Náhradní banner

Proprietární uzamčení aneb opět o SMO

6. 9. 2017;

Nějak jsem zlenivěl a poměrně dlouho nic nenapsal. K radosti některých, možná. Nechci tím naznačit, že jsem nějak významný, ačkoliv pro jisté lidi určitě, i když nevím, jaký důvod k tomu mají. Asi jsem jejich noční i denní můra, aspoň podle toho, jak se snaží mi "zpříjemňovat" internetově život.

Prázdniny máme za sebou, astronomicky sice pořád ještě trvá léto, ale v kalendáři máme září a to už je měsíc podzimní. Začíná být chladněji. Brzy (nebo už) se začne topit. Místní dodavatel tepla pohotově zveřejnil na facebooku větu: Léto se chýlí ke konci a je asi na čase pomalu pohledat zimní brusle.

Začátek topné sezony je určen vyhláškou Ministerstva průmyslu a obchodu č. 194/2007 Sb., která stanovuje datum začátku topné sezony na 1. září. Pouhé datum ale teplé radiátory ještě nerozehřeje. Druhou podmínkou je odpovídající průměr venkovní teploty. Ta musí být dva po sobě následující dny nižší než +13°C a přitom podle předpovědi nelze očekávat následující den výrazné oteplení.

Nejsem odběratelem tepla, které prodává SMO, takže o té slávě, jak bylo avizováno, že teplo bude levnější, jsem neslyšel. Mediální prostředky představenstvo SMO v tomto směru (ani svoje, ani města) nevyužilo i když mohlo a mělo. Mohli jsme se dozvědět, že SMO splnilo to, co slíbilo a k tomu by hrály trumpety.

Není jasné, zda (přesto, že ČEZ Teplárenská "povolila" a prodává SMO teplo levněji) SMO dále pracuje na projektu vlastní produkce tepla v 19 plynových kotelnách, což se snažilo napřed utajit (neposkytlo mi k tomu informace ani po 7 měsících žádání).

Byl to případ spadající do kategorie tzv. "proprietární uzamčení", jak je uvedeno v titulku tohoto článku. Jde o tzv. vendor lock-in a znamená závislost uživatele (odběratelů tepla) na službě konkrétního dodavatele (SMO), kterou není možné jednoduše a bez vysokých nákladů vy měnit za jiné srovnatelné řešení.

Když někteří družstevníci se chtěli od SMO "odtrhnout" a vyměnit kupování tepla za vlastní tepelná čerpadla, tak město tuto snahu hatilo tím, že nedalo potřebné souhlasy, aby tak chránilo svou a.s.

Vrátím se k odmítnutí mé žádosti poskytnout mi informace o Analýze možnosti vlastní výroby tepla, kterou si SMO nechalo zpracovat (anebo ji zpracoval Ing. Petr Troják), aby, dle mého názoru, vyšachovalo ČEZ Teplárenskou. Zřejmě v nepochopitelné obavě, abych jim tento projekt nevyfoukl, uvalilo SMO na informace embargo i když povinnost informaci mi poskytnout vyplývala ze zákona O svobodném přístupu k informacím.

Ignorance města, které nedokázalo SMO přinutit k "poslušnosti" a vysmívalo se (společně s SMO) několikerým rozhodnutím Krajského úřadu, způsobilo, že tento ukázkový případ kvality přístupu k informacím, které občan požaduje, byl přijat a nominován do soutěže Otevřeno / Zavřeno, která již patnáct let hodnotí otevřenost úřadů a dalších institucí veřejné správy.Pokud chcete tuto nominaci v soutěži o "nejhorší přístup" podpořit, můžete se zapojit do hlasování. Orlová je uvedena pod číslem 34 v sekci Zavřeno - Přístup k informacím
Článek byl přečten 743×, komentářů (5) nových (5)
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik