Náhradní banner

Orlovské EXKREMENTY

29. 6. 2017;

Na městském internetu se asi měsíc tomu objevila noticka Něco pro pejskaře o tom, že Město Orlová ve spolupráci se SMO m. a. s. v současné době rozmísťuje po městě stojany se sáčky na psí exkrementy. Později tato tématika byla rozvedena více v článku V ulicích města se objevily stojany se sáčky na psí exkrementy. Nejnověji jsou občané informováni, kde ty stojany jsou.

Je třeba zvolat KONEČNĚ! V informacích se sice docela zbytečné objevilo zdůvodnění, proč nechceme šlapat v/po hov.ech, ale ano. Mluvil o tom starosta, takže to ON (a ne Jenčmionková) zařídil.

Již po několika dnech se ovšem zjistilo, že dobrý úmysl zneužívají nesolidní občané (nikoliv ti nepřizpůsobiví): sáčky si berou nejen potřební, ale že se (asi) také kradou, protože jejich počet se nebývalé zmenšuje. Ale jak víme, ke všemu zlu se lze postavit. Příkladem budiž boj proti drogám na základních školách.

Zamezit neúměrnému úbytku sáčků lze. Zde je návrh na vylepšení:

Stojanů se zásobníky je po městě umístěno dvacet. Sáčky si ale může brát kdokoliv, tedy i ten, kdo psa nemá (takové braní zadarmo je český zvyk) nebo i neplatič poplatku anebo zdegenerována (skoro) užíváním drog mládež. Aby se tomu učinila přítrž, měl by u každého stojanu stát "hlídač", který by každého, kdo si sáček chce vzít, legitimoval. Měl by vybavení (chytrý telefon), kterým by se spojil (přes, k tomu vyvinutou, aplikací) s úřadem a zjistil rychle, o koho se jedná (zda má psa a když ano, jestli zaplatil) a pak sáček povolil dotyčnému si vzít nebo ne. Jelikož žádat po lidech doklad totožnosti může jenom policie (státní i městská), tak její příslušníci by ze začátku výchovy občanů městu pomáhali. Pracovali by na dvě směny, brání sáčků v noci by se započítalo do ztrát. Policisté a strážníci by tuto činnost vykonávali ve svém volném čase (pomáhat a chránit), aby nevrostly mzdové náklady, které by pak honili rozdáváním pokut.

Postupně, když si podvodníci na kontroly zvyknou a přestane je to bavit, bude se moci vyměnit živé policisty za papundeklové. Ti splní stejný účel (ovšem jen do doby, než budou rozkradeni).

Doplnit systém hlídání sáčků by bylo možné zapojením civilních občanů. Podobně jako existuje Rybářská nebo Myslivecká stráž, vytvořila by se Stráž hlídačů stojanů na sáčky na psí exkrementy. Její členové by absolvovali potřebná školení a semináře a po slibu:

„Slibuji, že jako Stráž hlídačů stojanů na sáčky na psí exkrementy budu s největší pečlivostí a svědomitostí plnit povinnosti při výkonu ochrany stojanů, že budu při výkonu této činnosti dodržovat právní předpisy a nepřekročím oprávnění příslušející Stráži hlídačů stojanů na sáčky na psí exkrementy by mohli začít stojany hlídat.“

Město vybere za poplatky z držení psů zhruba 1.400.000 Kč až 1.500.000 Kč ročně. Částka 100.000 Kč (město polovinu, SMO polovinu) není zas tak extrémně vysoká, aby se občané museli před tímto činem sklánět, salutovat v pozoru a docenti psát oslavné články.

Exkrementovou novotu, která v Orlové byla zavedena, je možné všelijak využít.

Kromě soutěže o nejlepší selfie (na foto musí být pes, ten, který venčí a stojan s hlídačem), je možné vyhlásit (o vánocích) závody, kdo vytvoří nejpěknější stojan (na psí exkrementy) z perníku, hodnotit bude tým pracovníků kulturního domu v čele s jeho ředitelkou Bárou. V pracovní době.

Určitý problém, o kterém se nepíše (sáček jsem v ruce neměl, možná je na něm návod, jak s psím hovn.m postupovat) bude v tom, že řádní občané-pejskaři budou nyní ty naplněné sáčky vhazovat do popelnic a košů. Představte si, kolik kg výkalů denně po 2.000 psech (někteří vyrobí exkrement i několikrát denně) vznikne a skončí v komunálním odpadu.

SMO může pak oprávněně uzavřít dodatek ke smlouvě o odpadech, ve kterém navýší cenu za svoz odpadu a město pak zvýší poplatek za odpady všem občanům (i nepejskařům). Dosud si s exkrementy zčásti poradila příroda (hodně pejskařů už teď po miláčcích sbíralo), nyní bude zavedením stojanů na sáčky na psí exkrementy čistěji (ne všem se ale hodí chodit v ruce se sáčkem s hovn.ma, než najde odpadkový koš).
Aktivistům, kterým není jedno, v jakém prostředí žijeme, doporučuji prozkoumat, zda sáčky jsou ekologické a zda jejich velikost je vhodná nejen pro čivavu, ale i pro vlkodava (tedy pro jejich kaku).
Černá kronika, než budou v provozu radary, bude pravidelně oznamovat, kolik bylo nachytáno kradečů sáčků. Sledovanost Orlovských novin vzroste.

Výběr místa, stavební provedení, zapuštění kůlů se zásobníky a úprava terénu kolem je určitě schválena příslušnými zodpovědnými osobami. Neumím si představit, že v místech, kde zásobníky jsou, může žít krtek, nějací brouci a teď jeho životní prostor byl zničen.
Článek byl přečten 388×, názory na článek zatím nejsou.
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik