Náhradní banner

Hlavně, že se to líbí ostatním

22. 2. 2017;

Důvod, proč mít facebook (fcb), není asi třeba vysvětlovat, ačkoliv ne všichni mu fandí. Někdo má názor, že fcb shromažďuje lidi, co mají prázdné životy a ještě v nich tu prázdnotu prohlubuje. Lidé tráví čas prohlížením toho, co píšou (zveřejňují) jiní, psaním pitomostí a tlacháním o ničem, místo aby si našli smysluplnou činnost, zajímali se o skutečný svět. Na druhé straně, když je fcb taková pitomost, proč je tak populární a využívaný napříč generacemi a společenskými skupinami, starají se o něj firmy, média, reklamní agenti nebo internetoví fandové?

Síť "přátel" na fcb je naše přirozené společenství lidí, ne sousedé v domě nebo v ulici. Máme farmu „přátel“, kteří patří k našemu životu a jejichž informace nás zajímají spíš než jiné. Zvědavost, se kterou se díváme na „cizí“ fotky, videa a komentáře, je logická. Jedná se o hlášky, názory a pocity známých. Často se tak dozvíme víc, než by nám řekli kdy osobně.

Těchto několik vět snad stačí jako úvod k tomu, že řeč bude právě o fcb. Město Orlová šlo s dobou a od nějakého času má vlastní fcb profil. Což lze jenom pochválit. Sociální sítě (mezi ně fcb patří) obecně vytvářejí pro moderního člověka přirozenější prostředí pro komunikaci, než jsou třeba místní noviny (u nás Orlovské propagandistické noviny). Žijeme totiž už dost let ve virtuální síti, kterou si někteří budují dokonce celý svůj život. Od jeslí, univerzity, práce až po koníčky.

Sleduji fcb města, ačkoliv ani tam, ani nikde jinde, nedávám žádný "like" a nepíšu žádné příspěvky, názory apod. Hodnotit osobní profily (fyzických osob) je víceméně nesmysl, ale na fcb města, jako veřejné instituce (jde o zvláštní kategorii snad), začala mne rozčilovat kvalita zveřejňovaných videí, a to až tak, že jsem napsal tajemníkovi úřadu toto:

Pane tajemníku,

doposud jsem shovívavě trpěl, když jsem (ze zvědavostí) sledoval tzv. Internetové televizní vysílání Orlová, které zveřejňuje facebookový profil města. Desetiminutový záznam z 15. reprezentačního plesu města Orlová, otřesné kvality, mne ale natolik naštval, že se na Vás obracím s dotazem, kdo tu šaškárnu provozuje a zda se za ní platí.
Videozáznam je natočen nějakou mizernou kamerou, kdy obraz i zvuk jsou tak špatné, že stěží lze něco rozeznat a něčemu porozumět. Navíc střih záznamu je diletantský a odpudivý.
Pokud by si takové záznamy někdo soukromě zveřejňoval na svých stránkách dobře, ale zde jde o město, které se takto naprosto ZNEMOŽŇUJE a víceméně jste za to zodpovědný Vy.
Každý člověk, aspoň trochu soudný, by se velice zastyděl. Osobně Vás prosím, abyste to zatrhl. Nápad je to dobrý, ale provedení nemožné. Ukazuje to nejen Vás, ale i celé město ve špatném (to je slabé ocenění) světle.
Děkuji za pochopení.
Danělišyn

Možná se někomu bude zdát, že jsem byl dost kriticky a málo shovívavý. No dobře, ale takový jsem. Dnes je kameramanem a režisérem opravdu každý a každému se na displeji vždy něco objeví a "autor" je nadšen jakýmkoliv záznamem. "Filmovat" mohou děti, nesvéprávní, politici, muži, ženy, vedoucí odboru, IT lidé, advokáti, ředitelé škol i učitelky, uklízečky, bankovní úřednice, vedoucí kanceláří. Takto můžeme jmenovat jednoho po druhém do nekonečna.. To, že se rezignovalo na nějakou úroveň, nikomu nevadí. Podle sebe soudím tebe.

Pan tajemník mi odpověděl takto:

Vážený pane Danělišyne,
děkuji za Váš zájem o život a dění v našem městě a těší mě, že aktivně sledujete naše Internetové televizní vysílání Orlová na facebookovém profilu města.
Prověřil jsem všechna zveřejněná videa a musím konstatovat, že se nevymykají běžnému standardu na facebooku. Je všeobecně známo, že facebook automaticky při vkládání snižuje kvalitu videa i fotografií ( snižování objemu uložených dat ), na druhé straně si jeho uživatel může alespoň částečně kvalitu na svém zařízení zvýšit.
Ne všechna videa na městském profilu jsou ve špičkové kvalitě, některá jsou skutečně natočená mobilem hlavně proto, aby byl zachycený daný okamžik a televizní kamera nebyla zrovna k dispozici. (kupříkladu jedno video z bouracích prací na náměstí), ale nemohu globálně souhlasit s Vaším kritickým hodnocením. Jedná se o subjektivní hodnocení určitého uměleckého dojmu z reportáže a zde se mohou názory rozcházet. Samozřejmě, že respektuji fakt, že každý má právo na svůj názor. Naším cílerm je kvalitu reportáži dále zkvalitňovat.
Do této chvíle jsme na facebookový profil města vložili několik desítek videí a dosud jsme nezaznamenali žádné připomínky k jejich kvalitě. Zmiňujete se o reprezentačním plese města. Právě toto video, které se točilo za poměrně špatných světelných podmínek, protože jsem nechtěli rušit atmosféru plesu silnými reflekrory, vidělo 7.262 lidí, 2.100 zhlédlo, 29 lidí ho sdílelo a 20 dalo like. Video představovalo krátký chronologický průřez několikahodinovým společenským večerem, čemuž odpovídal i střih.
Za zmínku stojí i video z návštěvy ministra financí Babiše, které jsme rovněž točili za ztížených světelných podmínek, což ovlivnilo i kvalitu obrazu. Toto video dosud vidělo 22.327 lidí, 124 sdílelo, 10.678 zobrazilo a 56 lidí dalo like.
Kdyby naše videa byla v tak špatná jak píšete, pravděpodobně by je lidé nesledovali a už vůbec nesdíleli. A zcela určitě by nám to dali jasně a zřetelně na vědomí.
Pro komplexnost informací bych chtěl doplnit, že za výrobu, střih a zpracování videa město neplatí a je to řešeno navýšením agendy oddělení kanceláře starosty.
S pozdravem

Ing. Radomír Matušek

To, co mi bylo zodpovězeno, nemá v podstatě chybu. Povrchně zhodnotivše. Orlovský lid je spokojen a dokonce jsou na to k dispozici přesná čísla, takže vše je OK? Nechci polemizovat, protože mi je to v podstatě jedno, ale několik připomínek uvedu.

Pan tajemník např. hezky zamlčuje, že samotná statistika neznamená, že se lidé dodívali do konce. Např. to mohli po pár vteřinách či minutách planých slov prostě vypnout.

Obraz mnou kritizovaného 10 minutového příspěvku (už ta stopáž je děsivá a je mimo veškeré zákonitosti) mohl občas navodit dojem, že to dotyčný „mistr“ mohl natáčet se zavařovací sklenicí položenou před objektiv (ano, je to přehnané, místy jsou osoby, které jsou v záběru, dobře vidět). Bezespornost ve statistice – „vidělo“, „zhlédlo“, „sdílelo“, „dalo like“ nebo „zobrazilo“ přivádí k zamyšlení, jaký je mezi nimi rozdíl, např. mezi „vidělo“, „zhlédlo“ a zobrazilo. Čísly se šermuje krásně, jen co je pravda, ale jedná se o typický argumentační faul – neptal jsem se na to, jestli to lidi zajímá. Samozřejmě, že i v Orlové platí Proti gustu žádný dišputát. Na videa se dívají lidé ze zvědavosti, což je normální a pochopitelné. Nikoliv proto, aby je podrobili kritice.

Vychází mi, že jedinou ambicí "Internetového televizního vysílání Orlová" je zřejmě zaujmout lidí ve stylu Slunce, seno … příp. Kameňák (i když tady o žádný humor nejde). Vše je smutným dokladem, kam až lze zajít.

Tajemník sice rezolutně popírá, že je něco špatně, a když už, může za to Facebook, zároveń však odborně lingvisticky dodá: „Naším cílem je kvalitu reportáží dále zkvalitňovat.“ Zkvalitňovat kvalitu? Podle vzoru zbramborovat brambor?

Závěrečná věta pana tajemníka o komplexnosti informací, kterou mi zasílá, je už totální výsměch. Tajemník měl jasně sdělit, kdo ta videa tvoří, a to samozřejmě neřekl, ani podrobně a přesně nepopsal ono zvýšení výdajů Kanceláře starosty.

Zkvalitňujme kvalitu, zkomplexujme komplexnost, zkomunikujme komunikaci, pějme píseň dokola, okolo stola-la-la.
Jeden o koze, druhý o voze.

Za vysvětlení jsem tajemníkovi poděkoval. Nepředpokládám, že by došlo k nějaké sebereflexi vyššího typu.
Článek byl přečten 692×, komentářů (3) nových (3)
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik