Náhradní banner

Zázračné prozření ředitelky Domu kultury v Orlové aneb o Branném dni potřetí

28. 9. 2017;

(nechápavým a jednoduchým osobám je zakázáno ve čtení pokračovat)

Ano, naprostá většina účastníků akce byla spokojena, nic jiného je nezajímá a nic jiného, než chválu nechtějí slyšet ani vidět. Jitřit (dráždit) spokojené účastníky "nejlepší akce" v Orlové (mimochodem, Domu kultury Rada města odsouhlasila požadavek zrušit v roce 2018 konat Jarmark, který patřil mezi super akce) nechci, nicméně povinnost uvádět věci na pravou míru mi velí, abych udělal tečku za "aférou", která se nekonala.

Jedna z orlovských radničních (neobjektivních) hlasných trub, Orlovský express, přispěchal s (ne)objektivním alibistickým sdělením, že Orlová nepochybila přitom, jak (ne)spolupracovala při přípravě a průběhu Branného dne. Název tohoto příspěvku asi šéfka, všech do světa vypouštěných informací (tisková mluvčí), nepromyslela nebo nezkontrolovala, neboť jde o konstataci: Branného dne v Orlové se účastnila Národní domobrana. V samotném zpravodajství, ze dne 27.9.2017, naopak slyšíme popření:

Orlovská radnice čelí kritice za akci s názvem Branný den. Tu v areálu letního kina uspořádala skupina “Bez zbrojáku” ve spolupráci s kulturním domem. Měli se jí účastnit také členové Národní domobrany, která je ministerstvem vnitra označena za extremistickou a nebezpečnou. Organizátoři ale kritiku odmítají.
A dále:
Organizátoři ale jednoznačně odmítají, že by na akci zachytili jakékoliv známky extremistického chování. Členy organizačních týmů měli prověřené.
A ještě:
Spolu organizátorem akce byl orlovský kulturní dům, ani ten nezaznamenal, že by se na akci kdokoliv choval extremisticky, navíc si prý návštěvníci akci pochvalovali a nikdo si na nic nestěžoval.
A také

“Na akci bylo zhruba patnáct stanovišť, které jsem si osobně prošla. Neshledala jsme žádné nedostatky ani žádnou propagaci nějakého extremismu nebo domobrany,” říká ředitelka Domu kultury města Orlové Bára Herdová. “Pokud by si někdo něčeho takového všiml, tak by to určitě hlásil organizátorům a mohlo by se to řešit přímo na místě. Naopak, měli jsme samé kladné ohlasy,” dodává.

Je velice zajímavé, jak jsem již podotkl v původním článku, že v první videoreportáži se ředitelka Bára Herdová neobjevila (aby vyslovila spokojenost již tehdy). Díky pravidelné mediální masáži jsme již přivyklí tomu, že z profesní povinnosti vždy "poučila", nás diváky, o co na akci jde a jak je výborně připravena.

Bylo by dokonce zajímavé zjistit, zda v době konání branného dne byla vůbec "v práci" a zda tedy oněch 15 stanovišť, jak tvrdí, opravdu prošla (a to několikrát). Přiznávám, že je to ode mne spekulace, ale vyplývá to z jejich dřívějších prohlášení (já nic, já muzikant):

"Nebyla to oficiální akce města. My jsme jim pouze pronajali prostory. Kdybych ale věděla, že tam bude jakákoliv extremistická skupina, tak bychom jim to samozřejmě vůbec nepronajali," reagovala na dotaz Aktuálně.cz Barbora Herdová, ředitelka Domu kultury v Orlové.
pozn.: Když tedy napřed tvrdila, že to nebyla oficiální akce města, tak proč se přesto snažila (a obešla stanoviště).

Slečně Herdové nezbývá, aby se kroutila. Myslí si asi, že všichni lidé jsou hloupí. Z lidského hlediska ji lze prominout, že při nadšení, které v ní vyvolal pořadatel Mazur, netušila, že vše, týkající se zbraní, je třeba prověřovat. Tak jako při stravování je třeba dodržovat přísnou hygienu, tak to mělo být i v tomto případě. Ale sláva na ni dopadla, běžný občan nic netuší a je spokojen. Zůstane mu v paměti radost jeho dětí (a vnuků taktéž).

Horší je to se starostou Tomášem Kučou. Reportérům Aktualně.cz řekl:

"Nepodporujeme extremisty a žádná taková uskupení," řekl starosta a dodal, že město pouze pronajalo prostory letního kina a nevědělo, kdo přesně se bude Branného dne účastnit. Viz zde.

V reportáži ČT pak úplně obrátil: Věděli jsme přesně, kdo organizuje Branný den, nikdo z extremistických skupin tam nebyl. Stopáž cca 2:12

To se nedá nazvat blamáž, to je kolosální úmyslné zkreslování pravdy.

To ale není to nejzajímavější z tohoto "nic neznamenajícího" případu.

Zajímavé by totiž bylo vědět, co by na kameru řekl takový Roman Galia, velitel orlovských městských strážníků. Jak by ten obhajoval nášivky domobrany? Asi ne tak, jako pořadatel Mazur, který není placen za to, že je v čele útvaru, který má v popisu mj. součinnost se službami Policie České republiky (a nemá příspěvek na dovolenou, stravenky, zvláštní prémie za dobrou práci). Mazur se může smát tomu, že policie ČR považuje Národní domobranu za extremistickou organizaci, Galia nikoliv. Ten měl nášivky odhalit stejně promptně, jako odhalil drogy ve školách.

Pokud, přes varování, ti prostodušší čtenáři dospěli v čtení až sem, tak prosím, pokračujte:

Vychováme z předškoláků Lvíčátka, plánuje Obrtel
Šéf Národní domobrany, bývalý vojenský lékař Marek Obrtel, také nově oznámil, že se domobranci chtějí zaměřovat na získávání předškoláků.
"Společnost působí na děti a mládež zhoubně," rozepsal se Obrtel v novém zpravodaji domobrany, nazvaném rovněž Obrana národa. Velká část mládeže je podle něj pod vlivem multikulturalismu a považuje civilizační úpadek Západu za pozitivní vymoženosti. Šéf domobrany dále uvedl, že "nesmíme dovolit, aby nám naši nepřátelé kradli díky svému způsobu výchovy naše děti".
S deklarovanou ambicí vychovávat děti k vlastenectví a schopnosti bránit zemi tak Obrtel oznámil zahájení zakládání družin dětí včetně předškoláků, pro které zvolil název Lvíčátka. Lvíčata pak mají být děti školního věku, pro středoškoláky chystá družiny Mladých lvů a Mladých lvic.
Zdroj ZPRAVODAJ/OBRANANARODA/2017 č.5/2017.

Nedivme se (všichni) jak rádi pořadatelé takovou akci pro děti v Orlové uspořádali. A pamatujme: Zloděj se nikdy nepřizná, že krade.

Ano, navenek k ničemu nedošlo, tak to ovšem bývá v mnoha případech, z kterých se pak vyklube něco špatného. Chování ředitelky Domu kultury a hlavně starosty mohlo být ale jiné. Místo vymlouvání a uvádění nepravdivých, vzájemně se vylučujících, údajů, mohli přiznat, že je nenapadlo, že nějaká Národní domobrana existuje a že se z toho poučí. Takto se ukazuje, že máme poněkud podivného starostu plus mlčícího velitele městských strážníků.
Článek byl přečten 778×, komentářů (1) nových (1)
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik