze šachty. Zbytek zastupitelů se krčí někde v koutě. Neznámou veličinou je Ing. Josef Klimša, předseda místní organizace politického hnutí ANO Orlová. Hájka do Orlové nepočítám, ten své "schopností" přeměnil v poslanecký mandát.

Podle dosavadních zkušeností - podle toho, jak vystupují a co ve smyslu svých volebních slibů dokázali- tito lidé z ANO by v normálním režimu politického boje neuspěli. Jejich kariéry stojí a padají s Babišem. Proto jsou mu nanejvýš oddáni. To, že byli vyčůraní, jim ovšem nemůžeme vyčítat.

Je ovšem možné, že i v Orlové se najdou schopni lidé, kteří se na nynější vlně (kdy dochází k výměně elit) rozhodnou svézt. Takže pozor na přijímání nových členů.

Může se ovšem stát, že to, co babišovci si nepřipouštějí, zajde Babiš v deformaci politického života daleko a podobně jako Radek John a Vít Bárta skončí, pokud ho dříve nezavřou.

Jistěže bylo by bláhové si myslet, že v ČSSD nečinně čekají, co bude dál. Nyní se projeví, zda Kučové mají ještě nějaký vliv, uvidí se, co s Trojákovou, Paloncym. Předpokládám, že akční plán vymýšlejí Klčo a Galia. Potápějící se loď hledá záchranu. Vypadá to na to, že kapitán bude obětován.
Článek byl přečten 531×, komentářů (6) nových (6)
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik