Náhradní banner

Orlovská MHD zdarma trochu podražila

14. 11. 2017;

V souvislostí s článkem Řekni ano své budoucnosti , se objevil tento příspěvek:
České dráhy také vyměňovaly papírové průkazy na slevu důchodcům za in kartu. Jedna karta za 100 korun českých a mají miliony. Podobně karta ODISka pro důchodce. Kolik důchodců si ji musí pořídit znovu a zbytečně. K tomu foto. A peníze potečou. Jistě, nač máte, důchodci, ty svoje mizerné penze? Přece pro vychytralé šmejdy.

Ano, v Orlové se mění podmínky cestování autobusy jako takové. Vodítkem budiž informace Upozorňujeme cestující na změnu čipových karet a UPOZORNĚNÍ CESTUJÍCÍM.

A ještě jinak: (informace z Odboru dopravy města)

Osoba starší 65let, která chce jezdit zdarma na MHD Orlová, si musí v současné době vyřídit Odisku, cena za pořízení Odisky je 130 Kč. Po převzetí Odisky si musí nechat v přepravní kanceláři nahrát roční kupón pro přepravu zdarma. Čipová karta EM CARD se již neprodává, je nutné si vyřídit Odisku za pořizovací cenu 130 Kč pro všechny cestující bez rozlišení věku.
Doplňující informace pro bezplatnou přepravu pro občany od 65let je zde.

Znamená to tedy, že starší lidé (nad 65 let) místo doposud potřebných, na pořízení čipové karty, 50 Kč (přihlášku bez fotografie vyplnila paní u okénka a čipovou kartu vydala ihned), vydají teď 130 Kč, tj téměř 2 a půl krát tolik.

Informace ČSAD Karviná:
07.11.2017 - Konec platnosti čipových karet ČSAD Karviná a.s. a přechod na kartu ODIS
Z důvodu integrace MHD Orlová do tarifu ODIS a zajištění dopravní obslužnosti po výběrových řízeních v oblasti Karvinsko a Orlovsko od 10.6.2018, přistupuje dopravce ČSAD Karviná a.s. se souhlasem statutárního města Karviná a města Orlová k výměně stávajících čipových karet dopravce ( EM CARD ) za bezkontaktní čipovou kartu ODISka.
Záměrem přechodu ze stávajících karet dopravce na bezkontaktní čipové karty ODISka je především sjednocení systému a umožnění držitelům bezkontaktní čipové karty ODISka cestovat v rámci celého integrovaného systému ODIS na jednu kartu.

• Termín ukončení platnosti čipových karet dopravce (EM CARD ) je k 31.3. 2018. Datum je stanoven s ohledem na připravovanou výměnu odbavovacího zařízení ve všech vozidlech dopravce ČSAD Karviná a.s., které však nepodporuje stávající čipové karty dopravce ( EM CARD ).
• Od 1.4.2018 bude možné cestovat v autobusech ČSAD Karviná a.s. pouze s bezkontaktní čipovou kartou ODISka.

Shrnutí: Postup (pro každého, kdo si chce bezkontaktní čipovou kartu ODIS pořídit) je potom takový:

1. Stáhněte si formulář „Žádost o vydání ODISky" a "Souhlas se zpracováním osobních údajů“ z webu 3csad.cz
2. Připravte si: • vyplněnou „Žádost o vydání ODISky“ • vyplněný „Souhlas se zpracováním osobních údajů“ • 1 ks aktuální fotografie pasového formátu • Poplatek 130,- Kč za vyřízení ODISky • Pokud uplatňujete slevu (dítě, žák, student, důchodce) doklad na nárok na tuto slevu
3. Dostavte se na jedno z kontaktních míst: • Přepravní kancelář Karviná - AN Karviná - Fryštát • Přepravní kancelář Orlová - AN Orlová - Lutyně

Tedy dost papírování, fotografování, chození (a čekání před okýnkem přepravní kanceláře). Jde samozřejmě o vylepšení, jak jinak.

V nedaleké Ostravě pokrok jde větším tempem - všemi terminály ve vozech Dopravního podniku jsou akceptovány bezkontaktní platební karty. To znamená, že za jednotlivou elektronickou jízdenku můžete zaplatit bezkontaktní platební kartou, pouhým přiložením platební karty k terminálu ve vozidle. (Používání platebních karet v dopravě je v souladu s požadavky karetních asociací Visa a Mastercard a umožní odbavení všech typů bezkontaktních platebních karet VISA a Mastercard, které umožňují provádět bezkontaktní offline transakce.)

Orlová s "vylepšením" cestování MHD souhlasila a rada města si může udělat další zářez na pažbě svých úspěchů. A ne, že by jich bylo málo! Které to jsou, určité víte.
Ano, dopravci berou z měst dotace, aby pokryli ztrátu, ale to je běžné všude. Možná by naši komunisti prosadili, aby město ještě trochu připlatilo a skupina osob nad 65 let by se přepravovala bez ODIS karty, jenom na občanský průkaz. Takové sociální cítění by se vyplatilo, vždyť zrovna komunistů je v této věkové kategorii dost.
Článek byl přečten 626×, komentářů (2) nových (2)
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik