Náhradní banner

Viděno jinýma očima

25. 11. 2017;

Jak víme (absolventi nějaké školy), tak existuje tzv. teorie relativity. Formuloval ji Albert Einstein v roce 1905. Vysvětluje souvislost prostoru a času a řídí se vztahem mezi hmotností a energií. Podrobnosti samozřejmě si můžete najít na internetu.

Někdo si možná myslí, že tato teorie relativity se uplatňuje pouze při vědeckých zkoumáních vesmíru, ale opak je pravdou. Z interakčního vztahu energie a hmoty (E=m2c2) vychází chování všech přírodních systémů. Kdo má zájem pochopit vliv teorie relativity na vědomí člověka, může studovat třeba Kvantovou psychologii .

Podle zjednodušeného chápání Einsteina, s přibývajícím (uplývajícím, běžícím, míjejícím, utíkajícím) časem se věcí zdají jiné, než byly na začátku jejich sledování. Uvedu názorný příklad.

Naše místostarostka Petra Jenčmionková, v době, kdy ještě byla druhá (po Potyšové i ještě dlouho potom), se - podle mne - neuměla (m.j.) vhodně a dobře oblékat, což jsem celkem zlomyslně, nesčetněkrát a nešetrně, komentoval. Jestliže tehdy jsem viděl na paní místostarostce vše špatné (kromě toho co "nosila" tak mne iritovalo i to, jak mluvila), tak dnes ji vidím úplně jinak. Jak to? Co se změnilo? Ona nebo já?

Napřed mne napadlo, že jsem se změnil já, protože jsem vyměkl. Pak mi došlo, že se změnila ONA a tím změnila i mne.

Vysvětlení se zdá na první pohled jednoduché: tím, že se Jenčmionková stála krásnější (fyzicky určitě, duševně předpokládám také), začala se líbit (proti mé vůli) i mně. Ovšem ve skutečnosti je to mnohem složitější. Nejen podle kvantové teorie. Pracuje zde totiž podvědomí, kdy jsem se změnil nevědomky. Vědecky lze to popsát takto:

Obecná teorie relativity předpokládá, že libovolný objekt (v našem případě P.J.) s vlastní hmotností zakřivuje „prostor“, ve kterém se nachází, a toto zakřivení se projevuje jako gravitace. Z pohledu procesů vědomí, je to potenciální schopnost interakční "síly" hodnotového objektu s jakou na sebe může vázat jiné hodnotové objekty. A tak utvářet hodnotovou hierarchii komplexního systému vědomí. Všechny mozkové procesy formující funkčnost lidského vědomí (vnímání, myšlení, učení, rozhodování, prožívání, chování, atp), vycházejí z interakcí Energie v Čase, a Prostoru. Časoprostor je "zakřivován" hodnotovými objekty, které mají schopnost přitahovat k sobě ostatní objekty a utvářet komplexní systémově vztahové vazby. Procesy vědomí a hodnotový systém prochází neustálým vývojem a změnami, díky změnám jak ve vnitřním tak vnějším prostředí.

Neměřitelným zakřivením časoprostoru dosáhla P.J. významného účinku. Je to ale vítězství ducha nad hmotou nebo naopak?
Článek byl přečten 646×, komentářů (2) nových (2)
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik