Náhradní banner

Nastal adventní čas

28. 11. 2016;

Včera byla první neděle adventní, která symbolizuje, že se blíží Vánoce. O první neděli, zvané železná, se zapaluje první ze čtyř svící na adventním věnci. Mezi železnou nedělí a druhou, bronzovou nedělí se slaví svátek svaté Barbory a další den se sladkostmi nebo s uhlím přijdou za dětmi Mikuláš, anděl a čerti.

Advent (z lat. adventus = příchod) je začátek liturgického roku, období čtyř neděl před vánočními svátky. Je to doba radostného očekávání příchodu Spasitele, duchovní přípravy na Vánoce, doba rozjímání a dobročinnosti. Dříve to byla doba postní, kdy byly zakázány veškeré zábavy, tanec a zpěv.
Odpovídalo to životnímu stylu našich předků, jejichž přirozeným rytmem byla intenzivní práce v době od jara do podzimu, kdy bylo nutné zvládnout veškeré zemědělské práce, a odpočinek v zimě, kdy se vykonávaly domácí práce. Nic podobného se dnes u nás neodehrává, protože peří, pletení, předení, tkaní a podobné práce nahradily umělá vlákna, stroje a automaty, někde již roboti. Tyto vymoženosti pokroku nepotřebují znát ani českou hudební tradici, která se může pochlubit výjimečným počtem kvalitních adventních písní, mnohým známých pod názvem roráty.

Tradice a zvyky adventního času ožívají v celém křesťanském světě.

I v Orlové se zahájení adventního času podařilo. Po ugrilování prasete na státní svátek 17.listopadu, připravila ředitelka Domu kultury Bára Herdová, v areálu letního kina, další novinku:rozsvítila vánoční strom. Na náměstí to nemohlo být, chystá se tam rekonstrukce. Nechybělo občerstvení, teplé nápoje (čaj, svařák, punč a medovina). Ačkoliv mezi zastupiteli máme dva faráře, z toho jednoho v Radě města, z letáku k této akci nešlo zjistit, zda se budou, tito zástupci křesťánského světa, na programu také podílet.

Po tom, zda na obou akcích (prase a vánoční strom) byly elity politického orlovského života, jsem nepátral, ředitelka však určitě bude oceněna, že organizuje to, co si přeje normální orlovský občan.

Adventní doba, jejíž barva je fialová, skončí se západem slunce o Štědrém večeru. Pro naše vedení města však čas rozjímání a dobročinnosti ještě nenastal. Čeká je ještě práce.
Článek byl přečten 692×, komentářů (1) nových (1)
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik