Náhradní banner

Jak se nám smějí

12. 4. 2017;

Jsem občan Orlové, který se tady narodil a kromě 5 let studia a roku na vojně tu pořád bydlím. Zažil jsem tedy vše, co se od konce války tady událo. Předsedy a tajemníky národních výborů, předsedy a tajemníky městských výborů KSČ. Z mnohými jsem se osobně znal. Pak přišla změna (1989) a zase jsem se znal se všemi starosty, místostarosty a tajemníky. Napřed jsem byl jenom pasivním vykonavatelem vůle těch, kteří město řídili, později jsem do toho řízení začal promlouvat. Po vybudování Domu kultury jsem se znal nejen se všemi ředitelkami a řediteli, kteří tam ředitelovali, ale organizoval jsem různé akce, i koncerty (do roku 1989). Ještě později jsem byl (mimo svou vůli) zatažen do politiky.

Proč se o tom zmiňuji?

Za každého dosavadního orlovského "režimu" se nikdy, opakuji, nikdy, ti, co měli moc, neignorovali ty, kteří nebyli s nimi u jednoho (stejného) koryta. Jistě, byly prekérní situace, nemožné a nespravedlivé a ubíjející (samozřejmě ze strany vedoucí strany), ale vždy byl možný dialog, nebo aspoň jeho náznak. Komunisté si totiž víceméně libovali v tom, aby usměrňovali život občana a hodnotili ho. Cos dělal 21.srpna 1968? Kolik jste nasbírali sena? Člověk zuřil, nadával, ale aspoň věděl, na čem je. A podle toho se choval.

Od roku 2014 se s občanem, nedejbože ještě takovým, který není spokojen, nikdo z těch, kteří Orlové vládnou, demokraticky nezahazuje. Proč také, žádná povinnost (a na druhé straně trest) neexistuje. A nahrává tomu fakt, že o politiku věci veřejných se nikdo nezajímá a každému je to šumafuk.

Dámy a pánové, kteří se ke korytu dostali, hlasitě z něho chlemtají bez toho, aby jim zůstala schopnost nejen určovat, ale i dodržovat nějaké normy, které ve společnosti vždy existovaly. Oprava! Ne zůstala schopnost, oni ji nikdy neměli.

Jistě, nic si nenamlouvejme: dřív politici či jiné veřejné osoby se také chovali "nevhodně". Ale udržovali si svůj veřejný obraz, aspoň formálně naplňující nároky na jejich funkci či postavení.

Krutá pravda je následující. U politiků jako Ječmionková, Potyšová, Hrdina, Paloncy, Vaněk, Klčo (uvádím je bez pořadí důležitosti a omlouvám se těm, které jsem nejmenoval, ale ví někdo, že existuje třeba Kasaj?) a dalších nemá smysl ani věcně opravovat jimi šířené polopravdy, nepravdy a lži, ani je kritizovat, komentovat jejich skutky či slova nebo s nimi diskutovat. Tito lidé se ani k diskusi s oponenty nikdy nesníží. Ignorovat a nechat být, to je jediná přijatelná cesta. Ať smutnější večery mají oni a my ostatní veselejší dny.

Příkladem trvalé nekompetentnosti části vládnoucí koalice, bijící do očí, je neustále infantilní "produkce", která se objevuje na facebooku hnutí ANO:


Jo, slušné, ale jak pro koho.

Anebo:Zazvonil zvonec a pohádky je KONEC.
Článek byl přečten 585×, komentářů (1) nových (1)
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik