Náhradní banner

Spřáhla se ředitelka Domu kultury v Orlové s extremisty?

25. 9. 2017;

Úvod: Mějte trpělivost a čtěte až do konce a dozvíte se, že město spolupracuje s lidmi, kteří se řídí heslem: Nejdříve vystřílíme politiky.

V Orlové se 9.9.2017 konal Branný den, v rámci něj si mohli návštěvníci vyzkoušet zastřílet z různých druhů střelných zbraní, z luku i praku a dozvědět se zajímavosti z armádního a vojenského světa a také se podívat do historie válečnictví. Akci uspořádala skupina Bez zbrojáku a Dům kultury města Orlové ve spolupráci s Vojáky v záloze.
Akci pořadatelé propagovali takto:

Internet města
Dům kultury
Skupina Bez zbrojáku!!! a Vojáci v záloze
Bez zbrojáku

S průběhem branného dne byli spokojeni i účastníci i pořadatelé a možná i ti, co v "letňáku" nebyli. Kupodivu se na fotografiích a videích z akce neobjevili čelní představitelé města (starosta ani místostarostka) a dokonce ani ředitelka kulturního domu (a tím pádem nikdo z nich nepronesl pochvalnou řeč), což v konečném kontextu (viz dále) hraje poměrně důležitou roli. Tito lidé totiž neviděli to, co na branném dni bylo a jak to vypadalo.

Pořadatelé získali pro dobrý průběh akce sponzory, vyjmenuji aspoň některé: Město Orlová, Kurdna, Magnolie, BT Computers, Automyčka STAR, HD Stavebniny, CAR4all, Ahard (Rocktherapy) a Partners (pobočka Orlová, ředitel Klčo Martin).

Ze získaných peněz mělo být zajištěno mj. občerstvení (700 gulášů, 500 zelňaček, velké množství buřtů a k tomu 100 chlebů) a v hodnotě 200.000 Kč ceny v soutěžích a dovednostech.

O branném dni pak nadšeně referoval třeba Deník, zpravodajství přinesl Orlovský express a Internetové televizní vysílání.

Vše by bylo v pořádku, kdyby všeobecnou radost z dobře připravené akce "nepokazili" reportéři z Aktuálně.cz. Ti zveřejnili článek Domobranci v Orlové učili děti střílet ze zbraní. Nejsou to extremisté, brání se pořadatel akce.

Z článku je "vidět", že hlavní organizátor Martin Mazura účast členů Domobrany na branném dni nepopřel (věděl o nich). No a jestli k tomu přidáme, jak na "odhalení" reportérů zareagoval další z pořadatelů, tak je vše jasné:Tohle je oficiální symbol Národní domobranyNa záběrech jsou nášivky (pod vlajkou) zřetelně vidět.Další "obrázky", které pořadatelé BRANNÉHO DNE používají:Proč se reportéři vlastně o akci zajímali? Činnost Národní domobrany totiž sleduje Bezpečnostní a informační služba (BIS) jako projev pravicového extremismu.

O Národní domobraně něco zde, stránky facebooku tady.

Orlovský starosta, byl při konání akce mimo město, odmítl, že by město podporovalo extremistické skupiny nebo jejich shromažďování. "Nepodporujeme extremisty a žádná taková uskupení," řekl a dodal, že město pouze pronajalo prostory letního kina a nevědělo, kdo přesně se bude Branného dne účastnit. Toto je bohužel lež. Na všech propagačních materiálech je Dům kultury uveden jako spolupořadatel!

Barbora Herdová, ředitelka Domu kultury v Orlové, reagovala takto: "Akci pořádala skupina vojenských nadšenců s názvem Bez zbrojáku. Nebyla to oficiální akce města. My jsme jim pouze pronajali prostory. Kdybych ale věděla, že tam bude jakákoliv extremistická skupina, tak bychom jim to samozřejmě vůbec nepronajali." Barbora asi neví co je internet a googlování. Zřejmě byla celá blahem, že se slízne, za skvělou akci, smetanu v podobě mimořádné odměny.
pozn.: Odměna ji ale určitě nemine, popel na hlavu si nikdo sypat nebude. Na druhé straně: stačí ředitelka bez vysokoškolského vzdělání na výkon své funkce?

O tom, že členové Národní domobrany se branného dne zúčastnili, neměl ponětí ani velitel orlovských městských strážníků, neboť i on chtěl si užít pár minut slávy a nechal na branném dni postavit stan Městské policie. Předpokládám, že o úspěchu bude informovat na schůzi rady města.

Celý vtip orlovské superakce je (možná) v tom, že šlo o pečlivě předem připravenou akci, na pozadí které může být právě Domobrana. V každém případě se její někteří členové se branného dne zúčastnili a všichni dohromady (pořadatelé Bez zbrojáku a Vojáci v záloze) se už těší, že se jim podařilo v nic netušící Orlové uspět. Že je to tak nás nadšeně přesvědčuje i lídr orlovské KSČM:Zmínky o skupině Vojáci v záloze:
Týden
Lidovky
Vojáci v záloze jsou vedeni jako "vlastenecká" a nacionalistická skupina.

Výsledek vysoce povedené akce je jasný: podivné skupiny lidí, mající zbraně a zabývající se ozbrojenými útoky, si plíživě získali náklonnost obyvatel Orlové a tím i lepší pozice, jak zapustit zde kořeny. Takové běhy za zdravím nebo kostelní vábení jsou proti těmto promyšleným akcím slabým odvarem.

K tomu lze ještě, na adresu města, podotknout, že ve velmi důležitých materiálech (prevence kriminality) je uveden na rok 2017 tento akční projekt:Možná mi informace o konání Dnů bezpečnosti unikla, ale spíše si myslím, že se nekonaly.

Než se orlovští Kučové a Galiové a další obrní před přiznáním pochybení ředitelky Domu kultury (milá holka je to), mohli by seznámit s kauzou avizovanou na začátku: Nejdříve vystřílíme politiky. (Jde o dokument - reportáž České Televize)

Podle zkušenosti lze předpokládat, že vedením města a radou nic neotřese a na tento "incident" rychle zapomenou (nebude žalobce). Vždyť jeden z nich (Klčo) branný den sponzoroval a druhý (Galia) se podílel na nic nevidění. To jeho podřízení měli ty nášivky vidět a vyvodit z toho závěry. Jenže zřejmě se nezučastnili vhodného školení.

Docela trefné vyhodnocení branného dne najdeme na webových stránkách KRIZE 15: Těmito akcemi se pořadatelé snaží ukázat veřejnosti, že příprava na obranu vlasti je s ohledem na současnou neutěšenou globální bezpečnostní situaci důležitou aktivitou.

Není to snad v příkrém rozporu se snahou orlovských bossů?
Článek byl přečten 902×, komentářů (15) nových (15)
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik