Náhradní banner

Rorýsi nad náměstím

5. 8. 2017;

Současný vřed v centru města - díra, z které vznikne podzemní betonové monstrum a na něm "nové" náměstí a polyfunkční dům, je tématem rozhovorů doma i v hospodě. Leckoho zajímá, kdy stavební práce ustanou a bude hotovo.

Běžně se stává, že se někomu nezdá, že by práce postupovaly podle harmonogramu. Určité zpomalení zapříčinil archeologický "nález", což město překvapilo. Archeologové stavbu nezpomalují myslelo se. Jak se ale ukázalo,skutečnost byla jiná. A potom ještě k tomu průběh stavby kazilo (nezodpovědné) počasí, takže o čtyři měsíce později noviny psaly Stavba náměstí stojí, podzemí stále zkoumají archeologové. Poslední mediální zpráva (kterou jsem našel) je, že Stavba orlovského náměstí nabrala za půl roku už tříměsíční skluz.

Co se týče těch archeologických zjištění, kdoví, co se najde. Když se podíváte na foto, na kterém archeoložka ukazuje prstem na něco (asi na některý z "nálezů"), tak zjistíte, že je to celkem plýtko pod povrchem.Ačkoliv vědci zkoumají, co to všechno může být, starousedlíci ví, že v těch místech byly domy s hospodářstvím, např. kovárna a také místní smetiště (skládka), kde se odhazovalo všechno možné. Nechme se překvapit.

Ve čtvrtek 3.8.2017se v pozdní odpoledne přihnal do Orlové vítr s deštěm, v části Poruba způsobil na dost hodin výpadek elektrického proudu a v centrum města, zrovna u té jámy, se oplocení řádně "položilo", takže kolemjdoucím se otevřel zakázaný pohled na pracoviště stavbařů.Místní oznamovači různých událostí byli zřejmě jinde, takže město zveřejnilo s popiskem Stačil jeden silný poryv větru a oplocení se skácelo k zemi ... tuto fotku:Krátký souhrn toho, jak se k rekonstrukci (revitalizaci) náměstí město propracovalo je zde. Pamětníci (ano, je to již 10 let tomu) si vzpomenou na srdnatý boj Radima Lapšanského, který chtěl stavbě zabránit. Jako nenapadnutelný argument podal připomínku, že bude ohrožen život rorýsů a veverek. Přírodovědci a ornitologové museli vypracovat studie, na základě kterých město Lapšanského odpálkovalo.

Dnes, kdy se stromy, které stavbě "překážely" vykácely, vykopala se jáma a stavební ruch, zrovna v době, kdy se rorýsi vrátili, nabyl na intenzitě, tak může všímavý pozorovatel zjistit, že v každém okenním otvoru nejvyššího podlaží, v pravém rohu, je hnízdo rorýsa.pozn.: možná jsou to vlaštovky, pro rorýsy by Městský úřad instaloval budky

Pan Lapšanský jak víme, ve svém zájmu chránit přírodu pokračuje. Zda se přišel podívat, jak se rorýsům daří, sdělovacím prostředkům asi nesdělil - je ticho. Možná, že sestavuje omluvný dopis a nechává si ho ověřit u notáře. (To je vtip.)
Článek byl přečten 460×, názory na článek zatím nejsou.
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik