Náhradní banner

Dávno tomu

21. 8. 2013;

Před 45 lety, 21.8.1968, jsem byl s manželkou (necelé dva měsíce po svatbě) na týdenní dovolené na Morávce. Ráno jsem si pustil , zbrusu nový, tranzistorový stereo přijímač HITACHI (koupil jsem ho tehdy za 1.400 Kč, což byla hodnota mé měsíční mzdy).
Po delším znělkování (opakované zařazování znělky stanice Praha) jsme uslyšeli: Vážení posluchači, zůstaňte u svých přijímačů. Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky překročila státní hranice. Nechápali jsme zprvu, co se děje, teprve po dalším hlášení jsme si začali uvědomovat, co se stalo.
Postupně jsme pochopili, že se děje něco mimořádného. Rozhodli jsme se okamžitě vrátit zpět do Orlové (autobusem s přestupy, auto jsme neměli) a už ve Frýdku-Místku jsme uviděli tanky. Celou noc jsme pak slyšeli jejich burácení (přesunovaly se po dnešní ul 17.listopadu).
V době nastolené normalizace mi tato skutečnost (že jsem nebyl na pracovišti a proti vstupu vojsk neprotestoval) několikrát pomohla. Při tzv. kádrování, na dotazy, co jsem ten den dělal, mohl odpovědět: měl jsem dovolenou.

Pozn.: V té době jsem pracoval na Okresní hygienické stanici v Karviné (od roku 1966 do 2005). Prošlo mi, že jsem se přestal holit (to byl takový miniprostest), ale do roku 1989 jsem musel soudruhovat.
Článek byl přečten 1808×,
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik