Náhradní banner

Půst a MDŽ

5. 3. 2017;

Dva významné dny má březen roku 2017. Popeleční středu (ta už byla 1.3.) a MDŽ (8.3.).

Ani později narozeným snad není třeba vysvětlovat, co MDŽ je (pro jistotu však se lze o tom přesvědčit zde.) Co se týče Popeleční středy to bude asi horší, ale zjistit, o co jde, můžete tady.

Popeleční středa je začátkem 40 denního půstu před Velikonocemi. Jak (a jestli vůbec) se dnes dodržuje těžko říct.

Postit se ale nemusí znamenat jen to, že shodíme přebytečná kila. Na Popeleční středu, při startu předvelikonočního půstu, se katolíci mají postit velmi přísně. Připomínají si mimo jiné, že nebudou žít na věky. Kněz jim říká: „Čiňte pokání a věřte evangeliu.“ A ještě: „Pamatuj, že jsi prach a v prach se navrátíš.“ Hmotné, pomíjivé statky včetně našeho těla jsou přirovnány k prachu (popelu) a postící se je od nich odháněn, odkazován k hodnotám duchovním, jež mají být pro věřící trvalé, nepomíjivé.

V Německu se do kostela chodí víc než u nás. Předvelikonoční půst proniká i do státních úřadů. A tak Spolkový úřad pro životní prostředí (Umweltbundesamt), Zelení a ADAC, největší německý automotoklub, vyzývají k autopůstu. Řidiči by ho měli držet mezi Popeleční středou a Velikonocemi, vozy nechat dobrovolně stát, přesednout na jiné dopravní prostředky. Církve, úřad i autoklub nabádají, aby se lidé na čtyřicet dní aut zřekli.

V Česku podobnou postní kampaň ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) nezorganizoval a Matěj Stropnický (Zelení) nemá ani zlomek té síly, jakou disponují v Německu. Ale kupříkladu čeští evangelíci (Českobratrská církev evangelická) veřejnosti nabízejí postní kalendář a autopůst.

Nadcházející středa bude mnohem lidem bližší nejen proto, že bude - teoreticky - opakem půstu. Nepůjde jen o kolektivní slavnostní konzumací vepřo-knedlo-zela, ale může být i cestou ke druhým (podle protestantské tradice). Nemusí jít o „najedení“, „nacpaní se“ a "opití", ale i o to, že se (ve smyslu půstu) zřeknu třeba nechuti k někomu ve svém okolí. Že ho přestanu pomlouvat, že mu přestanu škodit, i když se mi nechce.

Nevím, zda Městský úřad, pod vedením neorganizované feministky (ANO), chystá na ten slavnostní den (od roku 1990 není MDŽ oficiálním svátkem) karafiáty a chlebíčky (anebo přímo obálky s prémiemi). Pro případ, že v rozpočtu na dary (m.j. spřátelenému Gradu Crikvenica) nezůstal městu ani flok, tak odkazuji na stránky KSČM, kde si ženy (nejen z MěÚ) mohou přečíst přání k jejich svátku.

K přání se (nedovoleně) připojuji a prohlašuji, že nejde o propagaci komunistických idejí.
Článek byl přečten 463×, komentářů (3) nových (3)
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik