Náhradní banner

Jak se nám žije v Orlové (IV)

2. 5. 2017;

Za námi je pěkný večer 1. máje a všechny, s tímto datem spojené, zvyklosti. Hrdliččin zval ku lásce hlas. Nevím, zda v projektu "nového" náměstí je, kromě vodotrysku, naplánovaný aspoň jeden KISS POINT (místo k líbání), kde by se zrodila tradice, že by se "tam" chodilo pak nejen ve sváteční májový den, ale podobně, jako k hrobům neznámého vojína. Je třeba vytvořit něco, čeho by se mladí chytli.

No nic, posuňme se do druhé poloviny jara s optimistickým očekáváním teplejších dnů.

Mezitím Orlovou několikrát prosvištěl peleton mladých (vesměs) cyklistek, které si ověřovaly své síly v nepříjemných podmínkách (nemyslím tím cesty, ale zimu a déšť) jednoho ze série závodů světového poháru International Cycling race for Women.

Bylo sympatické, že Petr Koláček (ředitel závodu), zřejmě po poradě se svým otcem Miroslavem, neváhal a umožnil i největším kritikům (Lapšanského ale nikdo nikdy nepřekoná), předávat ceny.

(Škoda jen, že ten, kdo obrazové zpravodajství z GRACIE pořizoval, nezachytil objektivem naše milé politické bafuňaře - s výjimkou starosty - vícekrát en face.)Vzhledem k tomu, že občané své politiky možná neznají, přidávám k některým vybraným fotografiím i popis politika na nich se nacházejícího.

pozn.: Doufám, že paní místostarostka také dostala tričko s emblémem Gracie (jinak by to bylo na pováženou!) a zúčastnila se s ostatními slavnostní "žranice", na které se možná setřely názory koalice a komunistů (všimněte si, že mezi sponzory GRACIE bylo i SMO).

Na jedné z fotografii jsem si všiml, že, na rozdíl od starosty, který po celou dobu rozdával úsměvy vlevo, vpravo a i dopředu, jakoby se o nic starat nemusel, tak nejgrandioznější orlovská žena se tvářila opačně.Napadlo mne, že určitě už přemýšlí dopředu, třeba o tom, jak to bude v budoucnu s evropskými dotacemi a co z toho Orlová bude mít.

Totiž přichází BREXIT a to nebude vůbec sranda.

Česko bylo v posledních letech na evropských miliardách v mnoha oblastech zcela závislé. Z Bruselu připluly miliardy korun. Tyto peníze tvořily třetinu všech vládních investic a na ročním HDP se podílely zhruba dvěma procenty. Vzniklo skoro přes 100 tisíc pracovních míst a minimálně pár oken se díky evropským dotacím vyměnilo na 90 procentech českých základních škol. I v Orlové.

Paní místostarostka zřejmě přemýšlela, jak se nahradí penězovod z EU. Protože to, co bylo, už se nikdy nebude opakovat. Brexit bude mít zcela jistě dopad na objem peněz v evropských fondech soudržnosti. Ale naštěstí jsme v Orlové už vybudovali chodníky aspoň tam, kde chodí málo lidí. A využili dotace jenom na samé potřebné věci. Ale v rozpočtu se škrtat bude muset (jsem zvědavý na nový Strategický plán do roku 2030, když nevíme, co bude zítra).

Dotace přinášejí celou řadu negativních efektů, které mohou ekonomiku města poškodit. Kdyby nebyly, tak by byl větší tlak na hospodárnost a na kvalitnější plánování. U dotací, tedy peněz zdánlivě zadarmo, jde především o to, aby se čerpalo a aby se vykázalo, že se prostavělo za x milionů. Stačí si projít městská média a najdeme samou sebechválu. Určitý přehled o dotacích najdeme zde.

Jenomže si málokdo uvědomuje, že spolufinancování bylo a je velmi náročné. A co když, ještě k tomu, kontrola zjistí, že se dotace musí vrátit pro nesplnění podmínek? Už se tak stalo (nebylo na co dotaci utratit).

Dotované projekty mají jako jednu z podmínek tzv. udržitelnost. To znamená, že to, co se pořídilo za dotační peníze, musí fungovat pět let. Takový orlovský Maják, který vznikl s pomocí dotace, nyní ale stojí město 5 milionů ročně (a na co je, asi rozumní lidé ví: Hlavním cílem komunitního centra Maják je podpora začleňování sociálně vyloučených osob v lokalitě Orlová-Poruba nebo osob ohrožených sociálním vyloučením). V projektu, aby bylo jasno, bylo uvedeno: Projekt využije působení synergického efektu poskytování hned několika sociálních služeb a doprovodných fakultativních činností na jednom místě, což povede k sociálnímu začleňování a prevenci sociálního vyloučení v romské lokalitě v Orlové-Porubě.

Takový Integrovaný plán rozvoje města Orlová, z roku 2008, má 58 stran a jde v něm zase o "řešení problematiky sociálně vyloučené romské komunity". Integrovaný plán rozvoje města Orlová vychází ze Strategického plánu ekonomického a územního rozvoje města Orlové v období 2008 – 2030, a jak již víme, byla zveřejněna výzva ke zpracování nového „Strategického plánu rozvoje města Orlová na období 2017 - 2033“. Kruh se uzavírá. V Orlové vše cigánům.

Tak či onak, ale panika není na místě. Přece víme, že bude líp. I pro bílé.
Článek byl přečten 618×, názory na článek zatím nejsou.
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik