Náhradní banner

Jak se nám v Orlové žije (III)

1. 5. 2017;

Začal květen a na jeho konci vyprší termín pro zaplacení poplatků za komunální odpad a za držení psů. Bude docela zajímavé, jak se to v městské kase sejde. Je docela možné, že řada občanů o tom, že došlo ke změně, ještě neví. Předtím byl termín na zaplacení do konce roku.
Připomenu, že v Orlové se za odpad platí 624 Kč za osobu.

V nedaleké Stonavě je to ovšem jenom 250.- Kč. Čím to je? Je tamější samospráva lepší než ta orlovská?

Stonava je vesnicí, která stojí na kdysi poddolovaném území a obyvatel tam, na rozdíl od Orlové, stále přibývá. Je známá výstavbou inženýrských sítí pro rodinné domy, bytovou výstavbou, podporou kvality bydlení formou subvencí na životní komfort, ekologii, kulturu i společenský život. To vše vytváří velmi vhodné podmínky pro stabilizaci obyvatel.
Obecní úřad kompenzuje svým obyvatelům například daň z nemovitosti a současně podporuje ekologické vytápění. Obec občanům vyplácí zpět až 80 procent uhrazené daně z nemovitosti formou příspěvku na ekologické vytápění domů (plyn, elektřina, koks). Vyplácí také dotaci 220 korun na metr čtvereční plochy při zateplení domu.
Dále díky výhodné smlouvě vyjednané obcí mají všechny domácností internet zdarma.
Stonava podporuje i farmářství a údržbu krajiny, která byla v minulosti citelně zasažena poddolováním. Vyplácí lidem dotace na chov hospodářských zvířat, konkrétně pět tisíc korun ročně na každý kus koně či krávy a tisícikorunu ročně za každou chovanou kozu či ovci.
Pečuje také o seniory. Mají slevu na autobus a dva nové domy s pečovatelskou službou.
Pro školáky do 15 let pořádá ozdravné pobyty u moře. Předškolním i školním dětem dále hradí z rozpočtu obce pobyty v přírodě.

Ještě k poplatkům za psy ve Stonavě:
Platí se 600 Kč za jednoho psa v obytném domě s více než dvěma bytovými jednotkami (v Orlové 1500 Kč), 100 Kč za jednoho psa v rodinném domě nebo na samostatné zahradě (v Orlové 240 Kč)

Stonava je 15x menší než Orlová, rozpočet má (na rok 2017) takový:
příjmy 80 mil. Kč (kapitálové 0 Kč), výdaje 100 mil (v tom kapitálové 51,2 mil Kč)
Orlová má příjmy 433,5 mil Kč (v tom kapitálové 22,6 mil Kč), výdaje 408 mil Kč + 208 mil.Kč kapitálové výdaje, celkem 616 mil. Kč

Když přepočítáme výdaje na jednoho obyvatele, tak to vypadá takto.

Přehled je sice za rok 2013, ale pro rok 2017 se nějak dramaticky nezměnil (stačí umět dělit).

Starosta Stonavy Ondřej Feber vede obec dlouho, nepřetržitě od roku 1990 (6x za sebou dostal ve volbách důvěru). Projevil velké odhodlání, kdy v boji s úřady a těžebním koncernem zachránil svou rodnou obec před úplným vymazáním z mapy v důsledku nešetrné těžby (tato obec neměla dnes existovat po vzoru většiny Karviné-část Louky, Darkov a Doly).
Skomírající Stonavu proměnil na moderní obec, která získala titul Obec roku a novináři ji přezdívají Kuvajt severní Moravy. Zasadil se o obnovu hasičského hnutí ve Stonavě, podporuje zájmové spolky, sám je členem některých z nich.
Když byl senátorem (2002-2006) připravoval podklady a vyjednával změny horního zákona, novelu zákonů školského, o obcích, o advokacii, vždy ve prospěch našeho regionu.

Z orlovských starostů (Kotaba, Bobák, Farana, Michalík, Kuča senior, Kuča junior) se schopnostmi získat peníze (i pro město) projevil akorát MUDr. Jiří Michalík. Chápu, že pro některé pamětníky bude toto mé tvrzení nepřijatelné, ale je to tak.

Ale bude líp. Co nevidět!

Potom, co rada zrušila Komisi pro strategický rozvoj (plánování) a slabému Chlubnovi se nepodařilo přesvědčit zastupitelé o zřízení Výboru zastupitelstva pro strategii, vypisuje město výzvu k podání nabídky na veřejnou zakázku malého rozsahu na služby pod názvem „Strategický plán rozvoje města Orlová na období 2017 - 2033“.

Předpokládám, že vše je ušité na míru někomu, který se s dalším někým pak šábne o odměnu. Takové "kšefty"(jak víme) jsou běžné a v podstatě nenapadnutelné.
Bude zajímavé, když zhotovitel hotovou zakázku předloží, jak bude postupovat rada. Jsou v podmínkách zakázky vyhodnotitelné podmínky?
Jinak na internetu města je zveřejněn Strategický plán do roku 2030. Stačí ho opsat a mírně pozměnit. Hodnotitelská komise stěží bude studovat plán starý. A ve jménech této komise je třeba hledat korupci. Pro jistotu.
Článek byl přečten 436×, komentářů (1) nových (1)
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik