Náhradní banner

Viděl jsem Lenina i Auroru

7. 11. 2017;

Dnes by měli komunisté celého světa slavit. I ti orlovští, s Pustelníkovou na čele. Před 100 lety vznikl první komunistický režim.

Vy mladší, kteří o těchto dějinách nevíte, nebo víte málo, čtěte.
Stručněji o Velké říjnové socialistické revoluci také zde.

V Československu VŘSR se oslavovala mohutně. V dobách socialismu se bez Lenina u nás nemohla konat žádná režimní oslava. Lenin byl všudypřítomný. Stará anekdota tvrdila, že byl někdy strach otevřít masovou konzervu.

Popis, jak oslavy vypadaly např. zde.

Co se týče samotné Historie, kdy vystřelila Aurora zajímavé čtení (pro pamětníky) je zde.

Sovětský svaz jsem navštívil začátkem 70. let dvakrát. Byl jsem v Taškentu a Samarkandu, Alma-Atě (dnes Almaty), Karagandě, Doněcku, Moskvě a Leningradu (nyní Petrohradu). V Moskvě jsem na slavném Rudém náměstí byl 2x a taktéž 2x vystál frontu do Mauzolea a 2x viděl Lenina, ležícího, spícího (jako). Stalin už tam nebyl. Byvše v Leningradě dostal jsem se nejen k Auroře, ale i na Carskoje Selo a do Ermitáže (v Louvru jsem byl také, ale až po revoluci v Československu).

Na příkaz komunistických ideologů vyrážely 7. listopadu do ulic měst celé školy a povinně rozsvěcely lampióny právě na počest VŘSR. Historie lampiónových slavností je ale stará tisíce let a také v Česku chodily lampiónové průvody již před zprofanovanými oslavami bolševického převratu v Rusku.

"Ve větší míře se objevily za první republiky," uvádí Marek Junek z oddělení novodobých dějin Národního muzea. Například při desátém výročí vzniku Československé republiky doplňoval lampiónový průvod oslavu spojenou s bohoslužbou. Lampiónové průvody chodily též při narozeninách Tomáše Garrigue Masaryka.

Z historie obce Doubrava u Karviné se dovídáme, že v předvečer 3. října 1903 prošel z Orlové do Doubravy lampiónový průvod a večer sehráli divadelní ochotníci orlovského sokola Tylovu hru "Paní Marjánka, matka pluku" na oslavu otevření Národního domu.

Ve světě mají lampiónové průvody často náboženský charakter. V Německu se do nich přeměnil Martinský pradávný průvod světel, na který se kdysi chodilo se zapálenými loučemi. V čele průvodu jede svatý Martin na koni ve válečné zbroji, rozdává dětem sladkosti, zapalují se ohně a hraje muzika. Velmi populární jsou lampiónové průvody též ve Švýcarsku. Tamější rodáci dokonce pořádají tuto zábavu i v nové vlasti například v Chicagu v USA či kanadské Ottawě.

Takže pojďme v ten dnešní den mani-festovat.
Článek byl přečten 450×, komentářů (4) nových (4)
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik