Náhradní banner

Křesťanům začíná advent

1. 12. 2013;

Doba přípravy na Vánoce se nazývá ADVENT.
Symbolem Vánoc je už více než 150 let adventní věnec. Je ozdobou domácnosti a díky svým čtyřem svíčkám také ukazuje čas zbývající do Štědrého dne. Letos připadla první adventní neděle na první (dnešní) prosincový den. V tento den bychom také měli zapálit první svíčku na našem věnci.
Adventní věnec může mít mnoho podob. Ne vždy musí být z větví jehličnanu a ne vždy musí ležet na stole. Také jeho barevnost a zdobnost je zcela ponechána na náladě, fantazii a vkusu. I když tradiční barvou zůstává červená a zelená. Červená má být vzpomínkou na Kristovu krev a spolu se zelenou má symbolizovat život.
Jak vypadal asi vůbec první adventní věnec? Bylo to prý dřevěné kolo od vozu. Protestantský misionář Johann Wichern provozoval v Hamburku školu pro chudé děti, které ho zahrnovaly dotazy, kdy už konečně budou Vánoce. Proto prý vzal v roce 1839 dřevěné kolo, které ozdobil větvičkami a umístil na něj devatenáct malých červených svíček a čtyři velké bílé. Velké se zapalovaly o adventních nedělích a malé ve zbývajících dnech. Několik let poté se stal adventní věnec symbolem Vánoc.
Článek byl přečten 1556×,
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik