Náhradní banner

Chvála našemu městu

18. 7. 2017;

Není nutné číst (aby bylo veselo)

Z okrajové části Orlové - Zátiší - do slovutného centra města, ve kterém si konšelé nevšimli, že začíná skomírat, se vypravuji většinou proto, abych nakoupil. Druhým nejčastějším důvodem - jet tam - je "jít na pivo. Jsem nekulturní občan, nechodím na divadelní ani filmová představení (ani na ty pro seniory). V Letním kině jsem byl kdovíkdy. Chodit na zastupitelstvo (i když je zhruba jenom 5x do roka) je ztráta času.

Většinu času jsem doma. Poslouchám, jak roste tráva, sbírám plody zahrady: byly jahody, rybíz, jsou borůvky, přijdou maliny, ostružiny. Nedaří se angreštu, který místo toho, aby rostl, zmenšuje se. S ovocnými stromy je to bídné - na jaře kvetou ostošest, aby pak nevydaly nic. Třešně jsou vždy, ale strom (nejmohutnější, který máme) zdecimují špačci. Jejich nálety a hodování doprovází nemožný křik, to prolétávající eskadry podobně hlasitých vlaštovek (nebo to jsou rorýsi?) jsou snesitelnější (možná proto, že loví hmyz). Nerodí hrušky, jablka, švestky, slivoň a ringle. Vlašský ořech zmrzl, dobře se za to dívá na lískové ořechy, které snad nesežerou červi.

V malém rybníčku se usadily žáby, nemají tento rok obvyklého predátora - užovku, takže v klidu sedí na leknínových listech a opalují se. Krtci, pravděpodobně díky aktivitě souseda, který si pořídil nějaký rušič, dočasně zmizeli, ale trávník nechali zcela zdevastovaný. Myši máme také, ale ne v domě. Občas některý z našich kocourů ji, zadávenou, přinese před dveře, jindy si s živou hrají.

Bude třeba opravit krmítka na zimu, objednat pytel slunečnicových černých semen, vyčistit budku pro sýkorky (2x zahnízdily). Rehkovník ale zůstal prázdný.

O zelenině toho moc nebude, nedaří se (nikdy) kopru (ach ta vůně), slabě petrželi, dobře pažitce a hrachu, vynikajícně roste libeček. Dýně a lilek (i to i ono nejím) rostou pěkně, kozí rohy se pěkně vybarvují. Brambory a okurky nepěstujeme, ani česnek nebo cibuli, fazole, kedlubny, salát také ne. Rajčata v malém jsou v nějakých kyblích, aby se nekonečně čekalo, jestli shnijí nebo ne. Zklamala mne rebarbora, potřebuje zřejmě rozsadit.

Začíná (snad)) dozrávat rakytník řešetlákový. Minulý rok plody sezobali ptáci (teď kosi chodí na borůvky), musíme na keř dát nějakou zábranu.

Z bylin rostou u nás divizna (občas), levandule, majoránka, máta, měsíček, meduňka, rozmarýn, šalvěj, třezalka i tymián. Možná ještě něco. Co se týče lípy nemám vysvětlení, proč tento rok ji včely nechaly být.

Skleník nemáme, ani pařeniště.

Za plotem, z východo-severu, mají sousedé louku, která je dost velká a nyní ji pronajali pro pastvu koní, což je docela dobré zpříjemnění koukání. Trávu tam spásají také srny (i srnci), hopsají po ní (ale málo) zajíci, občas lze zahlédnout poštolku, jak se střemhlav z pod oblak spustí na zem, aby ulovila hraboše (nebo myš). Trvale tam zahnízďuje jedna bažantí rodina a pokud je nevyžene traktor, stačí mít 5 až 8 potomků. Jednou jsem zpozoroval i hranostaje.

Z ptáků trvale jsou u nás hrdličky a straky, sýkorky a vrabci, rehci. Občas přiletí žluna, datel, sojka i konipas. V zimě se u krmítek objeví celá řada dalších ptáků, na jaře pravidelně čekáme na kukačku.

Dennodenní péče o to všechno (plus květiny) vyžaduje čas. Ráno a večer se likvidují mraky slimáků, ručně i chemicky (nejlevnější krabička stojí stovku). Kosení a zalévání, toť daň z pobytu na dobrém vzduchu (kotlíkové dotace pomohly), ale stěžuji si jenom někdy. A jak jsem již uvedl v úvodu, do města je třeba se tak či tak podívat.

Při cestách do civilizace se občas dozvím něco zajímavého. Jako nadstandardní bonus pro člověka z okrajové části města.

Jízdy autobusem (to je na to pivo) hodnotím dobře. Spoje do města (v době od 16:48 do 18:48 tam) jezdí naprosto spolehlivě, ještě jsem nezažil vynechání, jízdní řád je dodržován (zpoždění max. do minuty). Řidičky i řidiči jsou slušní, jenom 1x (a to jezdím již několik let) se na mne řidič linky 591, večer, obořil, že nemám drobné (dával jsem mu 200 Kč bankovku), od té doby nemám rád, když s ním "musím" jet (jezdí pořád) a proto někdy nedám servírce větší tringelt, abych měl drobné.

Chválím město, že na zastávce Čistička (směrem do centra) není již několik týdnů vnitřní plakátovací plocha v čekárně (jednalo se o plech, který "někdo" odšrouboval, položil za čekárnu a pak "odvezl". S ohledem na tento postupný způsob provedení odstranění si myslím, že šlo spíše o zloděje, než o někoho, kdo má plakátovací plochu vyměnit. Předpokládám, že čekárna na této zastávce patří do mobiliáře města: je v ní ještě koš na odpadky, lavice na sezení (ležení) a jízdní řády (malým písmem). Ty věci nechce zatím nikdo odnést.

Tím, že město zařídilo, aby se tam teď nevylepovaly plakáty, nejsem obtěžován ničím, co by mne mohlo vyvést z pokojného života na periférii (nedaleko, na sloupu visel třeba Okamura). Nevím, co se hraje v kině, nevím, koho budu volit do parlamentu ani to, že je ve městě cirkus. Nedozvím se, kdy je gulášfest a také termíny dalšího opékání párků. Je to fajn. Díky.

V centru města je toho, co město pro občany dělá, mnohem více.

Třeba cesta (odkudkoliv) na hlavní poštu. Vím, je to evergreen, s kterým se ledaskdo popral. Už neplatí, aby občan si jenom tak mohl odeslat balík nebo zašel pro sociální dávky (i známý zastánce utiskovaných, zastupitel Mirek Dušín Chlubna, neuspěl). Radnice zařídila, že návštěva pošty má být spojena s prohlídkou zajímavostí ve smyslu "poznej své město!"

V tomto směru by šlo narychlo (náměstí se bude revitalizovat ještě dost dlouho) zorganizovat nějakou vzdělávací "univerzitu" na téma Krásy našeho města nebo dodatečně by se tato situace mohla zařadit do projektu "MAP-ORP Orlová". Takový projekt existuje a je o něm celostránkový článek v ON č. 13, str.6. Je třeba poděkovat redakci, že čtenářům umožňuje zaměstnat šedé buňky mozkové, aby rozluštili, co "MAP-ORP Orlová" je.

Na poštu se jde zajímavě zejména maminkám s kočárky, lidem se změněnou schopností pohybovat se nebo starším osobám. Od Hypernovy je vyšlapaný chodníček, který se po zapršení změní na bláto. A proč tam město nedalo nějaké fošny? Přece kvůli dětem! Ty mají bláto rády.

Než jsem došel na poštu, vešel jsem do Městského úřadu. Posadil jsem se v hale před "občankami" a mobilem hledal wifi. Zbytečně.

Z pošty jsem namířil, kolem černého zakrytí bývalého parkoviště před úřadem (revitalizuje se také) k Domu kultury a na jednoduché lavičce před budovou také wifi hledal. Opět nic, ačkoliv starosta již v lednu tvrdil, že v DK wifi je. Možná tam mají slabý vysílač.

Kolem kina Vesmír (už jsem tam dávno nebyl, ale prý je tam dobré pivo a laciné) jsem se dostal do Prioru. Přístup k tomuto obchodnímu domu (kdo by to řekl) je nadmíru skromný. Proč lidí rozmazlovat?

Díky té mé pochůzce ve stylu "chodí pešek okolo" jsem zjistil, že je dobré, že radnice nás občany šetří. Abychom nebyli zahlcování zbytečnými informacemi, které bychom na místech, kde jsou střediska veřejného života, do svých chytrých telefonů dostali. Nebyl jsem všude - možná někde přece jen wifi funguje. V tom případě bych navrhl, aby se rada zamyslela, zda je to potřebné. A na to, že jsme takové věci starostovi sami navrhli, bych nejraději zapomněl.

Když jsem se asi 5x neúspěšně snažil (při stání na místě) k doporučené někdy městem sítě připojit, nešlo to. Možná stačí, že když projedu městem autem (autobusem) tak mobil výskyt nějaké sítě meep spolehlivě zaznamená.

Město na tom, že občanům wifi nadměrně neposkytuje (mohla by být zveřejněna místa, kde bezplatné wifi sítě přece jen jsou, aby se mohlo jim vyvarovat) šetří. Chová se hospodárně. Peníze jsou přece potřebné na jiné věci. Třeba na nový wellness, který zaplní díru na trhu služeb orlovským občanům a kterého ztrátový provoz (vědělo se to již při zadání projektu) bude město dotovat.

V době, kdy hodně lidí má u svých domů vlastní wellnessy, bude zajímavé sledovat, kdo tam bude chodit. Zajímavá je představa, že by tam začali chodit cikáni (na nějaké sociální poukázky, aby SMO mělo aspoň nějaké tržby). Možná se dočkáme, že Maják zorganizuje, za hojné účastí nejen komunistů, akci Plavecké dovednosti sociálně utiskovaných .

Po pivě se vracím domů zase autobusem. Večerní spoje jezdí také spolehlivě, takže po pár minutách jsem zpátky v necivilizované části obce. Jdu po úzké cestě, bez chodníků (ty jsou o kousek dál, tam, kam dosáhly dotace), ale dobře osvětlené. Když projíždí auto, ukročuji bokem, aby mne nepřejelo. Psi zalehli a neštěkají, je ticho. Nikdo opilecky nepokřikuje, nikde skupiny nezletilých nerozhazují plastové láhve a nekopou do odpadkových košů.

Těším se, až zase se budu vracet i napříště. Vracet. Ne zvracet.
Článek byl přečten 401×, komentářů (1) nových (1)
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik