Náhradní banner

Až opadne příliv ukáže se, kdo plaval nahý aneb Zastupitelstvo v modrém oparu

30. 12. 2016;

Omlouvám se, že v období, kdy se radujeme a myslíme na to, jak prožijeme Silvestra (a jaká kocovina nás čeká po něm), obtěžuji těmito, pro někoho nezáživnými, úvahami o orlovské politické garnituře. Možná ale někteří, s gurmánskými lahůdkami na stole a dobře naladěni nějakým tím kvalitním šampaňským, si odskočí a zvědavě se věnují tomuto vskutku oddechovému čtení.

Zpravodajské služby mají za povinnost neustále bdít a monitorovat, co se v okolí děje, a to ať je svátek nebo pátek. Orloviny, které patří do skupiny financované Irskou bankou, se snaží, aby zájemci o vnitřní politické třenice a veřejné peníze, byli v obraze. Tak tomu bylo i minulé dny.

V tomto komentáři najdete kritické (jak jinak) postřehy k poslednímu jednání (v tomto roce) městského zastupitelstva (12.12.). Zpoždění informace je dáno tím, že než bylo možné si vyžádat zvukový záznam z jednání, bylo třeba počkat týden, aby zápis někdo ověřil. Potom bylo nutné projít záznam trvající 4hod 37minut, najít "špeky", vyjmout je do samostatných bloků, zformulovat myšlenky.

Orlovských zastupitelský sbor byl vybrán spravedlivě demokratickým volbami. Kromě toho, že aktivních volitelů bylo žalostně málo (většina z oprávněných zůstala doma), ukazuje se, bohužel, že vybraní lidé (k naší smůle) jsou nejen pro vedení města nezpůsobilí, ale jsou i neschopni zastupovat nás, občany. Aspoň to tak vypadá z hlediska některých "pozůstalých" opozičních zastupitelů a jiných střízlivě uvažujících lidí.

Doporučuji v čtení pokračovat: bude zpestřeno nejen hlasovým projevy členů vedení města, poslance parlamentu, ale i kritikou těch, kteří ještě neztratili úsudek.

Většinu bodů, které zastupitelstvo projednalo, jsem vynechal. Zařazuji ty, které podle mého mínění byly zajímavé a důležité. Dejme se do toho!

Mimo soutěž: Kučovo žoviální zahájení Dámy a pánové postrádalo podle mne přivítání občanů (asi tam nebyli). Není třeba se přetvařovat, si zřejmě řekl.

Rozpočet - nejdůležitější dokument obce krátce ozřejmila Jenčmionková, připomínky měli Volf, Kafka a Sliwka. Místostarostka reagovala sice klidně, ale odpověděla, že rozpočet je "jenom plán" a asi 2x se odvolávala na to, že vše je v rukou zastupitelstva, které to či ono schválí nebo ne (což byste pánové kritizující mohli vědět). Jenčmionková se takto farizejský vysmívá zcela konkrétním námitkám, protože ví, že zastupitelstvo vládnoucí koalice má naprostou převahu při hlasování (i jednosměrném myšlení).

Vystoupení Bc. Sliwky a reakce (část) Jenčmionkové

Peníze hokeji
Největší příjemce dotací města - hokejový klub - se řadu let zmítá v nejasnostech a finančních problémech. Ani "nové" zastupitelstvo nedokázalo s tím nic udělat a materiálů k tomu přibývá.
Poslechněte si část diskuse (asi 14 minut) k tomu, že hokej nabízí městu odprodat tzv. VIP místnost. Ta se nachází v budově, která je v majetku města.

Uslyšíte Chlubnu, P.Koláčka, presidenta hokeje Marosze a starostu. Zástupci ANO mlčeli (své stanovisko vyjádřili hlasováním), z ČSSD jasně hokeji stranil T.Kuča, který nezastíraje nic, loboval, aby se 390.000 Kč hokeji dalo.

Diskuse začíná
V diskusi se ještě pokračovalo - vystoupil Vaněk, vedoucí právník města Mgr. Brňovjak a na výzvu starosty, aby vnesla světlo do temného tunelu, vystoupila vedoucí Odboru městských financí a školství Bc.Slavíková. Bohužel, neřekla nic, resp. téměř nic, co by mohlo posunout rozpaky poslouchajících vpřed (jenom papouškovala to, co řekli před ní právník a starosta). Osobně jsem si odnesl z vystoupení této paní dojem, že přišla na zastupitelstvo naprosto nepřipravena, bez schopnosti adekvátně reagovat a pochopit, co měla říct. V její osobě vidím trojského koně, který dříve nebo později rozvrátí finanční systém města (k tomu Slavíková diriguje ještě školství!!!!!). Pokud má pud sebezáchovy rychle se té kumulované funkce zbaví. Jako účetní bude přínosnější a bude mít klid. Jestli ovšem jde o naivní kariéristku, které k funkci někdo dopomohl, ať si svého užije. Typicky případ, kdy politik diriguje úředníka, ale ten to ještě nepochopil.

Nijaká Slavíková

Ekvilibristická vystoupení pokračovala příspěvkem Trojákové, která se bezelstně přiznala, že nevěděla, o čem měla hlasovat

Trojáková

Sliwka vystupuje podruhé

V dalším nepřekonatelný taktik, president Marosz opět nachytal experty, kteří materiály připravili, na hruškách:

Marosz

Jenčmionková nikoliv poprvé předvedla, jak lze blábolit.
Tak nebo tak.

Korunu závěrečnou nasadil všemu starosta

Hlasováním se však ukázalo, že tentokrát koalice nebyla jednotná. Návrh nebyl schválen.

Zastupitelé hlasovali následovně:

Pro: 14
ČSSD (7) Cigánek, Galia, Klčo, Trojáková, Kuča, Paloncy, Vaněk
faráři (2) Szkandera, Janča
KSČM (4) M.Koláček, P.Koláček, Pustelníková, Vítečková
do počtu (1) Potyšová

Proti:(1) Chlubna

Zdrželo se: 11
ANO (6) Brzyszkowská, Hájek, Hrdina, Jenčmionková, Kasaj, Ryšková
VO (2) Bjalončíková,Šromková
KSČM (1)Volf
NEZ (2) Plintová,Kafka

Přítomni: 26 (nebyli: Bernatík, Páleník, Závišek, Kratochvíl, Kubalová)

Pozn.:
Jestliže minulé roky se tak nějak dotace sportovním klubům z oblasti tzv.prioritních sportů projednávaly společně a dle nějaké metodiky, tady najednou se schvalovala i dotace na rok 2017 ve výši 2 810 000 Kč a dokonce i to, že dostanou na nákup a opravu výzbroje a výstroje sportovců včetně nákupu materiálu nutného k tréninkovým jednotkám hráčů v maximální výši 1.000.000 Kč z celkové poskytnuté dotace.

Interiéry wellness pod Krytým bazénem
Tento bod byl vyvrcholením snahy koalice udělat z lidí blázny a úmysl se podařil.
V podstatě jde o dotování ztrátové služby, která, jak se zdá, není potřebná a nebude využívána. Názor navrhovatelů z SMO je ale opačný a s "little help from friends" byl schválen.

Na základě diskusních příspěvků si můžete utvořit vlastní názor.
Chlubna, Hájek, Jenčmionková, Kuča, Volf, Kuča, Šromková, Paloncy, Kafka, Kuča (zase o sauně), Kafka, Pustelníková, Chlubna, Kuča (sauna, sauna), Hájek, Trojáková, Kuča, Šromková, Kuča

diskuse

Výsledek hlasování: přítomno bylo 26 zastupitelů (nebyli: Bernatík, P.Koláček, Páleník, Závišek, Kratochvíl)

Pro 19
ČSSD (7) Cigánek, Galia, Klčo, Kuča, Paloncy, Trojáková, Vaněk
ANO (6) Brzyszkowská, Hájek, Hrdina, Jenčmionková, Kasaj, Ryšková
faráři (2) Janča, Szkandera
do počtu (1) Potyšová
Volím Orlovou (3) Bjalončíková, Kubalová, Šromková

Proti 4
NEZ (2) Kafka, Plintová
KSČM (2) Pustelníková, Volf

Zdrželi se 3
NEZ (1) Chlubna
KSČM (2) M.Koláček, Vítečková

Jak to bylo s wellnesem před čtvrt rokem najdete zde.

Všechny materiály, které se projednávaly a výsledky hlasování jsou tady.

Trend, kam koaliční směs zastupitelů, naposled zcela viditelně posilněna 3 zastupitelkami za Volím Orlovou, směřuje, je jasný a do konce volebního období těžko zvratitelný. Můžeme ale být rádi, že naši politici, ještě nedosáhli úplně svého. Máme čas jim říct, co si o tom všem myslíme, jenže takových občanů, kteří by to dokázali (a chtěli), v Orlové již mnoho není. V podstatě jediným, kromě zastupitelů za KSČM a NEZ, který dobrovolně bojuje s orlovským mocenským molochem, je Bc.Sliwka. Neúnavně nastavuje zrcadlo sebestředným "odborníkům", kteří - bohužel - se v něm nevidí.

Budeme muset akceptovat, že vinu za současný stav nese každý z nás, i když někteří podstatně více než jiní.
Článek byl přečten 689×, komentářů (5) nových (5)
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik