Náhradní banner

Orlová se stává chytrým městem

5. 11. 2017;

Nevím, jestli náhodou naši chytří radní (namátkově vyjmenuji "nejchytřejší": Hrdina, Jenčmionková, Galia, Paloncy) nepřihlásili "svou" radnici do soutěže Chytrá radnice 2017. Mohli to učinit i na návrh dalších chytrých (Klčo, Vaněk, Kratochvíl) a mohl to také navrhnout (třeba u kulatého stolu) současně nejchytřejší zastupitel M. Chlubna, ředitel všech spolků v Orlové a příští "ministr of stupid things", pokud si takovou pozici uzurpuje. Z letargie se probírá i radní Kasaj a své pronikavé postřehy začíná sdělovat i "nejmladší funkčně" Ryšková. Komunistický papaláš v zastupitelském hávu Páleník svým nadhledem může přeskočit i Galiu, možná začíná větřit Wind of Change.

Na to, že Orlová může soutěžit o titul chytré město, mne přivedlo zjištění, že občané, kteří si přijdou vyřizovat své záležitosti do hlavní budovy Městského úřadu v Orlové, si mohou zkrátit čekání využitím připojení k veřejné Wi-Fi zdarma.

„Snažili jsme se vyjít vstříc občanům, kteří si na úřad přijdou vyřídit nový občanský průkaz, pas, nebo uhradit nějaké poplatky v městské pokladně a musí čekat v pořadí. Většina z nás v tu chvíli sahá po mobilu a najíždí na internet, je to běžný trend současné doby. Takže – od 1. listopadu je v přízemí úřadu volná Wi-Fi zdarma" zvolal starosta, napodobnivše toho, který zvolal Heureka.

Tento vpravdě revoluční čin je nutno chválit a vynést do nebes. Rozvoj měst i obcí dnes naráží na nejrůznější úskalí. Orlová založená před stovkami let přestává stačit současným nárokům na dopravu, infrastrukturu i kvalitu života a životního prostředí. I když usilujeme (hlavami zastupitelů a úředníků) o změny, zásadní přestavba toho, co máme, není možná, a tak se jako zatím jediné řešení jeví takzvaný udržitelný rozvoj a inteligentní řízení města s využitím chytrých technologií, tedy koncept, který označujeme pojmem Smart Cities.

Výsledky soutěže najdete tady. Projděte si, v čem ta města jsou chytrá a požádejte své zastupitelé, ať zchytří také. Zatím neuměli vyřešit hloupý příchod k poště (i když zrovna M.Chlubna o tom neustále mluví).

Na to téma jsem psal dříve:
Nápady k možnému využití a Ten dělá to a ten zas tohle (Nenechte si ujít srandovní věci, opravdu!)
Článek byl přečten 512×, komentářů (2) nových (2)
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik